Bu logoyu gördüğüme her zaman sevinmişimdir. Çocukluğumdan beri Mortal Kombat hastasıyım. "Finish Him" yazısını ekranda çıkarmak için deliler gibi oynardık. İlk başlarda belki de kimin yendiği önemli değildi, çünkü fatality'leri görmeyi çok seviyorduk. Malum atari salonunda atari kendisi yapmıyordu fatality'leri. Bir Mortal Kombat çılgınlığı başladı ki sormayın. Okul, ders, dünya umrunuzda değil! Nerden olursa olsun, eve gelir gelmez Amiga'da başlardım Mortal Kombat oynamaya (ardından Sensible Soccer). Şüphesiz dövüş oyunları içersinde en büyük yere sahip oyundur derim bana sorarsanız. Zaten "Finish Him"i veya benzerini başka hangi oyunda gördünüz? Olmamalı zaten. Bu sadece Ölümcül Dövüş'e has bir şey olmalı. Sonra MK2 geldi ve yer yerinden oynadı. Adam başı 2 fatality ve stage fatality'leri! Allahım, cennetteydik! Biz de oyun dergisi okuma alışkanlığı yok o zamanlar. Hangi oyun ne zaman gelecek, ne gelecek, özellikleri nedir... Atari salonuna gider oradan haberimiz olurdu. Bir de yurt dışından gelen çok sevimli(!) arkadaşlarımız "Ben bunu oynadım ya, burda daha 3 mü var? Almanya'da 5'i çıktı bu oyunun" gibisinden laflar ederdi hiç unutmuyorum. Sakin bir insan olarak dövme işine girişmiyordum...

"Outstanding!"

MK3 çıktı ve çarpıldık! Artık bilgisayar başında oturmaktan oramızda buramızda çıkan çıbanların verdiği rahatsızlığa aldırmadan birbirimize girişmeye başlardık. Run tuşu, animality, babality, MK3'ü MK3 yapan özelliklerdi. MK Trilogy ile birlikte bunlara brutality eklendi. (nedendir bilmem Ultimate MK3 oynamak hiç nasip olmadı. Brutality onda da olabilir) Zaten Mortal Kombat dünyasında MKT'nin üzerine hiç bir serisini tanımam. MK'nın yeni çıkan oyunlarını bile tanımam. MKT beni dünyadan tamamıyla koparan tek dövüş oyunudur. Bundan hiç ama hiç şikayetçi de değilim :) Küfürler eşliğinde arkadaşınızla kapıştıktan sonra sizin brutality yapmanızdan daha büyük zevk veren bir şey yoktu o zamanlar.

"Toasty!"

Derken bir de baktık MK, oyunun 4. serisiyle 3D'ye geçiş yapmış. Eskisinin tadı kalmamıştı. Çünkü eskisi gerek grafik, gerek mekanlar, gerekse karakterler bakımından 2D bile olsa daha hoştu. MK da (yapımcılar 2D'den sıkılmış olacaklar ki) 3D dünyasına böylece girmiş oldu. Bunun üzerinde Tekken'in çok etkisi olduğunu düşünüyorum. Çünkü Tekken fanları hiç de az değil. Ed Boon (MK Co-Creator) da artık 3. boyuta geçmenin iyi olacağını düşünmüş. Nedendir bilmiyorum, John Tobias bu ekibi terk ettikten sonra oyun inişe geçti. Zaten MKT'den sonra en çok sevilen oyun MK4 oldu. Nedeni de oyunun hızlı olmasıydı. (John Tobias ve ekibi Xbox için Tao Feng'i geliştirdi ve dikkat ederseniz Run olayı var bu oyunda. buradan sayfanın altındaki ufak videoyu izleyebilirsiniz) Bunu MK Deadly Alliance'ta göremediğimiz için oyun fanlarca yerden yere vuruldu. Elli tane dövüş tekniği ve silah ile oyunu doldurdular ama bu sefer de hızından kestiler: En önemli etken.

Artık Run tuşumuz yoktu! Basitlik de gitmişti. Ben GERİ+LK yapınca çelme takmasını, AŞAĞI+HP yapınca uppercut vurmasını, GERİ+HK yapınca da döner tekmeyle rakibe geçirmesini, havada daha yere inmeden fatality yapmak istiyordum. Ama Ed Boon ve ekibi hem dövüş tekniklerini doldurdular bu oyuna hem de her harekette (Üçgen+ileri, üçgen+geri, üçgen+aşağı... düşünün artık kaç tane kombinasyon var) ayrı bir vuruş sergiliyordu karakter. Adam ne yapacağını şaşırıyor oyunda. Sıkılmayalım diye bir de oyuna Krypt ve MK Konquest modunu eklediler.

Krypt için aslında mod demesek daha iyi. Konquest'te topladığımız para çeşitleriyle Krypt'te mezarları açarak (AZ'den ZZ'ye) yeni karakterler, ekibin oyun yaparken çektiği resimler, MK oyuncakları, çizgi romanlar vb. bir çok şey açabiliyorduk. Konquest ise karakterler hakkında bilgi vermek için yapılmış bir mod. Bir yandan seçtiğimiz karakterlerin dövüş tekniklerini bizlere sırasıyla gösterirken diğer yandan da karakterlerin birbirleriyle ilişkilerini anlatıyordu. Tamam dedik, MKDA eskilerine göre sıkıcı gelmişti yeni eklentileri olsa da ama bir sonraki böyle olmaz diye başladık yeni oyunu büyük bir ümitle beklemeye; Boon dersini alır dedik. Hakkını yememek lazım, bir bakıma düzenlemelere gitmiş...

"Excellent!"

Ve Mortal Kombat Deception konsollarda! Herkes gibi ben de çok heyecanlıyım. Acaba eski MK tadını yeniden verecek mi diye merak ediyorum. Geçtim standın karşısına... Aldım oyunu... İçimi bir korku kapladı. Param boşa gitmiş miydi acaba?

DVD'yi taktım, bekledim ve işte giriş videosu...