Şehir uyuduğunda, yeraltı dünyasının yarışçıları uyanırlar. Hmm, yani bu, gece dışarı çıkmamalıyız anlamına geliyor sanırım. Yolda giderken araba falan çarpabilir. Bu yarışanlar kötü adamlar olduklarına göre, bize çarpan olursa, birşey de yapamayız. Ezer geçer, ardından da kaçarlar. Evet, bu yazımızda Valusoft firmasının son oyunlarından birini daha inceleyeceğiz. Bu firmadan bahsemiştim, ucuz yoldan bir ton oyunu piyasaya sürerler ve ufak da olsa kar ederler. Ama bu oyunların sayısı çok fazla olduğundan, minik karlar toplanıp, kocaman kar haline gelirler. Bu oyun da hızlı piyasaya sürülmüş oyunlardan birisi olsa gerek. Yoksa değil mi?

Oyunda önemli olan tek şey hız. Deli gibi güçlendirilmiş motorları son haddine kadar kullanıp kazanmaya çalışacaksınız. Ama bunu para için yapmayacaksınız. Saygınlık kazanmak, yolların hakimi olmak için yapacaksınız. Konu bana pek yabancı gelmiyor. Oyuna Vin Diesel'i de koysalarmış, tam olurmuş. Anlayan anlamıştır herhalde :)

Oyunda saygınlık bir yana dursun, yine de para kazanıyoruz tabi. Millete saygınlık falan diyoruz ama çaktırmadan da paraları cebe indiriyoruz. "Tamamen duygusal" olayı yani. Bu kazandığımız paralar ile arabamızı upgrade edebiliyoruz. Yeni motor parçaları, tekerlekler, lastikler, ergonomik parçalar, boyama ve müzik sistemi alabiliyoruz. Müzik sistemi olayı bana ilginç geldi, beğendim.

Oyun hız duygusunu bize hissettirmek için elinden geleni yapıyor. Son zamanlarda bu tarz hıza dayalı bir oyun çıkmamıştı piyasaya. Özellikle yere yakın kamera açılarında, gerçekten hızlı gidiyormuş hissine kapılıyorsunuz. Ama yine de, sanki oyunda birşeyler eksikmiş gibi geldi bana. Bilemiyorum artık. Belki firmanın diğer çalışmalarının izleri kalmıştır bende de.

Oyunun kontrolleri çok kolay. Zaten fazla da tuş yok; Hızlanma, vitesler, turbo... Standart yarış oyunu düğmeleri işte. Ben oynarken fazla zorlanmadım. İlk deneme aşamasında da 1-2 saat oyunu oynadım. Kazanmak oldukça kolay. Polislerle de cebelleşmek zorunda kalıyorsunuz ama onlar fazla üstünlük sağlayamıyorlar. Rakipleriniz de öyle yolların kralı bazında değiller. Sanki normal trafikte gidiyorlarmış hissi veriyorlar. Bu nedenle sıkı yarışçılar bu oyunda fazla birşey bulamayacaklar.

Oyunun fizik modellemesi garip geldi bana. Ne bileyim, fizik modeli aksiyon/arcade havasını yakalamak için biraz yumuşatılmış ama sanki biraz abartılmış gibi. Bazen saçma sapan hoplama zıplamalar yaşayabiliyorsunuz. Bir yere daldığınızda, işler tahmin ettiğiniz gibi gitmediğinde, arabanız kağıt gibi büzüldüğünde, sinirleriniz bozulabiliyor. Bunlar teker teker benim başıma geldi, pek hoşuma gitmedi açıkçası.

Oyunun grafikleri ortalamanın üzerinde. Kaplamalar falan detaysız gibi görünüyorlar ama fazla bozmuyorlar. Artık ne desem bilmiyorum, bu firma sanki diğer oyunlarından daha kaliteli bir oyun çıkartmış gibi. Yine de grafikler, biraz daha iyi olmalıydı. Çevrenin grafikleri de öyle pek süper değiller. Işıklandırmalar ve gölgelendirmeler güzel gözükmelerine rağmen, bazen saçmaladıkları da oluyor. Pist tasarımları iyi, fazla dolambaçlı değiller. İlginç engeller falan olsaydı, yarışlar daha zevkli olabilirdi. Madem illegal yarışlar yapıyoruz, bari biraz daha yasadışı olaylar yapsaydık.

Oyundaki müzikler oyunun tarzını yansıtan cinsten. Hız duygusuna katkıda bulunan "ağır başlı" müzikler. Ses efektleri o kadar iyi değiller. Motor sesleri falan, biraz baştan savma yapılmış, ilk duyduğunuzda bunu siz de anlayacaksınız.

Oyun sistem olarak PIII-500 ve 16MB Ram'li bir ekran kartı istiyor. Sistem ihtiyacına baktığınız zaman oyunun kalitesi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Benim birşey dememe gerek kalmıyor aslında. Yine de ben oyunu eğlenceli buldum diyebilirim. Birçok pistte, değişik tarzda arabalarla yarışmak eğlenceli olabiliyor. Değişik tarzda çakallıklar yapmak da elimizde. Sadece oyunun biraz daha kaliteli yapılması gerekirdi. Bana kalırsa, başka bir firmanın, daha ciddi bir şekilde ele alması gerekirdi bu oyunu. O zaman daha eğlenceli bir oyun olabilirdi. Oyunun türü için Gambling tabiri kullanılmış. Yani kumar. Hmm, aslında haklılar. Bu oyun tamamen kumara dayalı bir oyun.

Bu oyun NFS: Hot Pursuit 2 gelene kadar sizi oyalar mı bilmiyorum. Aslında sanmıyorum desem daha mantıklı olurdu. Ben eğlenceli buldum ama kalitesiz bir oyun. Araba yarışlarını sevenler alabilirler. Kumar mantığıyla hareket etmek, yarışarak saygınlık kazanmak ilginç olabilir.