O bir kelle avcısı...

Konsollarda çoğu oyunu oynamanın, PC'lere göre daha rahat ve eğlenceli olduğu bilinen bir gerçek. Ama bu noktada 2 oyun türü genellemeyi bozuyor: FPS'ler ve gerçek zamanlı strateji oyunları. İki oyun türü de etkin olarak fare kullanımı gerektirdiği için her ne kadar kaliteli yapılmış olursa olsun PC'lerdeki türdeşleriyle karşılaştırılamazlar. Ancak Nintendo, GameCube için öyle bir FPS ile karşımıza çıktı ki sadece kalitesiyle değil, bu türe getirdiği yeniliklerle de kendini belli eden bir oyun olduğunu gösterdi.

O bir gözlemci...

Eğer bir SNES (Super Nintendo Entertainment System) veya Gameboy Advance sahibiyseniz, Metroid serisinden zaten haberdarsınız demektir. Bu oyun eski oyunlara benzese de tür olarak atalarından oldukça farklı bir yol izlemiş. Metroid Prime bir first person shooter'dan çok, bir first person shooter adventure sayılır. Oyunda aksiyon olsa da aslında ana amacımız gözlemlemek. Örneğin vücudundaki kemikler sayesinde atışlarımızdan etkilenmeyen bir yaratığı, tarayıcımızla incelediğimizde, arka tarafında kemiklerin zayıfladığını ve ısıya dayanıklıklığının düşük olduğunu görüyoruz ve bu bilgi sayesinde hızlı hareketlerle yaratığın arkasına geçip, attığımız roket ile ona zarar verebiliyoruz.

Oyunda ünlü dişi kelle avcısı Samus Aran'ı yönetiyoruz. Hikaye son baskında özel zırhı büyük hasar alıp, Tallon 4 gezegenine gitmek zorunda kalan Samus'un burayı gelişinin aslında bir tesadüf olmadığını keşfetmesi üzerine kurulmuş. Hikaye kulağa oldukça sıradan gelse de, Tallon 4'ün bize sayısız keşfedilmeyi bekleyen sır bana göre oyunu asıl güzelleştiren kısım.

Tallon 4, oldukça değişik bir gezegen; birçok iklim yapısı ve yaratık birbirlerine oldukça yakın olarak yaşıyorlar. Ve işin güzeli kaksımızdaki tarayıcı sayesinde bu iklim şartlarında yaşayan yaratıklardan bitki örtüsüne kadar her şeyi inceleyip hakkında bilgi toplayabiliyoruz. Bunun iki önemli amacı var; İlki normal olarak üstesinden gelemediğimiz düşmanları tarayıcımız ile inceleyip zayıf taraflarını bulabilmek, ikincisi ise çevre şartlarını inceleyip giydiğimiz kostümü bulunduğumuz durama göre modifiye edebilmek.

Zamanla gözlemleyeceğimiz üzere Tallon 4 sadece vahşi hayata ev sahipliği yapmış bir gezegen değil. Uzun zaman önce Chozo adında bir çok gelişmiş bir ırk, burada yaşamış ve teknoloji ve doğayı birleştiren bir uygarlık yaratmışlar. Zamanla gözlemleri onlara özel bir varlığın geleceğine inandırmış ve bu gezegenden silinip gidene kadar kalan zamanlarını tüm bu ana hazırlanarak geçirmişler... Bu yüzden gezegen onca ilkel yaşam formu dışında, son derece gelişmiş teknolojik cihazlar ve tuzaklarla dolu.

Oyunun başlarında zırhımız hasar gördüğü için pek çok özelliğimizden mahrum kalmış durumdayız. Ama zamanla Chozolardan kalan teknolojiyi kullanarak eski gücümüze (ve belki de daha fazlasına) kavuşma olanağına sahip oluyoruz. Bu sayede Samus engelleri aşarak, daha önce gidemediği bölgelere gidebiliyor. Bu sayede her yeni özellik kazandığımızda, önce bu özelliği nasıl kullanacağımızı öğreniyor, daha sonra da geçtiğimiz bölgelerdeki yerleri düşünüp, geçilebilecek en uygun yerleri buluyoruz ve özelliklerimizi kullanıyoruz.

Oyunun harita yapısı da oldukça ilginç, belirli bölümler yerine oyunda bölgeler var, ve daha önce de söylediğim gibi yeni özellikler kazandıkça eski bölgelerdeki gizleri açabiliyor ve daha önce geçemediğimiz yerleri görebiliyoruz. Bu sayede hem oynanma süresi arttırılmış hem de bir kaşif misali, bilinmeyeni bilmek üzere olan bir insanın tattığı duyguları tadabiliyoruz.

Bir başka güzel özellik de güç topuna dönüşme yeteneği. Samus, sığamayacağı kadar dar geçitlerle karşılaştığında zırhı sayesinde bir topa dönüşüp dar alanlardan geçebiliyor. Genelde güç topu olduğumuz bölümler, platform ağırlıklı; geçilmesi dar yollardan geçiyor, ve tam altında bir bomba patlatarak tepkime sayesinde zıplayabiliyor Samus. Bunun dışında güç topu olmak, kalabalık düşman gruplarından geçmek için oldukça kullanışlı bir yöntem. Ve eğer Samus "U" şeklinde rampalarla karşılaşırsa kendini şarj ederek hızlanıp, aynı bir kaykaycı gibi daha yüksek noktalara uğraşabiliyor. Doğruyu söylemek gerekirse benim bu oyunu oynadığım süre boyunca en çok eğlendiğim özellik bu güç topu teknolojisi oldu.