Lionheart, piyasaya çıkmadan önce yeterince konuşulan ve hakkında yorum yapılan bir oyun oldu. Sitemizde bile demo incelemesi yüklüce okundu ve konuşuldu. Şimdi oyunun tam sürümü elimde ve oynadım. Bir inceleme yazmam gerekiyordu ama demo incelemesini okuduğumda bana ne kaldığına şöyle baktım, pek birşey kalmadığını anladım. Düşündüm, acaba demo incelemesinden kopipest (Türk İngilizcesi) mi yapsam, hmm. Biraz ıkınıyım, belki birşeyler çıkar :)

Black Isle RPG işinde oldukça iyi bir mekandır. Adamların daha önce yaptıkları tüm RPG'ler dereceye girmiş, çoğu kişi tarafından sevilmiş oyunlardır. Derinliği olan, zor, karmaşık oyunlar kategorisinde de bu oyunları sayabiliriz. Baldur's Gate, Planescape: Torment, Icewind Dale gibi oyunlar, işte bu tür oyunlardır ki zaten siz bunları biliyorsunuz. Black Isle, bu oyunu geliştirirken, önceki oyunlarından farklı bir şirket kullanmış. Reflexive Entertainment denen bu şirketi kullanmalarının sebebini bilmiyorum ama en baştan söylemek gerekirse, bunu yapmaları kötü olmuş. Zax: The Alien Hunter gibi bir oyunu yapan firma, tabi ki böyle bir oyunu yüzüne gözüne bulaştırabilirdi. Öyle de olmuş, normalde iyi reklamı yapılan ve video görüntülerinden birşeye benzediği düşünülen bir oyunun kötü çıkması pek görülmez. Ama Lionheart, bekleneni tam olarak veremeyen, sırf aksiyona dayalı, kavga ve dövüşün büyük ölçüde ön planda olduğu bir oyun olmuş.

Alternatif bir dünyada geçmesi, tarihi biraz daha renkliye boyaması, demo incelemesinde gördüğünüz gibi portallardan yaratıkların gelmesi mükemmel bir fikir. Oyunun reklamları da hep buna dayandırılarak yapılmıştı. Tamamen hayal ürünü bir dünya yerine, varolan bir tarihin üzerinde değişiklik yapmak daha çarpıcı oluyor belli ki. Zaten oyunun konu yönünden bir sorunu yok, sadece aşırı aksiyona dayalı olmasından dolayı konu es geçilebiliyor. 16.yy zamanlarında geçen oyunda, Leonardo da Vinci, Nostradamus veya William Shakespeare gibi şahıslarla karşılaşmak da, ayrı bir zevk olsa gerek.

Oyunda birbirinden farklı özellikler gösteren karakterleriniz mevcut haliyle. Ama bunların oyun esnasında büyük avantajlar veya dezavantajlar sağlamasını beklemeyin. Genelde saf savaşçı, büyü yapabilen ve savaşabilen, fakat saf savaşçıdan daha az çevik bir adam, büyücü gibi karakter dağılımı var. Bu karakterler için değişik özelliklere puan verip, belirli yönlerde gelişmelerini sağlayabiliyorsunuz. Bunların hepsi klasik RPG özellikleridir.