1998-1999 yıllarında Duke Nukem 3D'yi multiplayer oynadığımız yıllardı. Aynı zaman diliminde Commandos da piyasaya çıkmış ve bir saplantı halinde oynanır olmuştu. TrGamer'ın kurulmakta olduğu 1999 sonbaharında piyasada olan bir diğer oyun daha vardı; MechCommander. İşte bu dönemlerde Duke ve Commandos ile birlikte bu türde multiplayer oynadığım ilk oyunardan biriydi MechCommander. Aslında single player görevleri oynayıp bitirdikten sonra oyundan daha fazla zevk nasıl alırım diyenler için, özellikle LAN'da oynama olanağı olanlara, güzel bir alternatifti...

Multiplayer artık hemen her oyuna konuyor; oyuncunun oyunu bitirip bir köşeye atmamasını sağlamanın en temel yollarından biri ne de olsa. Fakat her oyunun multiplayer'ı aynı derecede zevk veriyor mu, o başka bir konu. Zaten bu yazıdaki konumuz da multiplayer değil; sadece orjinali piyasaya çıktıktan sonra elimize ulaşınca 98-99 yıllarındaki anılarım ve MechCommander'a ne kadar kafayı taktığımı hatırlayınca bu girişi yazmadan geçemedim...

BattleTech evreninin yaratıcısı FASA geçtiğimiz aylarda oyun bölümünü bir firmaya devretmişti. Ancak bu zamana kadar özellikle MechWarrior serisinde çıkardığı simülasyon türü oyunlarla (son olarak yine Microsoft tarafından yayınlanan MechWarrior 4 ve yakında çıkacak ek görev paketi Black Knight) oldukça geniş bir oyuncu kitlesinde bağımlılık yarattı. İlk MechWarrior'ların ardından strateji türündeki MechCommander duyuruldu; hatırlıyorum, oyun ilk lanse edildiğinde komuta ettiğiniz Mech'lerden birine binip kumandasını ele alıp savaşacağınız şeklinde duyurular/söylentiler de vardı, fakat bunların hiç biri gerçekleşmedi. Yine de MechCommander, maden/mineral çıkar, bina kur, birim üret, düşmanla savaş... türü klasik stratejilerden oldukça farklı bir yapıya sahipti. Amaç, elinizdeki Mech'leri kullanarak verilen görevi tamamlamaktı (hala da öyle). Daha sonra benzer oynanışa sahip Ground Control gibi oyunlar piyasaya çıktıysa da bence MechCommander'ın yari bir başka...

MechCommander'ın fazla tutulmasının bir diğer nedeni de benim gibi MechWarrior serisine hasta oyuncuların, strateji oyunlarını fazla sevmiyor olsalar bile, oyunun MechWarrior ile aynı evrende geçiyor ve aynı teknolojileri/Mech'leri buluyor olması idi. Özetle, MechWarrior'da kullandığınız veya düşmanınız olan Mech'leri MechCommander'da komutan olarak (commander) idare edebiliyor ve en az diğer strateji oyunları kadar zevk alabiliyorsunuz.

İlk MechCommander biraz sorunluydu, ne de olsa firmanın strateji türünde ilk denemesiydi ve oyunda bol bol "bug" bulunmaktaydı. Kurup oynamayı başarsanız bile görevler tamamlanması gerktiği yerde tamamlanamıyor, tam görevin ortasındayken oyun kilitlenebiliyor ve emekleriniz boşa gidiyordu. Görev ortasında save olanağının bulunmayışı insanı çileden çıkartabiliyordu. MechCommander'ın ardından "Gold" sürümüyle oyuna bazı rötuşlar ve eklemeler yapıldı ve böylece bug'lı vey bug'sız MechCommander Mech strateji oyunları arasında 1 Numara olarak yerini aldı. Oyunun ilk sürümünün incelemekte olduğumuz MechCommander 2'nin aksine 2D (iki boyutlu) unutmadan belirtelim.

