On senelik bir PC oyuncusuyum; hayatımda bu kadar çok oyun çıkan bir sene daha görmedim. Her gün bir oyun çıkabiliyor. Neredeyse reklam filmlerinin bile oyunu yapılacak. Konsol dünyasına gıpta ile bakarken PC başında oyunlara yetişemez olduk. Tabi elbette bu kadar fazla oyun çıkmasına karşı değiliz ama neredeyse bu oyunlar içinde kaliteli yapımları bulmak samanlıkta iğne aramaya benzemeye başladı. Konuları sıradan, sanatsallıktan uzak, sadece para kazanmak ya da ufak firmaların ismini duyurabileceği bir platformdaki oyunlara sahip olmaya başladık. Eskiden kötü dediğimiz oyunlar bile bu yapımlardan çok daha üstünmüş onu anladım. En azından PC başında fazlaca vakit geçirebiliyoruz diye de avunabiliriz.

MadeMan de bu furyanın oyunu olma şansızlığını taşıyor. O yüzden bu dönemde çıkan oyunları genel olarak aynı kefeye koymakta bir sakınca yok. En azından herkes kaliteli yapımları ayırabiliyor.

Oyunun konusu ünlü Mafya film senarist ve kitap yazarı David Fisher tarafından kaleme alınmış. Gerçek bir yaşam öyküsünden uyarlanan senaryo bir suç örgütü olan Bonnano ailesi ve Bill Bonnano'nun hayatını anlatıyor.

MadeMan'de karakterimiz İtalyan bir göçmen olan Joey Verola'yı organize bir suç dünyası içinde başından geçen maceraları ve yükseldiği Mafia serüveni içerisinde anılarını yaşıyoruz. Oyunumuz tipik bir Max Payne klonu ama onun başarısını yakalayabilecek kalitede bir yapım değil tıpkı daha önceki taklitleri gibi. Joey V, kardeşinin ölümü ve onun intikamını almak adına Vietnam'a asker olarak gider. Orda bir mafya üyesi olan 'Eggs' Biondo'nun hayatını kurtarması ile kendi hayatı da değişir. Döndüğünde Biondo ile birlikte New York'da bir suç örgütü içinde kendini bulacaktır.

Oyun ilk başlarda çok fazla eğlenceli gelse de bölüm geçtikçe sürekli önünüze çıkanı öldürdüğünüz bir oyuna dönüyor. Her ne kadar bazı bölüm tasarımları çok güzel ve eğlenceli olsa da oyunu kurtarmaya yetmiyor. Sürekli bir yerlere koşturarak önünüze geleni öldürmeniz insanı bir süre sonra sıkıyor. Oyunun konsollara da çıktığını düşününce bu gereksiz aksiyona PC oyuncularının pek sıcak bakmayacağını düşünüyorum. Bazı bölümlerde resim içinde resim dediğimiz PIP özelliği ile gidişata film havası veriliyor. Dolan aksiyon barınız ile de 'X' tuşuna basarak 'Slow Motion' bir aksiyona girebiliyorsunuz. Oyun tam anlamıyla bir Mafyatik 'Ne demekse?', Max Payne oyununa dönüşüyor. Bu türden hoşlananların kesinlikle kaçırmayacağı bir aksiyon oyunu olduğunu da rahatlıkla söyleyebilirim.

MadeMan'de en çok hoşuma giden kesinlikle çok hoş tasarlanmış Vietnam bölümleri. Bu bölümleri oynaması oldukça keyifli. Joey V'nin Vietnam'da savaşırken yaşadığı aksiyon dolu macerayı oynayabiliyorsunuz. Grafik olarak en hoşuma giden bölümlerd Vietnam sahnelerinin geçtiği bölümler. Diğer bölümler ise genelde açık arazi ve New York içinde geçen bölümler olduğundan öyle pek fazla bir şey beklemeyin ama yine de bölüm tasarımlarının genel olarak eğlenceli olduğunu söyleyebilirim.

MadeMan grafik olarak öyle son zamanlardaki sistem canavarı oyunlardan olmasa da Post Processing ve Blur gibi günümüz oyunlarını vazgeçilmez efektleri ile hoş bir görünüme bürünebiliyor. Genel olarak ortalama kaplama ve grafik kalitesine sahip bir oyun. Yine de göze hoş görünen ve insanı rahatsız etmeyen bir yapısı var. Sesler ise kesinlikle ortalama ve vasat sayılabilecek düzeyde çok eskilerde kalmış tabiri yerinde ise kütük gibi yada tok seslerden oluşuyor. EAX, Surround gibi nimetlerden bir haber olduğunu belirteyim. Zaten böylesi bir oyun için fazlası da beklenemezdi diyorum. Ama şunu da gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki oyunu oynadığınız da kesinlikle eğleneceğinizi ve bir süre sıkılmayacağınızı garanti edebilirim. Sanırım oyun hakkında söylenebilecek çok da fazla bir şey yok. Son olarak eğer aksiyon oyunlarından hoşlanıyor ve Max Payne'nin Mafya şubesine şöyle bir göz atmak istiyorsanız bir deneyin çok bir şey kaybetmezsiniz. Yada oynamazsanız da bir şey kaybetmesiniz. Oyunsuz kalmayın. İyi Eğlenceler.