Motorsiklet yarışları, sanırım araba yarışlarından daha zor ve daha eğlenceli oyunlardır. Motorları kontrol etmenin zorluğu bir yana dursun, genelde fizik kurallarının daha acımasız olduğu motorsiklet yarışlarında, en ufak bir hata bile affedilmez. MotoRacer ve Moto GP serileri, oldukça kaliteli oyunlardı geçmişte kalan. Hem offroad hem de pistte harikalar yaratmamıza olanak verdiler. Bu serilerin en sonuncusu Moto GP 2 yine bomba gibi geldi, bu zevki hiç değiştirmeden, yeniden bize daha iyi grafiklerle tattırmak için..

Moto GP 2, abisinin hemen hemen aynısı. Oyun konsepti ve menüler olarak tamamen aynı. Yazı şekillerinden, menülerdeki yazıların ve ikonların yerlerine kadar herşey tamamen aynı. Yarışların sırası, motorlar, pilotlar, alıştırma görevleri.. herşey tamamen aynı. İnsanın aklına, aynı oyunun piyasaya çıkma nedeni geliyor tabi. Hemen şunu belirteyim, eski Moto GP oyunu bu kez görsel açıdan muhteşem derecede geliştirilmiş. İşte yeni oyunun bize getirdiği bu, grafik.

Aslında Moto GP 1, aynı oyunun düşük sistem isteyen versiyonu da denebilir. Yani sistemine güvenmeyenler asla bu oyuna para vermesinler. Çünkü düşük grafiklerde oynamanın bir anlamı yok. Full detaylarda, her teknolojinin sonuna kadar size görsel bir şölen sunmak için çırpındığı bir oyunun zevki ancak böyle çıkabilirdi.

Oyunda tek kişilik, şampiyona, alıştırma ve stunt modu gibi modlar var. Ayrıca daha önce açılan pistlerde zamana karşı pratik de yapabiliyorsunuz. Tek kişilik modda oynamak için de, daha önce pilotlardan ve pistlerden bazılarını açmanız gerekmekte. Stunt modu için de aynı şey geçerli. Stunt modunda, sadece 1. olmak yetmezken, aynı zamanda değişik hareketler de yapmak mümkün. Önü kaldırma, patinaj yapma, zıplama, rakipleri düşürme, spin atma gibi hareketlerden puan alabiliyorsunuz. Pist dışına çıkma veya düşme gibi durumlarda da puan kaybediyorsunuz. Aldığınız belirli puanlarla da yeni şeyler açılabiliyor.

Oyunda her harekette yeni birşeyler açılıyor. Video görüntüler, yeni pilotlar, yeni motorlar, yeni mekanlar ve varyasyonları... neler neler yok ki oyunda. İşin kötü yanı, tüm bunların diğer oyunda da olması. Yani yine değişen birşey yok. Pistler ve motorlar lisanslı olduğundan zaten birşeylerin değişmesi gerekmiyordu ama yine de değişik bazı eğlenceli modlar eklenebilirdi diye düşünüyorum.

Kontroller en başta da bahsettiğim gibi oldukça zor. Motoru kontrol etmek çok ama çok zor, ama bir kere alıştığınız zaman başından kalkamayacağınız bir sürüş zevki veriyor insana. Virajlara girmeden yavaş yavaş yana yatmayı ayarlamak, rakiplerin arasında süzülmek veya yavaşça arka tekerleklerine dokunup onları havaya uçurmak.. Bunların hepsi oyunda mümkün, son haddine kadar da kullanmak durumunda kalabiliyorsunuz. Oynanışın zor olması, kontrollerin de zor olması anlamında, ama zaten oyunda fazla tuş yok. Yön ve hızlanma/yavaşlama haricinde, öne ve geriye yatma ve bir de ön/arka frenler var. Bunlar hareket yapmanızda işe yarayabiliyor. Ama genel yarışta hiç kullanmasanız da olur. Öne yatmak, müthiş hızlanmanıza neden olduğundan, bir parmağınız kesinlikle bu tuşta olmak zorunda.