MechCommander 2 yine FASA imzasını taşıyor, fakat bu kez yayıncısı Microsoft. Oyunun orjinali biraz geç de olsa Türkiye'ye ulaşmış durumda (MechCommander 2 yurtdışında Temmuz 2001'de piyasaya çıktı). Ama olsun, en azından geldi ya... Zaten Microsoft dışında kendi oyunlarını Türkiye'ye getiren başka bir firma da yok (ps. yakın bir tarihte Zoo Tycoon da gelecek).

MechCommander 2'de oldukça fazla sayıda yenilik ve artan oynanabilirlik ilk başta göze çarpan detaylar. Yanlız malesef bu oyunda da bazı teknik bug'lar var; oyun az da olsa bazı sistemlerde çalışmamayı, bazılarında yavaş çalışmayı tercih edebiliyor. Bunun dışında menüler, oyun sırasında kolay kontroller, ilk MC'de olmayan ve yine oyun sırasında yapabildiğiniz Salvage, iyi bir 3D grafik kartınız varsa harika detaylar, görüntüler ve daha birçok güzellik ve yenilik...

Yazı biraz karışık olacak ama bilmeyenler için Mech serisi ve BattleTech evreninden kısaca söz etsek iyi olur gibi. Öncelikle sözünü ettiğimiz evren 30 ve 31nci yüzyıllarda yer alıyor. Savaş olabilmesi için yan insanların birbirleriyle savaşması ya da yabancı ırklara karşı ortak bir savaşa girişmesi gerek. Burada insanlar insanlara karşı dev savaş makinalarına binip savaşıyorlar. Konu ise her oyunda farklılklar gösteriyor. Arka planda yer alan konu zaman içinde farklılıklar gösterse de temelde aynı fakat sizin içinde bulunduğunuz ve oyunu oynadığınız zaman diliminde konu oldukça büyük farklılıklar gösteriyor. Birinde genel bir savaşın küçük bir bölümünde görev alırken diğerinde aynı savaşın farklı bir bölümünde farklı görevler üstlenebiliyorsunuz. Bu nedenle yeni başlayanlar oyunların konusunu takip etmekte zorlanabilir ve konu sadece Mech serisini başından beri atlamadan takip edenler için birşeyler ifade edebilir. Ancak konuyu bilmenin oyunun içeriği ve oynanış üzerinde en ufak bir etkisi olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz, yani alacak olursanız eskiden neler olmuş, şimdi neler oluyor gibi detaylara kafayı takmayın ve keyifle oynamaya bakın :)

Sonunda MechCommander 2'ye geldik :) Burada da aynı MechCommander'da olduğu gibi bir "mercenary" komutanısınız ve Carver V gezegenine gelmiş bulunuyorsunuz. "Mercenary"nin sözlük anlamı "paralı asker"dir (MechWarrior serisinde aynı isimde bir oyun olduğunu da hatırlatayım). Neyse, gezegene gelir gelmez kendinizi House Steiner'ın yerel haydutlarla (bandit) giriştiği bir savaşın içinde buluyorsunuz. Haydut dediğime bakmayın, o yüzyılın haydutları da sizinkiler gibi dev Mech'ler kullanıyor :). İşte oyunda konu olarak bilmeniz gereken (belki de gerekmeyen) bundan ibaret.

Eğer bir Mechcommander fanı iseniz Mechcommander 2'nin sizi hayal kırıklığına uğratmayacağı kesin, neden mi? herşeyden önce oyunda tamamıyla orjinal 4 yeni Mech bulacaksınız. Bu da oyunda toplam 29 farklı Mech bulacaksınız anlamına geliyor. Diğer taraftan oyunda harcayacağınız zaman açısından da tatmin olacağınız kesin, çünkü bol aksiyon dolu 24 göreviniz var ve hepsi tamamıyla 3D ortamda geçiyor. Eğer oyuna yeniyseniz kontrollere alışma süreniz de oldukça kısa, çünkü eğitim bölümlerinde size gerekli tüm kontrolleri bir çırpıda öğreniveriyorsunuz. İşin en güzel tarafı MechCommander 2, seride kontol için en az sayıda ve en basit tuş konfigürasyonuna sahip oyun.

