Hava çok soğuk, yağmur bir kurşun gibi üzerime vuruyor. Çıkartma teknesinin üstünde kusanlar, haç çıkartanlar, kafasını silaha vuranlar var.Bende kafayı yemek üzereyim. Komutanımız çıkış kapağının açılmasına 30 saniye diye bağırıyor. Tam o sırada yandaki taşıyıcı batıyor. Tanrım, o ne gürültü. Ona çapıyoruz ama bir şey olmuyor. Giderek daha çok korkmaya başladım. Sahil gözüktü. Top sesleri kulak zarımı yırtarcasına çarpıyor. Komutan 10 saniye diyor. İçimi büyük bir korku sardı o an. Birden ön kapak açılıyor ve işte cehennem...

İşte Medal Of Honor: Frontline böyle başlıyor. Şahsen bu sahneyi ağzım aşağıda dilim yerlerde izledim. Böyle bir oyun olmamaz. Niye bu kadar ayrıntıyı PC için yapmamışlar şaştım kaldım. Daha çok satarlardı, daha çok hayranları olurdu. PC ve Playstation 2 versiyonunu oynayanlar Front Line'ın ne kadar farklı ve başarılı olduğunu görmüşlerdir. Gerçekten her bakımdan çok büyük fark var.

Oyunu aldım ve taktım konsola. İlk önce dil seçimi ekranı karşıma çıktı. Tabi ki İngilizce'yi seçtim. Sonra karşıma ana menü çıktı. Seçenekler de; Options, Movies, Play, ve Load/Save var. Tabi ben hemen Play'e atladım :) Oyun ilk Ohama Çıkartmasıyda başlıyor. Yukarıda anlattığım gibi çok çarpıcı bir sahne ile oyuna dalıyorsunuz. PC'de MOH oynayanlar Ohama Çıkartmasını da büyük ihtimal oynamıştır. Sahilin sonuna gidip yüz başından bir görev alıyorduk. Bomba ile ilgili bir parçayı hemen alıp ona götürüyorduk ve sahildeki iş bitiyordu. Halbuki Frontline'da öyle değil. Sahili geçmeden önce de bir sürü görev bitiriyorsunuz. Mesela çıkartma teknelerinin sahile yaklaşamasınlar diye konduğu paslı demir parçalarının arkasına sığınmış, açılan ateşten dolayı dışarı çıkmayan bir kaç masum askeri kurtarmak ile ilgili bir görev var. Dahasını anlatmayayım çünkü siz zevk almazsınız.

Grafikler nasıl? Ne farkı var MOH:AA'dan?


Oyunu ilk açtığımda farkettiğim şey tabi ki grafikler oldu. Grafikler çok daha ayrıntılı bir şekilde çizilmiş. Yani gerçekten sahile şöyle bir göz attığınızda kendinizi gerçek bir savaşta sanıyorsunuz.

Silahları tekrar çizmişler. Pek bir fark göremedim ama biraz daha ayrıntılı olmuş. Onun dışında ayrıntı olarak mesela; çıkartma sahnesinde PC versiyonunda deniz de hiç dalga yoktu, ama burda var. Ah bir de sörf tahtamı alsaydım ne güzel olurdu :) Gerçekten mükemmel olmuş. Efektlerde de çok gelişme var. Mesela sahile bir top mermisi düştüğünde havaya uçuşan toprak ve kum taneciklerini resmen sayabiliyorsunuz.

Poligonlar bayağı arttırılmış. Ee ne de olsa PS2 bu :) Askerler çok daha ayrıntılı olmuş. Üzerindeki alet edevatları çok rahat seçebiliyorsunuz. Silahlar ve diğerleri de öyle.

Oyun gerçekten çok hızlı çalışıyor. Yaklaşık 50-55 fps'in altına düşmüyor. Sadece çıkartma sahnesinin başlangıcında biraz yavaşlıyor o kadar. Onun dışında makineyi kasan bir yer yok.

Heads Up Display'i biraz değiştirmişler. Mesela artık sağlığınız yazmıyor ekranda. Pusulanın kenarlarında bir çember var. Orada yeşil bir seviye healtınızı gösteriyor. Bir de ekranın sağ alt köşesinde kaç kurşununuzun kaldığı ve kaç şarjörünüzün olduğunu gösteren sayılar var. Onun dışında başka birşey yok. Bence MOH:AA gibi yapsalardı çok daha iyi olurdu.