Motocross Madness 1998'de piyasaya ilk çıktığında o yılın en heyecen verici ve bağımlılık yaratan oyunlarından biri olmuştu. O dönemin bilgisayar teknolojisinin olabildiğince kullanılmaya çalışıldığı oyun, bu tür oyunlar için oldukça yüksek standartlar getirerek çıtayı yükseltmişti. Oynarken gerçekten keyif alabileceğiniz bu türün en başarılı oyunlarından biri olan Motocross Madness'in de her iyi oyun gibi devamı yapıldı. Yapımcıları orjinal oyunda elde ettikleri başarıyı Motocross Madness 2'de de devam ettirmeye niyetli görünüyor.

Eğer bir oyun türü için yüksek standartlar getirdiyseniz ve devamını da yapmak istiyorsanız, bu standartları sürekli arttırmalısınız, diğer bir deyişle üzerinden atlayacağınız çıtayı sürekli yükseltmelisiniz. Görünen o ki Motocross Madness 2 bunu başarmış.

Oyunu makinanıza kurup başlattığınızda, her zamanki gibi ilk yaptığınız "Options" seçeneğindeki ayar işlerini tamamladıktan sonra yine ilk yaptığınız diğer bir işi yapıp hemen bir "Single Player" oyun seçiyorsunuz. Karşınıza gelen menüleri ve seçenekleri çabucak geçip bir an önce oyuna dalıyorsunuz. Motocross Madness 2'de dikkatinizi çeken ilk şey (eğer oyunun grafik ayarlarını maksimum düzeyde yaptıysanız) içinde bulunduğunuz arazinin boyutları ve güzel grafikleri. Eğer bu ilk denemenizi "outdoor circuits" dediğimiz açık arazide yapıyorsanız grafiklere hayran kalacağınız kesin.

Oyuna hemen karşımıza çıkan ilk pistle başladık. Oyunda bunun gibi yaklaşık 70 değişik arazi/pist modeli var. Zamanla bu pistler elbette yetersiz kalacak. Microsoft ve Rainbow Studios oyunun tekrar oynanabilirliğini de arttıracak ve diğer bazı motor oyunlarında da olan bir arazi/pist editörünü de oyunla birlikte çıkaracaklardı. Ancak oyunun dağıtımına yetişmeyen bu editör, Armadillo, tamamlandığında internetten yüklenebilecek. Bu 3D editör sayesinde Motocross Madness 2 uzun bir süre popülaritesini kaybetmeyecek gibi görünüyor.

Oyunun grafikleri, sesleri ve diğer detaylarına girmeden önce oyundaki yarış modları ve motorları kısaca belirtmekte yarar var. Toplam 7 değişik yarış modu var, bunların bazılarını zaten Motocross Madness'ten hatırlıyorsunuz: Baja, Freestyle Stunt Quarries, Enduro, Nationals, Supercross, Pro Circuit (yeni) ve Moto-Tag (multiplayer). Motor olarak da 3'ü orjinal toplam 12 model oyunda yer alıyor; bu orjinal motorlar ise Honda, Yamaha ve KTM.

Motocross Madness 2'nin oynanışına girmeden önce oyunun genelini ilgilendiren bazı detaylar üzerinde kısaca durmakta yarar var.

Oyunun grafikleri için fazla söz söylemeye gerek yok. Motocross Madness ile koyduğu yüksek standartları bu oyun ile daha da arttıran yapımcıları, özellikle açık arazideki çevre şartlarını görsel olarak oyuna çok iyi yansıtmışlar. Grafik kartınızın kalitesine bağlı olarak yeterli sayılabilecek seçeneklerle "Options" kısmından ayarlamalarını yapabildiğiniz oyun grafikleri üzerinde oldukça emek harcanmış.

Açık arazi yarışlarında çok geniş bir alanda yarışıyorsunuz. Oyun bunu görsel olarak çok güzel hissettiriyor. Ancak elbette arazi sınırsız değil. Arazinin limitlerini test etmek için hiç yön değiştirmeden aynı yönde ilerlerseniz (yüksek dağları aşmanız gerekebilir), arazinin limitine ulaştığınızda birden bire kendinizi yüzlerce metre yukarıda uçuyor ve birkaç kilometre geride gitmeniz gereken yöne bakar bulacaksınız. Oyunda çok hoşuma giden ve ince bir espri içerdiğini düşündüğüm yönlerden birisi bu oldu. Havaya fırlatıldığınızdaki manzarayı seyrederken oyunun grafik kalitesi hakkındaki düşüncelerimizin ne kadar doğru olduğunu bir kez daha fark ettim.