İşte evime dönüp bacaklarımı uzatıp ne yazsam diye düşünürken uyuya kalıp o uykuda gördüğüm rüya hemen hemen aynen böyle idi sevgili okurlar. Nintendo Türkiye 22 Mayıs'ta İstanbul Teknokent'te 25 Mayıs (bu Cuma) günü raflarda yerini alacak olan Mario Strikers Charged Football'u tanıtım amaçlı İsveç ve Türkiye arasında takımların basın mensuplarından oluştuğu oldukça hoş bir etkinliğe imza attı. Bu etkinlikte iki taraf teke tek olmak üzere Wi-Fi internet üzerinden karşılıklı maçlar yaptı. Maalesef rüyamda anlattığım 0-21'lik skorlar gerçek oldu. Asıl maçlar öncesi biraz alıştırma şansı bulsak da İsveçliler bizi evire çevire yendi. Neyseki etrafta dolanan meyve suları ve çeşitli çörekler biraz olsun üzüntümüzü üzerimizden aldı.

Oyun alanında ilk kez oynama şansı bulduğum MSCF daha önce Game Cube'de de olan 'Cube Strikers'(Mario Smash Football) versiyonunun Wii uyarlaması. 1-4 kişiye kadar çevrim dışı ve çevrim içi olarak oynanabilen oyunda takımlar 4 kişiden meydana geliyor. 12 ana karakter ve 8 yardımcı karakter içinden 1 takım kaptanı ve 3 yardımcı seçiyoruz. Mario evreninden tanıdığımız karakterlerin hepsinin farklı özellikleri var. Kimisi fıldır fıldır yerinde duramazken kimisi pas veya şutlarda daha iyi. Kendi oyun tarzınıza göre hepsini değiştirme şansına sahipsiniz. Çok fazla inceleme zamanı bulamasamda tekli oyuncu modları oldukça doyurucu olmuş MSCF'nin. Tekli oyuncu modunda Road to Striker Cup ile giderek zorlaşan takımlara karşı mücadele ederken Striker Challenges ile daha çok bireysel yeteneklerinizi sınıyorsunuz. Wii üzerinden oynadığım ilk çevrim içi oyun olmakla beraber oyunun çevrim içi modları da gayet eğlenceli. Internet üzerinde oynadığınız çevrim içi maçlar üzerinden pek çok dalda bir lider tablosu mevcut ve burada üst sıralarda kendinize yer edinebilirseniz oyun içinde ekstra materyalleri de açabiliyorsunuz. Game Cube'deki versiyonunun 7 orjinal stadyumu üzerine yeni 10 adet stadyum eklenmiş ve hepsinin teması birbirinden farklı, görsel olarak da oldukça tatmin ediciler.Maçın başlamasıyla beraber ilk fark ettiğiniz şey aslında bu oyunun PES olmadığı(hadi canım!) ve onu bir futbol simulasyonu gibi oynayamayacağınız. Çünkü bu oyunda kural yok. Başlama düdüğüyle beraber karşımdaki oyuncu topa koşmak yerine uçarak bana vurunca bu durumu anında kavradım. Tabii eğlencesine diyecek yok. Her karakterin kendi fiziksel yeteneklerinin yanında hepsinin ayrıca bir veya birden fazla özel hareketi veya şutu var. Ana karakterinizle yapabileceğiniz en eğlenceli hareketse özel mega şutlar. Wiimote'un tetik tuşuna basılı tutarak attığımız bu şutları yapmayı becerirseniz bir sekans devreye giriyor ve top ne kadar başarılı şut çektiğinize bağlı olarak bir kaç parçaya bölünerek karşı kaleye gidiyor. Bu esnada karşıdaki oyuncuda Wiimote'u kullanarak ekrana gelen topları tutmaya çalışıyor. Etkinlikte İsveçliler'e karşı oynarken bizim en büyük sorunumuz Wiimote'larımızın duyarlılığıydı. Böylece 7 top geliyorsa hepsini birden yiyorduk. İsveçliler'de hepsini kurtarıyordu. Bu açıdan şurasının altını çizmek gerekir ki Wii deneyiminizin kusursuz olması için bir takım kalibrasyonların eksiksiz yapılması gerekiyor.

Bunun yanında kontroller oldukça basit ve anlaşılır. Sol elinizdeki Nanchuk'ın tumbsticki ile oyuncunuza yön verirken sağ elinizdeki Wiimote'un A tuşu ile topa en yakın oyunucuyu seçip paslaşırken tetik tuşu ile de şut veya orta yapıyorsunuz. Ayrıca Wiimote'u topun olduğu oyuncuya doğru sallayarak ayağa kayma, kafayı kırma gibi hareketler de var. Alışması çok kolay ama ustalaşması zor bir oyun MSCF. İşitsel olarak biraz zayıf kalsa da görsel olarak gayet güzel olmuş oyun. Hatta stadyumun etrafındaki bütün atlayıp zıplayan seyirciler üç boyutlu olarak modellenmiş. Daha önceleri Wii'nin görsel yönünün beklediğimden daha az olduğunu düşünmüştüm ama bu oyundaki detayları ve akıcılığı gördükten sonra bunun zamanla düzeleceğine inanıyorum. Özel vuruşlar, ara sekanslar, efektler her şey çok güzel ama her eğlencelik oyunda olduğu gibi bu oyunda da tek kişilik oyunun bir zaman sonra sıkıntı verebileceği aşikar. Yine de oyundaki çevrim içi seçenekler ve Wii'nin sahip olduğu çevrim dışı çoklu oyuncu seçenekleriyle sıkılmadan uzun süre oynayabileceğiniz eğlenceli bir oyun olmuş MSCF.Tabii bir kaç eksiği de yok değil. Örneğin hareket algılama sisteminin entegrasyonu biraz zayıf kalmış çok daha çeşitli olabilirdi. Daha ciddi bir futbol modu oyuna eklenebilirdi. Sesler ve müzikler daha önce söylediğim gibi görsellere göre zayıf kalmış. Ama elbette bunlar küçük şeyler. Oyunu gerçek kişilere karşı oynarken alacağınız keyfi başka pek az oyunda bulacaksınız. Wii sahibi iseniz gözünüz kapalı alabileceğiniz, Wii'nin ilk Mario temalı oyunu. Kendinize iyi bakın, hepinize bol oyunlu günler. Görüşmek üzere.