Piyasaya EA'in 2003 gözdeleri yavaş yavaş düşmeye başlıyor. Sıra asla değişmiyor, önceleri hep NFL ve NHL piyasaya düşer, ardından daha fazla tutulanlar girerler piyasaya. Bu sene de aynı şey oluyor ve kısa bir zaman önce, NFL raflardaki yerini aldı. Yine oyun geliştirilmiş, yepyeni modlar eklenmiş ve gerçekten de başından kalkmadan oynanabilecek bir oyun ortaya çıkmış.

Oyuna yine her seneki dozda yeni şeyler eklenmiş. Menüsü halen kolay bir kullanıma sahip. Ayrıca dizaynı da gerçekten harika olmuş. Çok kullanışlı, detaylar arasında kaybolmanız engellenmiş. Oyun içindeki cutscene'ler çoğaltılmış. Artık adamlarımızın yepyeni ve bir dolu hareketleri var. Ayrıca 3 yeni kamera açısı daha eklenmiş. Fakat bunları replay seçeneğinde kullanabiliyoruz sadece. Oyun artık çok daha gerçekçi gözüküyor. Ayrıca kontrolleri de yeniden gözden geçirilmiş ve daha kolay bir kullanım sunulmuş.

Oyunun grafikleri sıkı bir şekilde elden geçirilmişe benziyor. Bir kere karakter modellemeleri harika. Özellikle surat şekilleri gerçekten süper olmuş. Hareketler daha yumuşak ve gerçeğe yakın olmuş. Sahada daha fazla hareket ve bol çeşit olunca, göze hoş görünüyor anlamına gelir bu, bu da oyunu sıkıcı olmaktan kurtarıyor. Saha grafikleri de geliştirilmiş ve güzelleştirilmiş. Ayrıca oyunu biraz daha hızlandırmışlar. Sanki diğer senelere göre, oyun daha bir arcade gibi, daha bir hızlı olmuş. Seyircilerin de grafikleri, diğer EA oyunlarındaki gibi karton durmuyor. Sanırım 2003 EA serisinde şu seyirci sorununa sonunda bir çözüm bulmuşlar.

Oyunun seslerine ise diyecek birşey bulamıyorum. Bir kere müzikler baştan harika. Bu zaten bir EA geleneği bildiğiniz gibi. Oyunda hit parçalar kullanılmış ve daha çok Rock ağırlıklı bir repertuarı var. Ayrıca bu müzikleri mp3 formatında cd'nin içinde biryerlerde bulabilirsiniz. Oyundaki seyirci sesleri ve diğer efektler tamamen geliştirilmişler. Sesler de grafiklerin gerçekçiliğine katkıda bulunuyorlar. Oyunda Al Michaels ve Melissa Stark spikerlik yapıyor. Melissa genelde arada sırada araya giriyor ve yorum yapıyor. Konuşmalar yerinde ve kendini fazla tekrar etmiyor. Sanki gerçek bir maçmış gibi, spikerlerin de robotsu havası artık kendilerinden uzaklaşmış gibi.

Oyunun oynanışının geliştirildiğinden bahsetmiştim. Bunu gerçekten çok iyi bir şekilde yapmışlar. Hücum sırasında oyun gerçekten oldukça hızlı. Yapılacak bir dolu taktik var, bunları geliştirip stratejinizi belirliyorsunuz ve karşı takıma dalıyorsunuz. Defans esnasında oyun biraz yavaşlıyor ve size rahat defans olanağı sunuyor. Defansa yeni hareketler de eklenmiş. Mesela strafe gibi. Strafe yaparak rakibinizin sizi geçmesini daha bir kolay engelleyebiliyorsunuz. Ayrıca kişilere özgü hareketler de oldukça gerçek yapılmış. Dev cüsseli bir oyuncu ile daha minik bir adama vurursanız, artık olacaklardan bahsetmek istemiyorum bile :)

Oyunda yapay zeka da geliştirilenler arasında. Bazen verdiğiniz taktiklerde tam olarak başarılı olamasalar da, büyük bir ölçüde, istediklerinizi adamlarınız eksiksiz yerine getiriyorlar. Sözünüzü dinlemeyenleri dışarı atabilirsiniz tabi, artık o size kalmış. Ama ben oyunun yapay zekasını beğendim. Önceki senelere göre geliştirildiğini daha ilk dakikalarda anlayabiliyorsunuz.

Oyunda Mini Camp diye bir mod var; bu da yeni eklenmiş. Otobüse atlayıp dağ başına gidiyorsunuz ve orada kamp yapıyorsunuz. Antremanlarla kendinizi geliştiriyorsunuz. Güzel bir özellik. Oyundaki franchise modu da düzeltilmiş, geliştirilmiş.

Oyuna en büyük eklenti tabi ki online oyun eklentisi. Oyunun ana menüsünden log-in olabiliyorsunuz ve hemen servere bağlanıp uluslar arası maçlara çıkabiliyorsunuz. Bu bizim hatlar için uygun değil ama ben pek çaktırmak istemedim :) Ne yapalım, biz de sadece böyle överiz. Denemek açısından pek bir şansımız yok ne yazık ki.

Bu oyunu sevenleri kesinlikle alsınlar. Ben her sene çıkan tüm EA oyunlarını alır, arşivime katarım. Sektirmem asla :) Ülkemizde bu spor fazla tanınmıyor ama yavaş yavaş da fanları artıyor. Hoşlanmayanlar da alsalar bile, belki de seveceklerdir. Bilemem. Ben kız arkadaşıma oynattım, önce biraz burun kıvırdı ama sonradan başından kalkamadı. Demek ki neymiş, bazı oyunlar öyle göründüğü kadar zor değillermiş. Hatta eğlenceli bile olabilirmişşş... İyi oyunlar arkadaşlar...