Bu aralar yarış oyunlarına bayağı merak saldım. MSRW'de bunlardan biri. İçinizde mutlaka go-kart araçlarıyla deneme sürüşü veya minik yarışlar yapmış olanlarınız vardır. Bu küçük arabalar özellikle genç yarışseverlerin büyük ilgi odağı olmaya başlamış durumda. Oyunumuz da bu tür kart yarışlarını konu alan eğlenceli bir simülasyon. Yapımcı, Cultures, Gothic, Industry Giant gibi oyunlardan tanıdığımız Jowood firması. Hoş firma. Güzel oyunlar yapıyor. Firmanın adı da hoşmuş bakın "Jowood". Bir kez daha; "Jo...wood".

Oyunun adında Scumi'nin adının geçmesinde pek bir orjinallik yok aslında. Sadece artaksiyon olsun diye yapmışlar. Belki şöyle düşünmüş olabilirler ama bu benim kişisel fantezim. "Biz şimdi oyunun adını Michael Schumacher'le kombine edersek millet oyunu bişey sanar, hatta rpg falan bile sanabilirler yani" mantığı ile, "hatta rpg sananlar daha ileri gidebilir böyle yarıştıkça tecrübe kazanılıyor, level atlıyor Schumi" mantığını birleştirerek yola çıkmış olabilir pekala Jowood. (Bu cümleyi bir daha okuyun iyice hazmedin). Bu gizli amaçlarını da Jowood amcalar şu şekilde dile getirmişler. "Siz Formula 1 pilotlarının nasıl yetiştiğini zannediyorsunuz? Şak diye pilot mu oldu onlar? Hayır! Kartingle başladılar yaaa"

MSRW'de 16 farklı pist, 3 değişik oyun modu, 3 değişik kart klasmanı ve pistler için farklı "training" dersleri var. Pistler açık ve kapalı mekanlarda gerçeklerine sadık kalınarak hazırlanmış. Klasmanlardaki kart kuralları da gerçek yarışlarla aynı.

Kart yarışları basit gibi gözükse de bu oyun bana bayağı zor geldi. Yarışların ilk başında rakiplerinize Need for Speed oynarmış gibi fark atabiliyorsunuz ama ilerleyen turlarda rakipler gaza gelip teker teker sizi geçmeye başlıyorlar. Özellikle virajlarda çok sorun yaşayacaksınız çünkü herkes çok profesyönelce viraj alıyor. Yarış oyunlarında oyuncunun zevk alması konusunda büyük paya sahip fizik kuralları modellesi MSRW'de gayet iyi.

Sesler konusunda ise pek bir hoşnutluk mevcut değil. Menü müzikleri güzel olmuş ama oyun içi sesler sadece mutany sivrisinek vızıltısı gibi çıkan motor seslerinden ibaret. Jowood oyuna Ghost Kart opsiyonunu da eklemiş. Bir de en hoşuma giden yönlerden biri siz oyunu daha iyi oynadıkça rakiplerinizin de ona göre iyileşmesi. Yani oyunda rpg havası var işte evet! Var var hadi. Yani en azından "yok değil"

Kart yarışlarına arkadaşlarınızla katılmak istiyorsanız oyunda gayet hızlı çalışan bir multiplayer modu da var. Hız dedim de aklıma geldi. Kartlarla tüm oyun boyunca ulaşabildiğim en yüksek hız 90 km/saat oldu. (Başka birşeyler mi beklemeliyim ki?) Gelelim sistem gereksinimleri, grafik vs gibi teknik kısıma.

Grafiklerimiz bir kere vasat. 1600x1200 32bit'te çalıştırdım oyunu. 5 sene önceki yarış oyunlarıyla aynı kalite. Seyirciler hala tek boyutlu bitmapler. Pistteki objeler çok az sayıda poligondan oluşmuş. Kart'ımız da gayet vasat. Kutu-odun karışımı bir motor, 2-3 duman efekti, dönen tekerlekler vs. Her ne kadar Jowood minimum sistem için P3 450 önermiş olsa da eski P2 333'ümde de gayet hızlı çalıştırdım oyunu. Normalin biraz altı grafiklerle... (8MB voodoo2 ekran kartı ile). Benim önerim herhangi bir Pentium3 işlemci ve TNT cinsi ekran kartının bu oyun için yeteceği. Fazlasına gerek yok. Görsel bir çekicilik yok oyunda. Kasmayın kendinizi.

Sonuç olarak yazılacak pek fazla şeyin olmadığı MSRW2002 şu ana kadar yapılmış en iyi karting simülasyonu. Daha fazla ne bekliyorsunuz. Alırsınız, 2 gün oynarsınız atarsınız bir kenara. Zaten böyle bir oyuna benden başka kaç kişi para verir? Yarışmak istiyorsanız Colin McRae Rally 3'ü bekleyin. Ya da ne biliym başka yarış oyunlarınızı oynayın. Milyon tane yarış simülasyonu var, bu oyuna mı kaldık? Schumi'nin karting maceralarını göreceğiz diye böyle bir oyuna zaman mı harcayacağız? Gidin lunaparklarda bile go-kart pistleri var. Oralarda alın hevesinizi. "Karting"i de mi sanal yapacaksınız? Sinirlendirmeyin adamı akşam akşam. (akşam?)