Golf severlerin seveceklerine emin olduğum bir oyunla karşı karşıyayız. Benim de eskiden beridir merakım vardır. Tee C64 zamanında bile golf oyunu bulduğum zaman kaçırmaz oynardım. Yalnız (hiç gerek olmamasına ve de acayip bir çelişki arzedecek olmasına rağmen, bunlara aldırmayarak) hemen itiraf edeyim ki en son hatırladığım veya ulaşabildiğim kaliteli golf oyunu C64'dekiydi. "Bu ne biçim lahana turşusu" gibi oturaklı bir laf edebilirsiniz ama napalım. Gerçekler böyle..

O ilk golf oyunlarında da, Golf 2001'de de, oyunun gerçeğe uygun olmasını sağlayacak detaylar aynen mevcut. Rüzgar'ın etkisiydi, falso verebilmeydi vs. Oyuncu seviyeleri bile aynı. Sanırsınız ki Microsoft, C64'ün golfünün devamını yapmış. Tabi eskiden grafikler ve efektler bugünkü gibi değildi. Ama o zamanlarda da, zamanın ihtiyaçları karşılanabiliyor muydu siz ona bakın. Ben cevap vereyim. "Evet"

Hemen belirteyim, oyun incelemesi yaparken (bu çoğu yazılarım için geçerli), oyunu sonuna kadar oynamıyorum. Bazı arkadaşlar bana oyunların detaylarıyla ilgili sorular soruyorlar. "Şurda şunu yaptım bu olmuyor ne yapayım" gibi... Bu tip sorular için mesaj odalarımızı kullanmanızı tavsiye edeceğim. Buradaki amaç objektif bir değerlendirme de yapmak değil. Sadece oyun hakkındaki genel görüşümü sizlerle paylaşmak. Aramızda, bu kadar laf-ı gürzaftan sonra, "hani golf incelemesi okuyacaktık" diyenler ya da demeye yeltenenler vardır. İşte inceleme...

Oyunda, bir golf oyunundan beklediğiniz herşey mevcut. Yedi değişik sahanın onsekizer değişik mekanlarında topunuzu deliklere sokmaya çalışıyorsunuz. Bunu yaparken üç seviyede çalışmanız mümkün. Amatör, profesyonel ve şampiyon. Seçtiğiniz seviyeye göre, sopa (club ya da putter) seçiminiz ve vuruş sitilinizi, bilgisayara otomatik seçtiriyor ya da siz seçiyorsunuz. Yine seviyenize göre hedef deliğe uzaklığınız da değişiyor. Tabi amaç, en az vuruşla topu deliğe sokabilmek.

Oyunun beğenmediğim kısmı eğitim bölümüydü. Tamamen yazarak anlatılmış. Uygulamalı bir eğitim bölümü koymamışlar. Tabi pratik yapabiliyorsunuz. İstediğiniz sahanın istediğiniz deliği için alıştırma yapmanız mümkün. Ama eğer İngilizceniz yoksa onu da el yordamıyla ve de göz kararı yapmak zorundasınız. Mesela, kolay (easy) seviyede vuruş yapacaksanız, farenizin birinci tıklamasıyla yön göstergesi harekete geçiyor, ikinci tıklamayla vuruşu yapıyorsunuz vs. Unutmadan söyleyeyim, oyuncu seviyesi ve vuruş seviyesi farklı seçilebiliyor. Ama eğer kolay seviyede oynamıyorsanız, hızı ve falsoyu ayarlamak çok zor. Bence oyuncuya karşı biraz daha anlayışlı olunabilirdi. Gerçi "options"tan "system settings"e girdiğinizde, "powerstroke sensitivity"yi artırıp azaltmak suretiyle ayarlayabiliyorsunuz. Ben hiç gelemem böyle kasmalara. Çünkü bence oyun eğlenmek için oynanır, çırpınmak için değil. O yüzden hassasiyeti en aza getirdim :)