MechCommander 2'nin en hoş yanlardan biri de BattleTech evrenindeki her detaydan bahseden bir ansiklopedinin oyunun içerisinde oluşu. Tabi bu ansiklopedide de Mech vb. herşeyin 3D olarak gösterildiğini unutmamak gerek. Oyunun oynanışıyla doğrudan bir ilgisi olmayan fakat multiplayer oyunlar (Internet'te Zone.com'da veya kendi sunucunuzda, veya LAN'da) için kullanabileceğiniz bir harita/görev editör programı da CD'den çıkıyor.

Oynanış şekli orjinal MechCommander'dan farklı değil, ki bu da iyi bir şey tabi. Ancak herşeyin 3D olduğu bir ortamda oynadığınız için kullanaildiğiniz farklı kamera açıları ve zoom in/out gibi olanaklar avantajlarından yararlanacağınız yeni özellikler. Bunlar dışında grafikler ise, yine 3D modeller kullanıldığından, oldukça detaylı, maksimum zoom out ile savaştığınız alanı, zoom in ile de mech'lerinizin detaylarına erişebiliyorsunuz.

İlk MechCommander'a göre değişen ve kullanımı kolaylaşan bazı noktalar ise şu şekilde; Oyuna görevler sırasında kullanabileceğiniz kredi benzeri bir özellik konmuş (c-bill). Bunu salvage (kullanılabilir haldeki düşman mech'lerini toplama işi), Mech'lerinizin cephede tamir işleri, gözetleme helikopteri, mayın tarama aracı, topçu bombardımanı, uçakla yapılan bombardıman vb. işlerde kullanabiliyorsunuz. Tabi bazı görevlerde her seçenek yer almayabiliyor. Her hizmetin kullanımının da belli bir bedeli var. Bu kredilerden her görevin başında size bir miktar veriliyor. Çoğu görevde de görev alanında "düşman kaynaklarını ele geçirme" şeklinde ek krediler bulabiliyorsunuz. Elbette görevlerde elinizde ne kadar Mech varsa tamamını kullanma şansınız yok; bu zaten orjinal MechCommander'da ve MechWarrior'larda da böyleydi; yani Mech'lerinizi görev yapacağınız yere indirmede kullanacağınız "dropship"in taşıyabileceği bir ağırlık limiti var. İşte üssünüzde bulunan mech'ler arasından araziye ve görevin gerektirdiği şekilde ağırlık limitine de uyarak seçim yapmanız gerekiyor. Bu arada Mech'lerinizin taşıdıkları silah, zırh vb. gibi özelliklerini üssünüzde değiştirebileceğinizi de unutmayın.

Aynı şekilde Mech'leri kullanan pilotlarınız için de farklı özellikler söz konusu. İlk başta tüm pilotlarınız birer acemi iken, görevler ilerledikçe, ölmeden geri dönmeyi başaranlar hem deneyim, hem madalya, hem de rütbe kazanıyorlar. Rütbe ve deneyimlerine bağlı olarak, yine zaman zaman, bazı pilotlara bazı alanlarda (örneğin kısa menzilli roketler - SMR, uzun menzilli lazerler - Long Range Laser veya tarayıcı radar - scanner gibi) ek yetenekler kazandırabiliyorsunuz. Oyunun Mech konfigürasyonları bölümünde yapılan eklemelerle MechWarrior'daki çeşitliliğe ve detaylara erişilmiş gibi. Tabi pilotlara verile eğitim kısmı sayesinde ise çok az da olsa oyuna RPG ögeleri kazandırılmış. Kısacası gerek single player görevler gerekse multiplayer seçenekleri ile oyun BattleTech hastaları için oldukça zengin bir içerik sunuyor.

