Medal of Honor serisi bütün hızıyla devam ediyor. Daha önce çıkmış olan genişleme paketiyle iyice genişleyen oyun, bu ikinci paket Breakthrough ile, olaya son noktayı koymuş bulunmakta. Gittikçe gelişen, ilk başta da zaten yeterince kaliteli olan oyun, yine bir oturumluk canıyla, ama o bir oturumda bin oyunun zevkini veren bir oyun olmuş.

İlk versiyonun üzerine kurulan, aynen diğer genişleme paketleri gibi oynanan oyun, gene görünüm olarak pek değişmemiş. Menüler, arayüz ve benzeri tüm özellikler aynı. Bu yüzden pek zorlanmayacaksınız. Oyunu kurmak için önceden kurulu olan versiyonun yamalanmış olması gerekiyor ki, eğer değilse, kurulum esnasında bu işlem de gerçekleşiyor. Yani boşuna bahsetmiş oldum bu olaydan :) Neyse..

Oyun bir adım daha ileri gitmiş. Grafikler ve sesler hemen hemen aynı. Ama oynanışta, daha doğrusu oyunun kendisinde gösterilen mekanlar ve değişik fikirlerle oyun çok daha kaliteli olmuş. Zaten bu oyunun kaliteli olması, grafiklerinden değil, daha çok mekanlarından ve oynanış tarzındandı. Bu bölümde de yine eskisi gibi değişik mekanlarda dolaşabiliyoruz. Bir kere ilk bölüm yine her zaman olduğu gibi çarpıcı. Bu sefer de fırtınanın ortasında dolaşıyoruz. Etraf toz duman, herşey birbirine karışmış durumda. 3 metre önümüzü göremiyoruz. Toz yutuyoruz ama bir yandan da birliğimize saldıran askerleri halletmemiz gerekiyor. Genelde yanlız dolaştığımız için, birisinin sorumluluğunu da almamız gerekmiyor. Ama bazen de peşimize gayet kabiliyetli arkadaşlar takılıyor ki, el bombası atılmadıkça başlarının çaresine bakabiliyorlar.

Görevler genelde çok eğlenceli ve zor. Bir hedefi yok etmek, birileri ile görünmeden kaçmak ve o bir işler becerirken onu korumak, tank kullanmak, ormanın ortasında kaybolup müttefiklere ulaşmaya çalışmak gibi görevler bizi bekliyor. Oyunda en güzel bölüm ise batık bir geminin içinden çıkma görevi. Yan dönmüş gemide ilerlemek oldukça zor. Tabi bir de düşmanın bitmek bilmeyen mermileri de işin içine dahil olunca, herşey çok daha zor oluyor.

Oyunun grafikleri pek değişmemiş. Sadece yeni efektler kullanılmış gibi. Mesela duman efekti diğer oyunlarda bu kadar kullanılmamıştı. Bu oyunda hafif abartılmış. Ama her bölümde böyle tozun içinde ilerlemiyorsunuz elbette. Kapalı mekanlarda, açık havada, karanlıkta falan da dolaşma imkanınız var. Ben bir oturuşta oyunu bitirdim, çok fazla uzun da değil. Ama verdiği zevk birçok uzun oyundan daha fazla. Grafiklerin hiç değişmemiş olması, kalitenin aynen korunmasından dolayı kötü bir durum değil. Aksine yeni eklenen bazı efektler sayesinde, herşey çok güzel görünmekte. Bir de gelişen sistemleri göz önünde bulundurmuşlar ki, etrafta gördüğümüz cisimler çok daha fazla. Önceki oyunlarda etraf bu kadar kalabalık olmuyordu, bu sefer her yer değişik cisimlerle dolu.

Ses efektleri de aynen korunmuş durumda. Hatta oyunun meşhur müzikleri de aynen size eşlik ediyorlar. Bazı yerlerde değişik parçalara da rastlamak mümkün ama genel tema korunmuş. Bence daha güzel olmuş. Saklanarak ilerlerken veya bir başkasının kılığında ilerlerken, en heyecanlı yerlerde, bir sinema filmi misali heyecanlı müzikler çalıyor. Bu da sizi iyice tribe sokuyor. Aman diyim, fazla kaptırmayın kendinizi. Efektler de eski oyunlardakinin aynısı. Silah sesleri, mermilerin çeşitli yerlerden sekmesi size hemen tanıdık gelecek. Karakterlerin konuşmaları çok profesyonelce. İtalyan arkadaşların da İtalyanca konuşmaları, İngilizce altyazı olarak size gösterilmekte. Değişik bir aksanda İngilizce konuşmaları zaten bana çok saçma gelirdi.

Oyunda pek bir değişiklik olmamış dedim ama sistem ihtiyacı biraz daha fazla gibi geldi bana. Nedeni de bahsettiğim gibi etrafın daha bir kalabalık olması. Daha fazla parlama efekti daha iyi patlama efektleri ve ışıklandırmalar, sistemleri daha fazla zorluyor. Ama yapımcıların düşündükleri, ilk oyundan bu yana oyuncuların en azından 1 kere sistemlerini güncellemiş olması. Bu nedenle güncel sistemlerde oyunun iyi çalışacağını garanti edebilirim. Hemen belirteyim, oyunu MX 2 çipsetli bir ekran kartında denedim ve fena çalışmadığını gördüm. Tabi çoğu efekti görmeksizin. Ama fazla da bozmuyor, konusu dağılmıyor. Zevk alabiliyorsunuz.

Oyunun kendisinden daha uzun bir yazı olmasını istemiyorum bu nedenle yazıyı kısa kesmekte fayda var. Zaten gerekli herşeyi anlattım sizlere. Oyunu da şiddetle öneriyorum, zaten fanatikleri çoktan alıp oynamışlardır. Ben öyle yaptım...