Bir Yapımın Hikayesi

Günün birinde "Team 6 Game Studios" adlı oyun yapımcısı firmanın çalışanları bir araya gelip muhabbet ediyorlarmış. Sonra aralarından birisi; "Herkes oyun yapmakta, piyasada oyun bolluğundan geçilmiyor, biz de boş durmayalım, bir oyun yapalım" demiş. Bu fikir orada oturanların aklına yatmış ve başlamışlar o anda oyunu yapmaya... Ama unuttukları bir şey varmış ki, aralarında oyun yapmayı bilen kimse yokmuş :) Bu sorunları iyi kötü çözmeyi başaran firma oyunun yapımını zor bela da olsa bitirmiş. Neyse, oyunun yapım aşamasını anlatmayı bırakıp oyunu anlatmaya başlayalım. (zira, yapım aşamasını anlatacak olursak, çok hazin bir hikayeyle karşılaşmış olacaksınız)Bu oyun niye çıktı ki piyasaya

Yıl 2005 Mayıs ayı, sıcak bir ilkbahar gününde piyasaya çıkan Manhattan Chase aslında oyunculara hiçbir şey vaat etmeyen bir oyundu ve zaten öyle de oldu. Oyunun bilgisayarımıza kurduğumuzda bize verdiği hiçbir şey yok. Oyunda ne grafik, ne ses, ne atmosfer, ne oynanabilirlik, ne akıl, ne mantık, ne vicdan, ne insaf... Kısacası hiçbir şey yok. Oyunda olan neredeyse tek şey kalitesizlik. 2005 yılında piyasaya çıkan bir oyunda bu kadar aşağı grafikler görmek çok gülünç bir durum. Hem de bu oyunu yapan firma Credits altında bir de "Powered by ATI" yazmasın mı? Böyle bir durum karşısında bize Ati firmasını da tebrik etmek düşüyor. En yüksek detayda bile grafikler bu kadar kötüyse daha ne denebilir ki. Oyunda "su" diye konulmuş olan yere arabanız düştüğünde taşa çakılması ve oranın su olduğuna dair en ufak bir ipucu görememeniz buna yeterli bir kanıttır sanırım. Bu arada ben oyunun aksiyon tarzında bir araba oyunu olduğunu söylemeyi unuttum (Yarış diyemiyorum, çünkü değil, akıllarınca Driver tarzı bir oyun yapmışlar) Oyundan açıkçası ben pek kalite beklemiyordum ama bu kadar kötü olacağını da zannetmezdim. Zaten cd de toplam 215 mb yer kaplayan bir oyundan çok fazla kalite beklemek insafsızlık olurdu. (Eğer olsaydı, o zaman büyük başarı yakalamış olurdu oyun)

Tam Bir Rezalet


Evet Oyunda grafik namına hiçbir şey yok dedik. Oyunu kurup ana menüye geldiğimizde, bizi hiç de kötü olmayan bir menü ve kulağa hoş gelen bir müzik karşılıyor. İlginçtir ama oyunun bunca kalitesizliğine rağmen, müzikleri fena değil. Oyun öncesi ayarlarımızı yapıp New Game dediğimizde ise karşımıza iki bayan çıkıyor ve bi tarafı seçmemiz isteniyor. Bu bayanlardan birisi Polis, diğeri ise bir suçlu. Tahmin edebileceğiniz gibi, oyunda hırsız polis kovalamacası var. Polis olan bayanı seçerseniz, yalnız olarak veya diğer ekip araçlarıyla beraber suçluların peşine düşüyor ve onları yakalamaya çalışıyoruz. Suçlu olan bayanı seçersek, bize verilen görevleri yerine getiriyor ve yer yer polisten kaçıyoruz veya onları yok ediyoruz. Aynı şey polisler için de geçerli. Bunun için araçlara önünüze çıkanı yok edebileceğiniz silahlar, roketler falan yerleştirilmiş. Araçların kontrolü o kadar zor ki anlatmak mümkün değil, Driv3r'teki araç kontrolleri bu oyuna göre çok ama çok rahat kalıyor. Oynanabilirlik bu oyunda tamamen rezalet. Araçlara bir de hız yapmak için roket koymuşlar (nitrojen de olabilir) ki bu durum da aracı hiç kontrol edemiyorsunuz. Sesler de oynanabilirlik gibi çok kalitesiz yapılmış. Şehirde neredeyse sizin aracın dışında en ufak ses yok. Ortalıkta gezinen araçlar var ama onlar tamamen şekil olsun diye konulmuş oyuna.


