MDK ilk çıktığında herkes şaşırmıştı. Çünkü oyun çok farklı bir türdü. İçinde hemen hemen her şeyden olan bir oyundu ve çıktığı andan itibaren büyük sükse yapmıştı. Oyunda Kurt adlı kahramanımızı yönetiyorduk. Uzaylı istilasına uğramış Dünya'yı, Dr. Hawkins ve yarı robot dört kollu köpeği Max ile kurtarmaya çalışıyordu. Kurtardı da, ama uzaylı arkadaşlar uslanmamıştı. Dünya'yı bir daha istila etmeye geldiler. Bunun üzerine Shiny, ikinci oyunu yapmaya karar verdi.
Ama meçhul nedenlerden dolayı oyunu Shiny yerine Bioware yapacaktı. Bunun üzerine herkesin içine bir kuşku düştü. Acaba oyun ilk oyun kadar iyi olabilecek miydi? Bunun üzerine merakla beklemeye başladık. Oyun en sonunda çıktı. Tabi koşa koşa oyunu almaya gittim. Biraz tereddütle de olsa oyunu aldım.
Oyun
Sorunsuz bir kurulumdan sonra oyunu açtık. Oyun 10 büyük bölümden oluşuyor. Bu bölümlerin içinde bayağı kasanları da vardı. Ama sonuçta bitirilebilecek bir oyun. Oyunda ilk oyundan farklı olarak, 1 karakter değil tam 3 karakter yönetebiliyoruz. Bunlar tahmin edebileceğiniz gibi Kurt, Dr. Hawkins ve sevimli(!?!!?) köpeğimiz Max. Ama bunları kendimiz seçip oynayamıyoruz. Oyuna ilk önce tutorial gibi bir yerle başlıyoruz. İlk olarak Kurt ile başlıyoruz oyuna. Bölümler ilerledikçe karakterlerimiz değişiyor.

Bence oyundaki en büyük eksiklik multiplayer olmaması. Özellikle böyle bir oyunun multiplayer'ı çok zevkli olabilirdi. İnşallah bir dahaki sefere.
Kurt, oyundaki en iyi karakter bence. Çünkü diğer karakterlere göre daha hızlı. Ayrıca bir sniper modu var. Bu mod sayesinde, uzaktaki düşmanları oturduğumuz yerden paspas yapabiliyoruz. Bir de paraşüt özelliği var. Bu özellik sayesinde engelli yerleri geçebiliyor ve rüzgar sayesinde yüksek yerlere uçabiliyoruz. Bir de elbisesi var ki, bu senenin modası olması kesin.
Dr. Hawkins ise, oynaması biraz sıkıcı biri. Çünkü pek action yok. Genelde adventure yani. Ama bizim doktor gerektiğinde etrafta bulduğu eşyalarla iyi silahlar yapabiliyor. Mesela, güzel bir hava üfleyen alet yapabiliyor.
Max ise, hızlı ve ölümcül bir karakter. 4 kolu olduğundan dolayı 4 silahı aynı anda taşıyabilir. Bu da bayağı bir zarar veriyor düşmana. Aynı zamanda Jet Pack aleti sayesinde köpeğimiz, gerekli dolum yerlerinden Jet Pack'ini doldurarak rahatça uçabiliyor.

Grafik
Oyunda ilk oyundaki grafiklere göre büyük gelişme var. Özellikle karakterlere daha bir özen gösterilmiş. Mekanlar ise gerçekten güzel yapılmış. Oyunda bug var mı diye sorarsanız; yok diyemeyeceğim. İnşallah bu buglar için bir yama dosyası çıkar.

Ses & Müzik
Oyunda ses ve müzikler ilk oyundaki gibi harika. 4+1 speaker ile zevkini sonuna kadar çıkarabilirsiniz bu oyunun. Sesler çok temiz, müzikler ise oldukça güzel.

Oynanabilirlik
Oyun oynanabilirlik açısından çok rahat. Oyunda mouse kullanmak büyük rahatlık sağlıyor. İlk oyundaki gibi önünüzü rahatça görebiliyorsunuz. Yeni başlayanlar bile, oyunu rahatça oynayabilirler.

Atmosfer
Atmosfer oyuncuya çok iyi yansıtılmış. Özellikle seslerin bunda çok büyük önemi var. İnsan kendini karakterin yerine koyuyor ve o heyecanı yaşayabiliyor. Özellikle geceleri oyunu oynarken, her yer sessizken bir anda karşınıza çıkan bir uzaylı arkadaş sizi bayağı bir korkutabilir.

Sonuç
Bence MDK 2 kesinlikle koleksiyonunuzda yer alması gereken ve her açıdan insanı tatmin eden bir oyun. Eğer sizi uzun bir süre meşgul edecek bir oyun arıyorsanız MDK 2 tam size göre.

Artılar:
  • Rahat oynanabilirliliği
  • Güzel ses ve müzikler
  • 3 karakter yönetebilmemiz

Eksiler:
  • Multiplayer olmaması
  • Bugların olması
  • Karakter seçemememiz