İşte yine bir adventure oyunu ile karşınızdayım. Bu oyunu çok önce oynamıştım ama incelemek bugüne kalmış demek ki. Bu bir adventure oyunu; adventure sevenler hemen bilgisayar başlarına. Ama bir sorun var, bu oyun beklediğiniz türden bir adventure oyunu olmayabilir. Yani tam anlamıyla eski tarzda bir adventure oyunu, grafik ve ses bakımından beklediklerinizi veremeyebilir. Ben şimdiden sizleri uyarayım ki, oyunu aldıktan sonra klavyenin üzerine kusup sonra beni dövmek için kapımda sıra oluşturmayın :)

Oyunumuzun ismi Missing on Lost Island. Alman yapımı bir oyun sanırım çünkü bendeki Almanca'ydı. Oyun konu olarak da klişe gibi ama en azından eski günlerin hatrına oynamayı denedim. Oynadım da, ama nedense hemen bitirdim. Şimdi bu satırlarda hemen oyunu tak diye anlatmak istemiyorum. Detaylı detaylı anlatmak daha yerinde olacaktır. Evet, başlıyoruz.

Oyunumuz bir Icon Adventure. Aynen seneler öncesindeki gibi bir adventure hem de. Herşeyiyle. Oynanış şekli, diyaloglar, hatta grafikler bile :) Oyunun konusu ise... Bir gün sevgilimiz ile yolda yürüyoruz. Gece klübü olayına girmişiz. Adamın teki bize saldırıyor ve elindeki garip silahla bizim kızı vuruyor. Kız elbiseleri bırakıp ortadan kayboluveriyor. Hadi ortadan kaybolması birşey değil ama gittiği yere elbisesiz gitmesine dayanamıyoruz. Hemen adama saldırıyoruz ama adam ne yapıp edip bizi de vuruyor. Bizi de elbisesiz bir şekilde ışınlayıveriyor. Garip bir mekanda uyanıyoruz. Bir kraterin içindeyiz. İşin kötü yanı ise çırılçıplağız :) Oyunda yapacak ilk işiniz üzerinize giyecek birşeyler aramak olsun. Oyunun tam çözümünü hazırlayacağım ve bu incelemenin ardından sitede yayınlanır ama ben yine de burada belirteyim. Çünkü sağlığınız için çıplak dolaşmak tehlikeli olabilir. O mekan çok esiyor, üşütürsünüz :)

Kendimizi o garip mekanda bulduktan sonra macera başlıyor. Oyunda ilerledikçe işlerin ta uzaylılara kadar gittiğini öğreniyoruz ve bazı şeyleri çözmenin de bize düştüğünü anlıyoruz. Hemen kolları sıvıyoruz ve hem işleri çözmeye hem de kız arkadaşımızı kurtarmaya koyuluyoruz.

Oynanış tarzı aynen eskisi gibi, zor değil. Aşırı derecede lineer bir oyun. Oyunda ilerleyecek yeri bulamamak ancak aşırı derecede beceriksiz olmak sonucunda olabilir. Yoksa oyunda çok rahat bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Ben oyunu hiç bir yardım almadan 4 saatte bitirdim. Ayrıca oyunun bir tane bitirme şekli olmadığından belirli bir noktadan load edip oradan devam ettim oyuna. Bu konuya tam çözümünde değineceğimden, şimdi burada bahsetmek istemiyorum. Dediğim gibi, oyun oldukça lineer. Bu da oyunu hemen biten bir oyun yapıyor. Kısa sürmesi oyunun konusu sizi baymadan bittiği için, bir bakımdan iyi sayılabilir. Ama yine de biraz daha uzun bir oyun olsaydı daha iyi olabilirdi.

Oyunun grafikleri çoğu insanı rahatsız edecek tarzda kötü. Düşük çözünürlükten falan bahsetmiyorum. Tamamen eski tarz grafikli bir oyun. Taa eskiden Simon the Sorcerer'lar veya King Quest'ler falan gibi grafikli bir oyun. Oyunun demoları bile garip bir animasyonla yapılmış. El çizimi, ama kalitesizler. Yine de bence, bir oyunun konusu güzel olursa, hiç grafik olmasa bile oynarım. Zamanında az oynamadım Text Adventure falan :) Oyunun mekan grafikleri de çok kötü. Zaten oyunda fazla mekan yok. Aynı yerlede gidip geliyorsunuz. Zaten lineer olması da bununla alakalı. Oyunda direk ışınlandığımız mekan, uzay gemisi, dehlizler falan gibi mekanlar olacak. Ama bunlar o kadar da geniş değil. Bu arada oyunda sürünerek ilerlediğimiz bir dehliz sistemi var, burada herkes sabırlı olmalı. Çünkü ben delirmemek için kendimi zor tuttum. Yazdığım tam çözümde en çok zorlandığım yer burasıydı. Ama sayemde, siz hiç zorlanmayacaksınız :)

Oyunda ses olarak pek birşey yok. Seslendirmeler çok seyrek. Müzikler ise MIDI formatındalar zaten. Kısaca, ses konusunda fazla bir iş yok. Zaten grafik olarak da yok. Ama işte idare edeceksizin. Aslına bakarsanız konu olarak da gördüğünüz gibi pek bir şeye benzemiyor ama sonuçta adventure. Önceki yazılarımdan birinde de dediğim gibi bulduğumuz adventurelara direk atlayalım arkadaşlar. Zaten ortamda azlar, o yüzden kaçırmamak lazım.

Oyun için başka neler söyleyebilirim bilmiyorum. Fazla söylenecek birşey yok. Adventure oyunu, grafikleri eski oyunlar gibi, sesleri vasatın altında. Konu ise idare edecek seviyede. Bunları bilin yeter. Gerisi size kalmış. İster alıp oynayın, ister oynamayın. Ben aldım, memnunum :) Oyunun tam çözümünde görüşmek üzere...