Uzun reklamların ve bekleyişin ardından, Max Payne kardeşimiz aramıza geri döndü. İlk sitesi ve o hatuna sarıldığını gösteren afişi çıktığından beri fena halde merak ediyordum bu oyunu. Sonunda geldi ve ben de direk olaya girdim. Oyuna başlamadan önce biraz forumlarda dolaşmıştım, oyun hakkında genel görüşler iyiydi. Tek sorun oyunun kısa sürmesiydi. Ben oyunun ortalarındayım. Sanmıyorum oyunun çok kısa olduğunu. Sinematikler ile birlikte, yeterli uzunlukta bir oyun gibi duruyor. Herneyse..

Oyun 2 CD ile geliyor. Giriş demosu sadece logolardan ibaret. Grafik ayarlarını yapmak için detaylarla uğraşmak yerine, alttaki otomatik ayarları kullanabilirsiniz. Orta düzey grafikler her makinede rahatça çalıştırıyor oyunu. Buna daha sonra değineceğiz.

Oyunun menüsü eski menü ile aynı. Bu menüde ilk dikkat çeken şey, ilk oyunda neler olup bitmiş onları kısaca anlatan bölüm. Son zamanlarda TV dizilerinde de başta özet gösterilir oldu. Bu oyun da bu modaya uymuş, aslında fena da olmamış. O kadar oyundan sonra, ilk MP'de neler olmuştu hatırlamıyordum. Karısı ve çocuğu öldürülmüştü, eleman da oyunun sonunda tutuklanmıştı diye hatırlıyorum. Zaten olan biten size çizgi roman şeklinde hatırlatılıyor. Diğer ayarları da yapıp direk oyuna giriyorsunuz.

Oyunun başı oldukça hızlı ve güzel efektlerle başlıyor. İlk oyunda hep çizgi roman tarzında olaylar anlatılıyordu ama bu sefer oyun motorunu kullanarak da birşeyler anlatılıyor. Sinematikler oldukça kaliteli, kullanılan kamera açıları da olaya renk katıyor. Ben konudan bahsetmek istemiyorum. Sadece hastanede uyandığınızı ve beyninizin hasar gördüğünü, halisilasyon gördüğünüzü ve aslında herşeyin daha yeni başladığını söylemek zorundayım. Gerisini öğrenmek size kalmış..

Oyunun kontrolleri ilk oyun ile aynı. ilk oyunu oynamamış olsanız bile kontrollere alışmak hiç zor değil. 3 tuşlu mouse kullanıyorsanız, ateş, alternatif ateş ve bullet time kullanımı mouse'dan yapılabiliyor. Yoksa, klavyeden de halledebiliyorsunuz. Kontrollerin kolay olmasıyla oyunun zorluğu da aşağılara düşüyor. İlk bölümler zaten çok kolay. Bu sefer fazla aksiyona yer verilmemiş. Bazen bütün bölüm boyunca etrafta dolaşıp birileriyle konuşuyorsunuz. Genelde bunun sonu kötü bitiyor ve saldırıya uğruyorsunuz ama yine de ilk oyuna göre daha az aksiyon var. Bu kötü birşey değil, neredeyse film kalitesinde bir senaryoyu kontrol etmek sizin elinizde. Buna sevinmelisiniz.

Oyundaki detaylar bu sefer göz kamaştırıyor. Bu gibi detaylarla ilk defa Duke Nukem oyununda rastlamıştım seneler önce. Oyun bir FPS idi ve nereye ateş ederseniz edin zarar verebiliyordunuz. Bu oyunda da her cisim hareket edebiliyor ve her yere zarar verebiliyorsunuz. Bir odada dolaşırken kutulara çarptığınız zaman tamamen gerçeğe yakın yere düşüyorlar. Şişelere veya çöp tenekelerine çarptığınızda çok gerçekçi hareket ediyorlar. Böyle detaylara dikkat edilmesi müthiş olmuş. Hatta bir detay var ki, acaip hoşuma gitti. Polis merkezinde dolaşırken, bir odaya girdim. Orada 2 polis televizyon izliyordu. Ben de gittim telvizyonu kapattım, bir baktım koltukta oturan adam uzaktan kumanda ile açtı televizyonu yeniden. Birkaç kez denedim, lafı yedim gittim :):) Oyunda böyle detaylara çok rastlayacaksınız, benden söylemesi.

Görevler genelde zor gibi görünse de, kısa kısa parçalardan oluştuğundan ve devamlı sinematiklerle kesildiğinden çok zevkli bir hal alıyor. Dış mekanlardan çok oyun iç mekanlarda geçiyor. Bazen camlardan çıkıp binaların etrafındaki tahtalarda hoplaya zıplaya dolaşıyorlar. Benim favori bölümümü sorarsanız, daha oyunu bitirmedim ama, rüya bölümü oldukça güzeldi. İlk bölümlerden olan bu bölümde çok eğlendim ve 2 kere oynadım diyebilirim. Müzikleriyle, efektleriyle süper bir bölümdü.

