Ülkemizde her zaman yarış oyunları çok satmıştır. Ülkem insanı, özellikle araba yarışı konusunda çok istekli olduğundan, her zaman en çok satılan oyunlar futboldan sonra araba yarışı oyunları olmuştur. Ama her zaman bir eksiklik olduğu düşünülmüştür. Bu eksikliğin ne olduğunu siz de tahmin edebiliyorsunuzdur. Mesela GTA3 gibi bir klasikteki tek eksik... Motorsikletler. Arabalar kadar motorsikletlerin de sevenleri var ve çoğu oyunda neden bu aletlerin olmadığını hala anlamış değilim. Mesela GTA'da neden yok bilmiyorum, ama ek paketinde motorsiklet kullanımına izin verileceğini duydum. Bu güzel bir olay.

Moto GP oyununu tanıtacağım sizlere. Diğer oyunlardaki eksiği tamamen kapatabilen bir oyun. Oldukça kaliteli, diğer rakiplerine taş çıkartacak kadar hem de. Başına oturduğunuz zaman zor kalkacağınız, virajları alırken gerçekten de midenizin bulanacağı bir oyun. Grafiklerinin kalitesi, kullanılan efektler, sürüş dinamiği, gerçekçi fizikler. Ben bugüne kadar Moto Racer hariç, böyle harika bir motorsiklet oyunu görmedim. Bilmiyorum, benden farklı düşünenler de var mı? ama çoğu kişinin benimle aynı fikirde olacağından eminim. Bu oyun yarış oyunları piyasasına damgasını vuracak kesinlikle.

Oyun bildiğimiz motorsiklet yarışı. Moto Racer gibi toprak yolda yarışamıyoruz, sadece asfaltta deli gibi gidiyoruz ama bu bile zevkli. Oyun F1'den tanıdığımız pistlerde geçiyor. Tanınmış pilotları içinde barındırıyor ve bir o kadar tanınmış motorlar da cabası tabi. İstersek kendimiz de motor yaratabiliyoruz ve pratikler ile yarışlar sayesinde kazandığımız puanları motorumuzun özelliklerine dağıtabiliyoruz. Bu tarz özellikler oyunu renklendirmek için en iyi yol.

Oyunda pratik modu, single race, championship gibi modlar var. Şampiyonaya katıldığımız zaman yeni bir profil yaratıyoruz. Burada sıfır kilometre bir motor yaratıyoruz. Ama özellikleri tamamen sıfır. Bunları yükseltmek bize düşüyor. Hız, kullanım, ivme ve fren gibi özellikler var. Pratik yaparak bunları artırabiliyoruz. Pratiğe girdiğimizde, her özelliğin kendine has bölümleri var. Mesela fren bölümünde, frenlemeyi öğreten çalışmalar var. Başarılı olduğumuz zaman bize puan veriliyor ve bunu motorumuzda kullanabiliyoruz. Ayrıca bir çalışmada iki seçenek mevcut. Gümüş ve altın. Gümüş aynı olayın daha kolayı ama bir puan veriyor, altın ise daha zor ama 2 puan veriyor. Pratikteki bazı olayları motorunuz tamamen gelişmeden bitiremiyorsunuz. Aynı zamanda şampiyona yarışlarında dereceye girdiğinizde de puan alıyorsunuz ve bunu motorunuzda kullanabiliyorsunuz. Daha da gelişince pratikteki bölümleri bitirebiliyorsunuz. Size tavsiyem, freni en sona bırakıp, diğer özelliklere puan vermeniz. Fren en düşük seviyede olsa bile, oyun boyunca sorun çıkartmıyor. Siz de oyun tarzınıza göre birşeyler ayarlarsınız :)