Mace Griffin, çok düz ilerleyen ama bir o kadar da eğlenceli bir oyun. Hiç zaman kaybetmeden konuya geçelim bence, yazıyı fazla uzatmak istemiyorum.

2412 yılında, artık insanlık bir dolu teknolojik olaya imza atmıştır. 200 yıldır da değişik ırklarla temasları sürmektedir. Bu kadar bolluk içinde mutlaka sorunlar çıkmalıdır zaten. Çokluk olan heryerde böyle sorunlar ve bu sorunlara engel olmak için kurulmuş kuvvetler vardır. O zamanlar da kurulmuş ancak başarılı olamamışlar. Bu nedenle Rangers adında daha elit bir birlik kurulmuş. Griffin bu birlikten birisi. Kendisine bir tuzak kuruluyor, ardından da hapse girip çıkıyor, sonra da kendine kurulmuş tuzağı çözmek, gereken kişilerden intikam almak için paralı askerlik yaparken olayları da çözmeye çalışıyor.

Warthog, Vivendi Universal ve Black Label Games gibi büyük firmalar tarafından yapılan MGBH, çok eğlenceli bir oyun. İntikam konulu oyunlar her zaman kendini oynatır ve her bölümde birşeylerin ortaya çıkabileceği hissine kapılıp, asla başından kalkamazsınız. Bu oyunda da böyle. Daha ilk baştan kafanız soru işaretleriyle doluyor. Oyuna bir kargo gemisinde başlıyorsunuz. 13 Ranger askeriyle birlikte neler olduğunu anlamanız gerekiyor. Kısa zaman sonra geminin saldırıya uğradığını anlıyorsunuz. Ama bu işin arkasında kimler var bilmiyorsunuz. Sizi hapse gönderen olaylara sebep olanları da bilmediğinizden, görevleriniz yavaş yavaş sizi bu soru işaretlerini yok etmeye götürecek.

İlk görev olarak kontrol merkezinde birşeyler halletmeniz gerekiyor. Bu esnada da oyun hakkında birşeyler öğreniyorsunuz. Oyun da böyle size verilen emirlerle ve bazen de kendi başınızın çaresine baktığınız durumlarla ilerliyor. Oyun oldukça lineer. Ama güzel yapay zekası sayesinde bunu pek hissetmiyorsunuz. Düşman önünüzde odun gibi durmuyor, saklanıyor, taklalar atıyor ve size nişan alacak güzel noktalar seçebiliyorlar.

Kontroller ise oldukça kolay. Alışmanız için hiç zaman harcamanıza gerek yok çünkü oyunun kontrollerinde ekstra birşey yok. Saf bir aksiyon oyunu olduğundan yapmanız gereken, sadece önünüze çıkanları halletmek ve ilerlemek. Bu kadar basit. Tabi oyunda sadece FPS aksiyon değil, görevler arasında uzay aracınızı kullanmanız gerektiğini de hatırlatalım. Geminin kontrolleri FPS kısmında olduğu gibi oldukça basit; tüm olay pilot koltuğuna oturup action tuşna basmak... Sürekli benzer şeyleri yapmaktan dolayı oyun bazı bölümlerde çekilmez oluyor ama, genel zorluk derecesi ortalama denebilir.

Grafikler oldukça renkli. Gelecekte geçtiğinden, çevreye baktığınızda hafif teknolojik cisimler görüyorsunuz. Kaplamalar kaliteli, detaylı. Işıklandırma efektleri falan da yerinde kullanılmış. Oyunun grafiklerinde pek bir sorun görmedim. Ortalık oldukça da dolu. Saklanacak, siper alacak çok şey var etrafta.

Ses efektleri kaliteli yapılmış. Düşmanın size söyledikleri falan ucuz aksiyon filmlerinden alınma gibi, bence olmasalardı daha iyi olurdu. Ama yine de ses kalitesi ve müziklerin seçimleri iyi olmuş.

Oyun sistem olarak fazla birşey istemiyor. Zaten bir konsol portu olduğundan 1024x768 çözünürlükten yukarı çıkamıyor. Etrafta iyi grafikler olmasına rağmen 1Ghz bir sistemde ve Geforce 2MX gibi bir ekran kartında gayet iyi çalışıyor.

Saf aksiyon bir oyun, fazla kafa yoracak şeylerin olmaması, bu türü sevenlerin hoşuna gidecektir. Oyun neredeyse bir oturuşta bitirilecek bir oyun. Ama bazı bölümlerinde takılmanız, defalarca oynamanız gerekebiliyor. Tabi istediğiniz zaman save yapamamınız, belli noktalarda save yapılabilmesi bu tekrarları arttıran etkenlerden biri. Gerisi sizin kabiliyetinize kalmış. Bu oyunu tüm FPS severlere öneriyorum. yaratıcı fikirleri ve daha derin konusu olsaydı benden tam puan alırdı, ama bir yıldızını kırıyorum. Olur böyle şeyler :)