Manhattan Böyle Bir Yer mi?


Oyunda Polis veya suçlu olarak amansız bir mücadelenin içine giriyorsunuz (Bu lafı yazarken ben bile güldüm). Bu mücadele Manhattan caddelerinde geçiyor. Bunu zaten oyunun adından anlamak mümkün. Eğer Manhattan böyle bir yerse ben hiç oraya gitmemeyi, görmemeyi tercih ederim. Harita o kadar kötü hazırlanmış ki akıl alır gibi değil. Ölü bir ortam, garip binalar, baştan savma hazırlanmış bir şehir. Kalitesiz grafiklerle de birleşince ortaya çok iğrenç bir şehir ortamı çıkmış. Şehirde ilerideki binaları göremediğinizi söylemem bile gerekmez sanırım, zaten tahmin etmişsinizdir. İlerideki binalar yerine bi kaç şekil çizmişler, hep onları görüyorsunuz ileride. Ama oraya gittiğinizde farklı bir yerle karşılaşıyorsunuz. Oyunda size gideceğiniz yerleri gösteren küçük şehir haritası ise adeta GTA Vice City'den çalıntı. Araç modellemeleri de oyundaki her şey gibi kötü olmuş ama bunlara kötünün iyisi diyebiliriz. Araç modellemeleri gibi, oyunda çok kötü yapılmışta bile olsa bir hasar modellemesi var. Yani aracınız hasar görebiliyor.


Ben aslında bu oyun için bu kadar bile olsa yazı yazmaya değmez diye düşünüyorum. Oyun bütünüyle çağın gerisinde kalmış bir oyun. Ben yazısını bile yazmaya değmez derken, siz sakın gidip de oyunu almak gibi bir hataya düşmeyin derim. Böyle bir hata yapacak olursanız, buna Team 6 Game Studios çalışanları bile gülerler.


Artılar: Hoş sayılabilecek müzikler ve menü.
Eksiler: Geri kalan her şey. Grafikler, sesler, oynanabilirlik, atmosfer vs.Taxi 3 Extreme Rush

Aslında TrGamer olarak yine Team 6 Game Studios'un yapmış olduğu Taxi 3 Extreme Rush adlı oyunun incelemesini de yapacaktık. Ama iki oyun arasında akıl almaz bir benzerlik olması yüzünden inceleme yapmamaya karar verdik. Kısaca şöyle değinelim yine de oyuna.

Taxi 3 adlı oyun aynı firmanın, tahminen Manhattan Chase ile yapımına birlikte başladığı ve yapımının her anını beraber götürüp, beraber bitirdiği ve M.C. ile aynı zamanda piyasaya sürdüğü bir oyun. Oyunda grafik kalitesinden tutun da, seslere, atmosfere, oynanabilirliğe ve kalitesizliğe kadar neredeyse her şey aynı. Taxi 3, genel olarak yarış türünde olduğu için biraz daha mantıklı bir oyun gibi duruyor Manhattan Chase�e göre. Ama dediğim gibi oyunda kullanılan harita bile diğeriyle aynı. Yalnız, Taxi 3'te müzik denilen bir şey neredeyse hiç yok. Ayrıca oyunda diğerindeki gibi konuşma efekti diye bir şey de yok. Fakat diğer oyuna göre tek bir artısı var. O da kontrollerinin çok az da olsa daha iyi olması. Yarış yapıp, yarışın sonunu getirebiliyorsunuz yani. Oyunda amaç olarak, bir araba seçiyor ve bu arabayla yarışlarda birinci olarak para kazanıyor ve diğer yarışlara geçiyoruz.

Olayları hikaye şeklinde yapmaya çalışmışlar ama yine batırmışlar. İşte bu oyunun da kalitesi ancak bu seviyeye çıkabilmiş ve alabileceği puan da 1,5-2 yıldızdan yukarı kesinlikle olamaz. Sizlere bizden son olarak; aman ha bir hata edip de oyuna boşa para vermeyin. Hem paranıza hem de zamanınıza yazık olur. Ayrıca M.C. yazısının sonunda da dediğim gibi bu oyunları alacak olursanız buna Team 6 yapımcıları bile gülerler.