Sonunda başarılı diyebileceğimiz başarılı bir oyun daha çıktı. "Uyarlama" demekle oldukça popüler bir PlayStation (PSX) oyununun PC'ye uyarlanmışını kastediyorum. Metal Gear Solid bundan yaklaşık üç yıl önce Playstation için çıkmış, ardından da VR Missions adıyla bir genişleme paketi yayınlanmıştı. Oyunun üreticisi Konami ile yüksek potansiyelleri iyi değerlendiren Microsoft uzun bir çalışmanın ardından oyunun PC sürümünü sonunda yayınladılar. İyi yapmışlar ve başarışlı da olmuşlar açıkçası, neden mi?

Herşeyden önce şöyle bir geriye dönüp bakacak olursanız önce bir konsol (genel anlamda kullandım) oyununu PC'ye aktarılması pek başarılı olamıyor bence. Gerek oynanabilirlik, gerekse konunun akışı PC oyuncularına oldukça yabancı geliyor. Ancak, eğer bir oyunu birçok platfom için aynı anda geliştiriyorsanız durum daha farklı oluyor ve tüm platformlara yönelik özellikleri ve gereksinimleri içinde barındırıyor. Yazının başında da belirttiğim gibi Metal Gear Solid temel olarak bir PSX oyunu (veya serisi), fakat oyunun geneline baktığımızda PC oyunlarını aratmayacak bir konuya ve grafiklere sahip.

Oyunu ilk kurduğum ve kısa bir bakış yaptığımda (demosunu oynadıysanız da bu izlenimi edinebilirsiniz) hayal kırıklığı gibi gelmişti. Genelde alışık ve meraklısı olduğum oyun türü action olduğu halde, Metal Gear Solid'i de bir action oyunu olmasına karşın yadırgamıştım. Sanırım bunun nedeni de bu tür oyunlarda (PC) alıştığımız standart kontrollerin biraz farklı oluşu (PSX gibiler) ve konu akışı idi. Bu tip detayları yazının başında vermemek gerek ama, oyunu alır almaz yadırgayacağınız bu farklılıkla oyuna ön yargılı yaklaşmamanızı sağlamak istiyorum.

Neyse, oyunumuz son PSX sürümlerini, yani kendisi ve VR Missions'ı bir arada 2 CD üzerinde sunuyor. VR Missions, anladığım kadarıyla Virtual Reality Missions anlamına geliyor ve sanal bir ortam görüntüsü içinde eğitim görevlerini içeriyor. İkinci CD'den oynadığınız bu bölümlerde 300 civarı irili ufaklı eğitim görevi var. Oyun sırasında kullanma şansını bulacağınız tüm silahları burada silahları deneyebiliyor, zamana karşı yarışabiliyor ve özellikle "sneak" adını verdiğimiz sessizce ve farkedilmeden ilerleme tekniklerinizi geliştirebiliyorsunuz. Zaten oyunun temeli de "sneak" üzerine kurulu. Oyunu kurduktan sonra ilk iş olarak normal görevlere başlayın. Ardından hemen "pratik eksikliği"ni farkedeceksiniziniz. Bu sıkıntıyı hissedince, görevi bırakın ve VR Missions kısmına gidip biraz pratik yapın. Bu eğitimin yararını gerçekten göreceksiniz.