Şimdi bu başlığı görenler "ohooooo oyun çıkalı iki ay oluyo, yeni mi yazdınız yazıyı!" diyebilirler, evet biz de farkındayız oyunun iki ay önce çıktığının, ama yazıyı yazmaya gönüllü arkadaşın bazı teknik aksaklıklar sonucu yazıyı yazamaması (o da çok üzüldü), yazının size uluşmasını biraz geciktirdi. Neyse, yazının gecikme nedenlerini ve özürlerimizi de bildirdikten sonra başlayabiliriz uzun adlı oyunumuz Medieval Total War: Viking Invasion'ı anlatmaya.

Şunu söleyerek başlayabilirim ki "Viking Invasion" bir ek görev paketi, yani oyunu yükleyebilmeniz için bilgisayarınızda Medieval Total War'ın yüklü bulunması gerekiyor. Oyun MTW ile beraber 2GB'lık yer işgal ediyor, haberiniz olsun. Sistem ihtiyaçları ise MTW ile aynı; ben 1.7 bir işlemci ve 256 ram ile oyunu rahatça çalıştırdım. Ekran kartı bu oyun için fazlaca önemli değil haberiniz olsun 32 mb'lık bir kart bile işinizi görür sanıyorum.

Bu kez tersten başladık sistem ihtiyaçlarını ve diğer gereksinimleri ilk başta söyledik, peki ilk kez "Viking Invasion" ismini gören biri için oyun nasıldır, şimdi biraz ondan bahsedelim. Burada detaylı bir anlatım yapmayacağım ama isteyenler incelemeler bölümünden Medieval Total War yazılarını okuyup detaylı bilgiler alabilirler, çok güzel iki inceleme yazısı var o bölümde.

Oyun yeri geldiğinde bir TBS (sıra tabanlı strateji), yeri geldiğinde ise RTS (gerçek zamanlı strateji) nasıl derseniz. Size verilen dünya haritasında seçtiğiniz medeniyete göre bir yerde oyunu başlıyorsunuz. Ordularınız, ajanlarınız, elçileriniz, suikastçileriniz bu dünya haritası üzerinde birer piyon gibi hareket ederek, sizin yönlendirdiğiniz görevleri yapıyorlar; emirleri verdikten sonra aşağıdaki tuşa basarak süreyi geçiriyorsunuz ve görebildiğiniz kadarıyla rakiplerinizin hareketleriniz izliyorsunuz, sonra yine sıra size geliyor ve işler böylece yürümeye devam ediyor. Ordunuzu herhangi bir başka ordunun içinde bulunduğu bir sınıra sokarsanız, karşınıza bir ekran çıkıyor ve bu ekranda savaşın ister otomatik olarak geçmesini, ister savaşı kendiniz yönetmek istediğinizi belirtiyorsunuz ve böylece RTS ekranı açılmış oluyor; ordunuzu muzaffer bir komutan edasıyla yönetip,zaferler kazanmaya çalışıyorsunuz.

Medieval Total War 1095'ten başlayıp, bizim için önemli bir tarih olan 1453'e kadar devam ediyordu, yani tüm orta çağ boyunca seçtiğiniz seçtiğiniz medeniyeti yönetme şansınız oluyordu. "Viking Invasion" ise Medieval Total War'a göre çok daha çok daha erken bir dönemi ve kısıtlı bir alanı kapsıyor. Oyun MS 790 yılında Vikinglerin İngiltere kıyılarına yaptığı akınlarla başlıyor, bugünki Danimarka civalarına sotelenmiş bulunan Vikingler adaları istila etmeye ve yağmalamaya çalışıyorlar. İngiltere adasında ise erken dönem çekişmeleri hüküm sürmekte. Irish, Scots, Picts, Welsh, Mercians, Saxons ve Northumbrians adanın tek hakimi olabilmek için türlü entrikalar çevirerek birbirleri ile savaşıyorlar, tabi Viking akınlarından fırsat bulabilirlerse.

Evet oyunun Medieval Total War'dan büyük farklarından bir tanesi zorluk seviyesi, oyun gerçekten zor olmuş bence. Nispeten küçük bir haritada hem bu kadar milletle hem de durmak bilmez Viking akınlarıyla uğraşmak gerçekten zor. Vikingler çok güçlü akınlar yapmasalar bile deniz üstülüğünü sağlamanızda baya bir sorun oluşturuyorlar. Bu da dışarıya açılmanızı, yani kara parçanız dışında seferler yapmanızı baya bir zora sokuyor. Her strateji oyunun önemli bir değişmezi olarak bu oyunda da ünitelerin birbirlerine karşı bariz bazı üstünlükleri var, klasik olarak kafamıza yerleşen "atlı, okçu, spearman" üçgeni bu oyun için de geçerli anlayacağınız. Ama ünitelerin çokluğu sayesinde kombinasyon şansınız baya bir artıyor. Bu arada, Vikinglerin berserker ünitelerine (sanırım böle yazılıyordu) bir çaresi olan bana da haber versin.

Bir başka yenilik olarak savaş öncesinde düşman ordunun birimlerini görebilmenizi gösterebiliriz, Medieval Total War'daki büyük handikaplardan biriydi bu. Yaradan'a sığınıp dalmak durumunda kalıyordunuz bazı zamanlar; şimdi ise daha sistemli ve rakibi tartarak planlarınız devreye sokabiliyorsunuz. Bana kalırsa (herhangi bi dayanağım yok) Vikingler'in suikastçileri daha başarılı gibi oyunda, benim öldürme girişimlerimden çoğu başarıyla sonuçlanıyordu, tabi siz tutup da adamların krallarına suikast düzenleyip başarısız olursanız suçu bana atmayın.

Evet oyuna böylece genel bir bakış attık, sonuç olarak bir ek görev paketinden beklenebilecek her şey "Viking Invasion" da mevcut. Total War'u severek oynuyorsanız kaçırmamanız gereken bir oyun "Viking Invasion", sadece yeni ünitelerin sayısı biraz daha fazla tutulabilirmiş diyorum. Ama Creative Assembly'nin Rome: Total War çıkana kadar oyalanalım diye ağzımıza bir parmak bal çaldığını bildiğim için fazlada kızamıyorum. Zevkle oynayın.