Şu sıralar 2. Dünya Savaşı oyunlarına ateş püskürtme aşamasındayım. Nedense artık bu konuda yapılan son zamanların oyunlarına değişik bir gözle bakar oldum. MOH bunlar arasında değil, çünkü o aslen daha önceden çıktığından, kızgın anıma denk gelmedi :) Bu çıkan mişın pek (mission pack de denebilir), oyuna türlü değişiklikler getirmiş getirmesine, ama hemen bitiveriyor. Ben oyunun ömrünü ortalama bir oyuncu için ve ortalama zorluk seviyesinde 4-5 saat diyorum. Varsa daha uzun sürede bitiren, kendini kabiliyetsizden saysın :)

Oyunun en çarpıcı yanı girişi. İlk oyundaki gibi birşeyin içinde olay mahaline gidiyoruz ve zamanı geldiğinde saldırıya geçiyoruz. Ama bu sefer diğer oyundakinden daha yüksekteyiz, yani havada. Normandiya bölgesine uçaktan atlıyoruz. Atmosfer süper, hemen savaşın gazına geliyorsunuz zaten. Ardından bir evin çatısına iniyoruz. İşin kötüsü Nazilerle dolu heryer. Tabi bizim silahlarımıza ve mouse'umuzun sol tuşuna kim dayanabilmiş. Hepsini temizliyoruz ( di mi?)..

Fransa, Belçika ve tabi ki Almanya'da geçen 9 adet bölüm mevcut oyunda. Gerçekten de oldukça az geldi bana. Keşke daha da uzun olsaydı. Bölümlerin tasarımlarında daha da ileriye gittiklerini farkettim. Genel kalite, oyunun ruhu biraz daha iyi olmuş sanki. Yani grafiklerden falan bahsetmiyorum. Sadece biraz daha savaş havasına sokmuşlar sizi. Boynunuza kadar pisliğin içindesiniz yani desem, daha iyi anlayacaksınız. Görevler olarak yine zorlama görevler seçilmiş. İlk oyundaki gibi görevler yani. Öyle diliniz dışarıda, "vay be" dedirtecek süper zeka ürünü görevler yok. Ama isteyen kim. Bence iyi de olmuş, diğer oyunun çizgisinden gitmiş. Gerilememiş, az da olsa ilerlemiş. Yeter de artar bile.

Orjinal oyundaki hataların giderildiğinden bahsetmişler oyunun sitesinde. Bir kere grafiklerde bir değişiklik yok. Herşey aynen duruyor yani. Mekan grafiklerinde ve karakter grafiklerinde de hiçbir değişiklik yok. Sadece ilk oyunda, kafa yoran bazı olayları bu oyunda yok etmişler. Bunların arasında sağda solda size ateş ederken görmekte zorlandığınız askerler, artık öyle kaybolmayacaklarmış. Ben oyunu oynarken pek de rahatsız olmadım açıkcası. İlk oyunda da sniper'lar hariç, bulmakta zorlandığım asker bilmiyorum. Gözlerim keskindir de ayıptır söylemesi :)

Oyunun ses efektleri ve müzikleri de tarzını korumuş. Zaten oyunun müzikleri başta olmak üzere muhteşemdi. Geliştirecek bir yanı olmadığından, aynı kalitede devam etmişler. Ses efektleri için de aynı şey geçerli. Aslında grafiklerde iyileştirme olmaması, kötü bir olay değil. Çünkü zaten oyunun grafikleri bayağı iyiydi. 1-2 sene de kalitesini korur inancındayım. Fazla sallamış olabilirim, şunu 1 sene yapalım, düz olsun :) Bu arada, multiplayer modunda da ufak değişiklikler ve 12 harita dışında, başka bir değişiklik yok. Sanırım en kayda değer değişiklik, büyük haritalar için kolaylık sağlaması düşünülen, karakterlerin hızlı yürüyebilmesi olayı. Bunu server ayarlarından değiştirmeniz mümkün, çünkü gerçekliği biraz baltalıyor. Diğer değişiklikler ise, ufak tefek mod ve menü değişikliklerinden ibaret.

Gelelim silahlara. Oyunda bir dolu yeni eklenen silah var. Bu silahlar, askerlerin uyruğuna göre değişiyorlar tabi. Ama değişseler bile, görevleri ve etkileri hemen hemen aynı oluyor. Sabit silahlarda da değişim yapılmış, artık bazı yerlerde Flak 88 topu kullanabiliyorsunuz. Ne kadar güzel, etraf dağıtmak için birebir bir araç. Ayrıca bazı sitelerden duyduğuma göre, oyuna çıkartılacak bir patch ile, asıl oyunda olmayıp da demo sürümünde olan bazı silahlar, haritalar ve özellikler eklenecekmiş. Sadece bununla da kalmayıp, bazı geliştirmeler de yapılabilir. Oyunda pek bir hata gözüme çarpmadı ama, hazır patch çıkartmışken, düzeltecek birşeyler bulurlar nasıl olsa.

İşte böyle arkadaşlar. Oyunumuz bunlardan ibaret. bahsetmediğim birşey kaldıysa artık onları da oyunu oynarken kendiniz göreceksiniz. Bu genişleme paketi, az görevden oluşması bakımından kötü bir kere. Tek kötü yanı da bu olmalı. Öte yandan, zaten süper bir oyun olan Allied Assault'un iyi yanlarını daha da geliştirmesi hoş bir olay. Alınmalı ve oynanmalı. Zaten ne zamandır bunun için beklemiyor muyduk?