Kredi kısmına geri dönelim... Elinize nasıl geçerse geçsin krediler oyun sırasında oldukça işinize yarayacak. Bu kredilerin bir miktarını sıkça gözetleme helikopteri almakta ve genelde de salvage gemisini çağırmakta kullanacaksınız (salvage gemisi yeterli krediniz olsa bile her görevde belli bir sayının üzerinde gelmiyor, ya da en azından bana öyle geldi veya beceremedim :)). "Salvage gemisi de nedir?" diyecek olursanız; Tamamıyla yokolmamış düşman Mech'lerini (pilotu "eject" yapmış) savaş sırasında kendi üssünüze taşımak için belli bir kredi kullanarak çağırdığınız helikopter benzeri bir araç. Bu Mech'ler salvage ile artık sizin malınız oluyor ve görev aralarında ister satıyor ister tamir edip içine de bir pilot oturtup göreve gönderebiliyorsunuz. Burada dikkat edin, çünkü görev tamamlandıktan sonra size salvage yapmanız için ekstra zaman verilmiyor, yani salvage işini görev sırasında yapmalısınız.

Kaptırdık gidiyorum; Tam tersini yapmam gerekirken önce detayını anlatıyor sonra da geneline dönüp ne olduğunu söylüyorum, yine öyle olacak :) Orjinal MechCommander'da mayın arama aracı, tamir aracı gibi ek destek birimlerini görev ekibiyle birlikte görev başlarında seçmeniz gerekiyordu. MechCommander 2'de bu da değişmiş ve deminden beri bahsettiğim kredi sistemini kullanarak görev sırasında krediniz elverdiğince destek şeklinde üssünüzden "sipariş" verir hale getirilmiş. Bu bence iyi olmuş, çünkü göreve başlamadan (tabi aynı görevi tekrar oynamıyorsanız) o görevde nelere ihtiyacınız olacağını önceden kestirmeniz epey zor oluyordu. Aynı zamanda ihtiyacınız olmadığı halde belki lazım olur diye tamir aracını veya mayın tarama aracını drop ship'e yüklemek indirebileceğiniz Mech sayısının düşmesine de neden oluyordu. Sonuçta görev sırasında gerektiğinde kredi bedelini ödeyerek bu araçları alabiliyor olmanız görev başında stratejik olarak birimlerinizi yerleştirir veya ilerletirken sorun olmuyor ve gereksiz detaylarla/komutlarla uğraşmaktan kurtuluyorsunuz.

Kredi kullanarak yapabileceğiniz işler elbette tamir aracı, salvage gemisi, gözetleme helikopteri ve mayın tarama aracı gibi seçeneklerle sınırlı değil. Kredilerinizi istediğiniz bir noktaya bombardıman yapılması için de kullanabiliyorsunuz ve bunda da tek sınırlamanız o görevde size hizmet edecek bombardıman birimleri/uçaklarının ve elbette yeterli kredinizin olup olmadığı.

Ses ve efektler ise çok kaliteli, özellikle patlama efektlerini harika yapmışlar. Oyun 3D olduğundan ve 32-bit renk derinliğinde 1280x1024 çözünürlüğe kadar desteklediğinden grafik teknolojisi benden tam not aldı. Ancak ara filmlerin azlığı biraz üzücü (tamam Command & Conquer kadar olmasa da olur, ama biraz daha fazla olsa ne olurdu yani). Buna karşın oynanabilirlik (oynanabilirlik anlamı içine her ne giriyorsa hepsi birden) çok yüksek, çabuk öğrenme, iyi, anlaşılır ve olabildiğince basit bir arayüz (üssünüzde yaptığınız işlemlerde kullandığınız arayüz başta belki karışık gelebilir fakat bir-iki denemeden sonra buna da kolay alışılıyor), kolay kontroller, her ne kadar denememiş olsam da eski tecrübelerimden bildiğim multiplayer oyun zevki gibi aldığımız zevki doğrudan etkileyen detaylar.

Sonuç için tek bir cümle yazacağım; MechWarrior 4 veya serinin diğer oyunlarını oynayıp beğenen bir FPS hayranı iseniz bu oyundan o kadar fazla zevek almayabilirsiniz, fakat, BattleTech evreni ile ilgili oyunlara ilginiz varsa ve özellikle orjinal Mechcommander hayranlarından biriyseniz oldukça beğeneceğiniz ve kesinlikle kaçırmamanız gereken bir oyun.

Sevgi ve Saygılar...