Gelelim oyunun motoruna. Oyunun motoru ilk oyundan bu yana çok geliştirilmiş. Öyle ki, oyunda hemen hemen her cisim yerinden oynatılabiliyor. Yürürken bir sandalyeye çarptığınız zaman, hızınıza göre sandalye devrilebiliyor veya yana sürükleniyor. Tüm dolaplar ve hemen hemen tüm çekmeceleri açabiliyorsunuz. Bazen içlerinden işe yarar birşeyler bulmak mümkün. Yaşayan bir dünya yaratmış Rockstar Games. Kim ne derse desin, oyunun Rockstar Games'e devredilmesi, kötü yönde bir etki yaratmamış. Rockstar'ın şu meşhur bulanıklaşma efekti, bu oyunda da kullanılmış bu arada. Ellerini attıkları her oyunda kullanırlarsa, 2 seneye kalmaz bulanık bir grafik gördüğümüz anda kusarız. Benden söylemesi.

Oyunun grafikleri de tüm bu kalitenin arasında oldukça iyi. Ben 1280x1024 çözünürlükte, 100Hz ve tüm detaylar açık oynadım. Süperdi. Özellikle karakter modellemesi süper detaylı. Çok yakından görünseler bile, detaylar göz dolduruyor. Surat detayları, kaplamaları, mimikler falan çok iyi. Ragdoll efekti bu oyunda biraz daha adama benzemiş, ama hala sorunlu. Bazen adam odanın en ucuna kadar uçabiliyor veya kolları bacaklarına dolaşabiliyor. Yine de birini vurduğunuz zaman arkadaki üzeri dolu rafa çarpıp heryeri dağıtarak yere yuvarlanabiliyor. Bunlar çok gerçekçi ve ağır çekimde gösteriliyor. Haritalar genelde tek yönlü, bazen 2 yola ayrılıyor ve kısa süren diğer yolun sonunda ekstra malzemeler buluyorsunuz. Yolunuzu kaybetmeniz imkansız, öyle anahtar bulmak gibi sorunlarınız da yok.

Ses efektleri ise, yine kalite konusunda grafiklerle yarışır cinsten. Bir kere oyunun dublajı profesyonel kişiler tarafından yapılmış. Max yine aynı kişi tarafından seslendirilmiş. Çok sert ve kalın bir sesi var. Tipik bir kahraman sesi. Oyunda değişik ırktaki kişilerin de aksanları iyi ayarlanmış. Müzikler ayrı bir güzel. Ana müzik, ilk oyundakinin aynısı. Arada müzikler coşuyor ve sizi havaya sokuyor. En güzel müzik de credits ekranında çalıyor. Oyunu bitirdiğinizde dinlersiniz :)

Oyun performans olarak beni şaşırttı diyebilirim. Bir arkadaşımın desknote'unda bile high detaylarda oynayabildim oyunu. Tabi FSAA ve AF kapalı iken. Nedendir bilinmez SIS çipsetli bir ekran kartı vardı aletin ve Software T&L seçiliydi. Buna rağmen oyun hem performanslı hem de çok iyi görünüyordu. Bu sistemde bile süper çalışıyorsa, Geforce 2 MX ekran kartı olan P3 733 bir bilgisayarda da iyi çalışacağını sanıyorum. Yapımcılar iyi optimize etmişler. Çok iyimser konuştuğumu düşünen varsa, işlemciyi 1Ghz de yapabiliriz. RAM'in 256 olmasında fayda var, çünkü yüklemeler bazen uzun sürebiliyor ve oyun esnasında da bazen size çaktırmadan yükleme yapılabiliyor.

Oyunun kısa yoluna "-developer" eklerseniz, oyun herşeyiyle size ait oluyor. Hile yapabiliyorsunuz. Oyun içinde, konsola "coder" yazarsanız da olası tüm hileleri yapmış oluyorsunuz. Bu da benden size yardım. Ama hile kullanmadan oynamak daha eğlenceli haliyle. Zaten sizi zorlamayan bir oyun olduğundan, hilesiz tadını çıkara çıkara oynamak bana daha mantıklı geliyor. Ama sizi çıldırtacak biryerlerin olabileceğini düşünerek, hile kodunu da vermek istedim. Zaten sitemizde diğer hileleri de bulabilirsiniz.

Max Payne 2 bomba gibi geldi. Artık klişeleşmiş şu lafı da ettim ya ne diyim ben kendime. Max Payne 2, ilk oyunun izinden giden ve fena halde geliştirilmiş bir oyun. O yüzden şiddetle tavsiye ediyorum sizlere.. Bu çok hoşuma gitti, 10 dakikamı o odada harcadım