Hemen yükleyip başına geçince ne diyebilirim ki, birazda olsa şaşırmıştım. Çünkü bir sürü arkadaşımla toplanıp bir bilgisayarda hotseat Monopoly oynuyacağımızı sanıyorduk. Ama bayağı bir yanılmıştık. Çünkü Monopoly evrim geçirip Monopoly Tycoon olmuştu. Bu Power Rangers'ın Süper Power Rangers'a dönüşmesi veya Pokemonların evrim geçirip büyümesi gibi birşey değildi tabi ki. Eski, basit, çok oyunculu ve eğlenceli Monopoly artık tek kişilik bir ticari strateji oyunu olmuştu...

Benim için her ne kadar yeni bir tür bilgisayar oyunu türü olsa da, ne yazık ki anlayamayacağım ve anlatamayacagım bir bilgisayar oyununu halen yapabilmiş değiller. Ama oynanması ve ögrenmesi zor oyunlar konusunda baya bir ilerleme kaydedilmiş diyebilirim. Nasıl oynanılacağını gösteren Tutorial bölümlerini bitirmek yaklaşık birkaç saatinizi alacak olsa da en azından oyunun zarlarla değil de mağazalar ve müşterilere yaptıgınız satışlarla döndüğünü anlamanıza yardımcı olacaktır.

Oyunun nasıl oynanıldığına gelince, önce oyunun amacını bilmeliyiz ki bu her bölümde değişmeyi seven bir amaç. Bazı bölümlerde belli zamanda en yüksek kar, en yüksek günlük kar, en yüksek holding değeri gibi amaçların yanı sıra belirli satış sayısına ilk ulaşma, rakipleri batırmak ya da ilk oteli dikmek gibi amaçlara kadar degişebilen geniş bir yelpaze var.