Merhabalar,

Serbest girişimci "TYCOON" akımının bir ürünü olarak Moon Tycoon adlı oyun da karşımızda. Eminim benim gibi sizlerde geçmiş zamanlarda yayınlanmış bazı haberleri hatırlarsınız. Ay üzerinde arsa satışları, bir Japon inşaat firmasının ayda kuracağı kent planları gibi girişimciliğin uç noktaları gibi haberler tahminimce bu oyuna ilham kaynağı olmuş. İsmi de bu ilhamı andırıyor çünkü.

Moon Tycoon'da amaç SimCity'e yakın bir mantıkta ayda şehir kurmak ve yönetmek. Yani bir uzay kolonisi simülasyonu. Bence bir oyun için çok iyi ve cezbedici bir fikir ama bakalım oyun bu konuyu nasıl işlemiş.

Oyunun kuruluşu sırasında ve başlangıcında sade bir tasarımın ürünü menülerle karşılaştım. Açıkçası daha başlangıçtan çok iddalı bir giriş yoktu. Options menüsünden çözünürlüğü ayarlayarak oyuna başladım. Bu arada oyun 1024 x 768 çözünürlüğe kadar destekliyor. Bu ayarları oyuna girmeden önce de test ederek yapabiliyorsunuz; oyunun yanında yüklenen Moon Tycoon Setup linkine tıklayarak grafik özelliklerini ve çözünürlüğü test ederek ayarlayabiliyorsunuz. Seçtiğiniz çözünürlük test ekranında önizleme yapılıyor. Bu çözünürlükteki fps (frames per second) cinsinden ölçüm ile grafik performansını en iyi sonuç için ayarlayabilirsiniz. Hazır bu konudayken hemen belirteyim, oyun Windows XP'de oynanamıyor. Bunu önce tecrübe edip daha sonra resmi sitesine girerek kontrol ettim ve evet oyun XP'yi desteklemiyordu. Bendeki ilk eksisi de bu oldu oyunun. Neyse, problem değil dedik ve bu oyunu Windows ME uyumlu olarak çalıştır dedim XP'ye...

Oyunu önce tutorial mode'da başlattım adım adım ilerledim ama çok sıkılınca vazgeçtim. Çok sıktı diyorum çünkü SimCity oyununu tutorial olarak oynadığınızı düşünün. Ekranın üstünde yer alan bir adam bana sırayla şu binayı kur daha sonra bana tıkla, sonra şu binayı kur sonra yine tıkla diye onlarca yapıyı anlatmaya kalkınca imdat diyerek attım kendimi ana menüye. En iyisi özgür olayım deyip Standart oyunu başlattım. Ufukta masmavi dünyanın göründüğü hafif engebeli, bakır renkli Ay yüzeyi karşınıza geliyor. Bu arada eğer koloninizi bir asteroid üzerine kurmak isterseniz ufukta dünya yerine Saturn görünüyor, yer de füme değil kahverengi renkte oluyor. Bu da olumlu bir çeşitlilik aslında.

Şimdi de oyun ekranındaki menüyü biraz anlatayım. Sağda en üsten başlarsak ilk tuş Operations. Menüler yukardan aşağıya şöyle sıralanıyor.

Operations

Control Center: Başlangıç binanız adı üstünde kontrol merkezi.
Personel: Bu tuş altındaki menüde kolonistlerin yaşayacağı yapılar var. Başlangıçta hepsi açık olmuyor. Oyun ilerledikçe diğerleri de açılıyor tabi.
Medical: Kolonistlere sağlık hizmeti vermek için yapabileceğiniz iki yapı bulunuyor.
Communication: Bunlar iletişim amaçlı yapılar iki binayı birleştirebilen tüplerden radyo istasyonuna kadar çeşitli binalar var.

Utilities

Electricity: Elektrik kaynakları
Water: Su kaynakları
Oxygen: Oksijen üreten binalar.
Safety: Güvenlik binaları

Industry

Production: Üretim sektörüne ait yapılar.
Research: Bilimsel araştırmalar için yapılar
Tourism: Turizm sektörüne ait binalar
Rewards: Ödül olarak yapmaya hak kazandığınız binalar SimCity'de olduğu gibi...

Landscape: Ay yüzeyinin seviyesini ayarlayabileceğiniz Raise ve Lower işlemleri ve binaları çıkabileceğiniz Demolish fonksiyonu.

Grid: Harita görünümü verebileceğiniz Grid karelerini aktif hale getirir.

Commerce: Ticaret başlıklı bu menüdeki alt menu başlıkları ile her bir sektörde yaptığınız yatırımların maddi sonuçlarını takip edebilirsiniz.

Objectives: Hedefler diye çevirebileceğimiz bu menu ile yatırımlarınız ile amacınıza ulaşıp ulaşamadığınızı kontrol edebilir. 6 konuda size yardımcı olan danışmanlarınızın önerilerini alabilirsiniz. Özellikle Status ekranını sık sık kullanacaksınız.