Konsolda grafikten bahsediliği zaman akla Xbox gelir. Xbox, harika grafik sistemine sahip bir konsol. Son zamanlarda çıkan oyunlara bakıyorum da, ha PC'de oynamışım ha Xbox'da. Nvidia tabanlı grafik çipinin marifetlerini sonuna kadar kullanan Xbox, kaliteli oyunları da rahatça çalıştırabiliyor.

Splinter Cell ve MGS oyunlarını hepimiz biliyoruz ve zamanında deliler gibi oynadık. Saklanarak ilerlemek, birisini arkadan yakalamak, gerektiği zaman silahı çekip saldırmak falan bu oyunlara özgü hareketlerdi. Borularda dolaşmak, kutuları itmek ve camları kırıp içeri dalmaktan bahsetmiyorum bile. Bu hareketler nedense Splinter Cell ve MGS ile unutuldu gitti. Bir sonraki Splinter Cell oyununa kadar tabi. Ama şimdi Mission Impossible: Operation Surma var. OS yani, öyle kısaltalım.

OS, Splinter Cell izleri taşıyan, hatta neredeyse Splinter Cell'in bir modu sanacağımız bir oyun. Karakterimiz Ethan Hunt'ın hareketleri falan bize SC'yi hatırlatıyor. Ama bu ayrı bir oyun ve Atari tarafından yapılmış.

Oyun, MI'nin özelliklerini taşıyor. IMF adındaki gizli bir teşkilatız biz. Bu IMF, bizim ülkeyi sömüren IMF değil tabi, başka bu :) Bizim karakter ve arkadaşlarıyla birbirinden gizli ve tehlikeli görevlere çıkıyoruz. Bu görevler, Surma Operasyonu adı altında gerçekleşiyor.

Kontroller oldukça iyi. Xbox gamepad'i için oldukça kolay bir kontrolü var oyunun. Karakterin hareketleri Sam Fisher gibi olduğundan, yapabildiğiniz hareketler de saklanarak ilerleme, borulardan tutunma, birisini arkadan yakalama ve hatta yakaladığınız adamın gözlerini retina tarayıcısına itip kapıları açma gibi hareketler. Kısa zamanda alışabiliyorsunuz hareketlere. Bu oyunu Splinter Cell'den ayıran tek şey, grup halinde görevlere gitmeniz herhalde. 5 kişiden oluşan bir grubunuz var. Grup elemanlarının hepsinin kendine has özellikleri var.

Oyunda değişik silahlar kullanacaksınız. Bu silahlar genelde ateşli silahlar değil, teknolojik silahlar. Tabi ki susturuculu silahlar, tüfekler falan kullanacaksınız ama asıl olay teknolojik malzemeler. Bilgisayarları bozmak, gizli ses kayıtları yapmak, kilitleri açmak için bu aletlere ihtiyacınız olacak.

Oyunun grafikleri oldukça iyi. Ama yine de Xbox için yeterli değil grafikler. Xbox daha iyisini yapabilir ama yine de oyun kötü görünmüyor. Frame Rate asla düşmüyor, herşey olması gerektiği gibi. Oyun genelde kapalı mekanlarda geçiyor. Etraf boş değil, çevreye zarar verebiliyorsunuz. Karakterler de bir hayli detaylı hazılanmış. Poligon sayısı da oldukça iyi. Tüm bunlara rağmen oyun asla yavaşlamıyor.

Ses efektleri de oldukça iyi. Müzikler zaten filmden alınmış müzikler. Ama seslendirmeleri filmdekiler yapmamış. Zaten ana karakter de Tom Cruise'a benzemiyor. Sesi de onun sesi değil. Ne olursa olsun seslendirmeleri seveceksiniz.

Sistem ihtiyacı, RAM, ekran kartı gibi dertleriniz olmadan, koltuğunuza oturup rahat rahat oynayabileceğiniz bir oyun Operation Surma. Bu yüzden, Xbox sahiplerine hiç tereddüt etmeden tavsiye ediyorum oyunu. Splinter Cell ve MGS sevenler için ise, kesinlikle oynanması gereken bir oyun.