Türkiye'de çok az bilinen ve sadece üniversitelerde oynanan bir oyun olan Amerikan Futbolu Avrupa ve Amerika'da çok büyük ilgi görüyor. Normal futbol'dan çok rugby'e benzeyen oyun ilk olarak 1872 yılında Amerika'nın Harward üniversitesinde oynanmaya başlandı. Büyük ilgi gördüğü ABD dışında fazla yaygınlaşamayan Amerikan futbolunun dilerseniz kurallarından bahsedelim.

Bu oyun 11 oyuncu ve yeteri sayıda yedekten oluşmuş iki takım arasında oynanır. Bol yedek bulundurma zorunluluğu, taktik kadar oyunun sertliğinden de kaynaklanır. Topu taşıyan oyuncuya yol açmak için rakip oyuncular düşürülebilir.

Maç bir saat sürer ve yarımşar saatlik iki devre halinde oynanır. İki devre arasında yaklaşık 15 dakikalık bir dinlenme süresi vardır. Ayrıca oyunun devreleri de l veya 2 dakikalık duraklamalarla birbirinden ayrılan 15'er dakikalık iki alt devreye bölünmüştür. Rugby'de olduğu gibi, rakip takımın kale çizgisini topla geçmekle 6 sayı alınır ve buna touch-down denir. Eldeki topu bırakıp yere değmeden şutlayarak veya yere konulan topa vurarak topu rakip kalenin yatay direğinin üstünden, yan direklerin arasından geçirerek de 3 sayı kazanılır. 2 ve 3 m'lik sonuncu dilime ulaşarak da l sayı alınır ve buna da fieldgoal denir.

Bir takım, topa sahip olan rakip oyuncuyu, kendi kale sahası içinde bastırırsa 2 sayı kazanır. Top elle sahanın her tarafına gönderilebilir. Ancak topu ayakla sürmek cezalandırılır ve bu durumda top karşı takıma verilir. Bu takım, havadan gelen topun ayakla kesilmesi sırasında zaten avantajlı durumdadır. Oyuna başlama vuruşu ise ayakla yapılır. Her atak yaptığınızda 8 sayı alabilirsiniz. Amerikan futbolunda takım kendi içinde 3 takımın bir araya gelmesinden oluşur. Bunlar hücum takımı, defans takımı ve özel takımdır. ABD'de her yıl ülkenin en iyi takımları arasında final grubu karşılaşmaları yapılır. Buna bovcts adı verilir. 1933 yılından beri yapılmakta ve ulusal bir olay kabul edilmektedir.

Oyunda kullanılan malzemelerden de bahsedelim. Madden tehlikeyi azaltan özel bir kıyafetle oynanır. Çeşitli tehlikelerle karşılaşılan oyun sırasında ölen sporcular bile olmuştur. İlk yıllarda 1905'te 18 kişi ölmüştür. Oyuncuların omuzları, dirsekleri, dizleri, bilekleri ve tabii ki başı özel koruyucularla muhafaza edilir. Amerikan futbolu, içerdiği şiddet ve karmaşık kuralları yüzünden, iletişim araçlarındaki bütün gelişmelere rağmen uluslararası bir nitelik kazanamamıştır. Oyun sahasının ebatları ise 91x49m'dir ve her 4,50 metrede bir enlemesine çizgilerle bölünmüştür, bu oyuna ızgara da denmesinin sebebi budur. Saha 100 yarddan oluşur. Şayet top sizdeyken bitiş çizgisinde topa degaj çektiğinizde, "Ben 20.ci yarddan başlıyorum" demektir. Topu götüren oyuncu, el ve ayaklarından başka bir yanıyla yere değdiği an ve yerde oyun durur.

Oyunun 2001 versiyonu ile arasındaki farklara gelirsek; 2001 versiyonunda oyun kontrolleri için klavye ve gamepad'in dışında mouse kontrolları da vardı. 2002 versiyonunda artık mouse desteği yok. 2002 versiyonundaki playbook daha anlaşılır. 2002 versiyonunda saha zeminindeki çimler gözle görülür şekilde değişmiş ve daha gerçekçilik kazanmış. 2001 versiyonunda hakemler yan çizgiden koşarak orta çizgiye topu yerleştirirlerdi. 2002 versiyonunda bunu oyuncular gerçekleşiyor. 2002'nin açılış demosu sizi oyuna çok daha iyi motive ediyor. 2001 versiyonunda maçlarınızı sadece gündüz ve gece yapabiliyordunuz. 2002'de ise bunlara öğle ve alacakaranlıkta da yapabiliyorsunuz.

2002 versiyonunda oyunun zorluk dereceleri arasında sadece "madden" modu "all madden" olmuş ve artık daha da zor. 2001 vesiyonunda açılış ekranındaki play edit, 2002 versiyonunda artık yok.

Oyunu yükledikten hemen sonra bir maç yapmayın, benim gibi hezimete uğrayabilirsiniz. Practice bölümünde antreman yapın. 4 antreman seçeneği var. Kick-off (şut), Kick-off return, defence (defans) ve offense (hücum). Bütün bu bölümlerde tuşlara ve manevralara alıştıktan sonra oyuna geçin.