Namco oyunlarını bilirsiniz. Şimdiye kadar gerek dövüş olsun gerek yarış, hiç sektirmeden oldukça kaliteli oyunlara imza atmışlardır. Şimdiye kadar oynadığım Namco oyunları arasında en sevdiklerim araba yarışlarıydı. Hemen ardından da motorsiklet yarışları geliyordu ki, sizin de bildiğiniz gibi MotoGP, bunların içinde üst sıralarda yer alıyor. Hatta en yukarıda yer alıyor dersem, birçoğunuzla aynı fikirde olacağım.

MotoGP oyunu, ilk 2 serisinde bize oldukça eğlenceli vakit geçirtmişti. Lisanslı motorları ve sürücüleriyle birlikte, bize çok gerçekçi sürüş deneyimleri sunuyordu. Atmosfer olarak da bizi sarmayı çok iyi başarıyordu. Şimdi MotoGP3 geldi, seriye yeni bir soluk getirdi. 2. oyunla fazla bir farkı olmasa da, oynanış ve diğer ufak ayrıntılar olarak oldukça iyi iş çıkartmışlar. Zaten biliyorsunuz konsol oyunlarında grafiksel olarak bir sınır vardır, o yüzden mükemmel grafikli bir oyunu daha da mükemmelleştirmek olanaksızdır. PC için bu gereçli değildir, hemen hemen her ay sistem çıtası yükseliyor. Herneyse...

Oyunda, bildiğiniz tüm modlar mevcut. Adet olduğu üzere, bir şampiyona modu var. Burada kendinize gerçek yarışmalardan bildiğiniz takımlardan birini seçiyorsunuz ve sırayla yarışarak diğer takımlarla kapışıyorsunuz. Single Race kısmında ise belirli bir takıma bağlı kalmadan istediğiniz motoru seçerek, istediğiniz bölümde yarışabiliyorsunuz. Time Trial seçeneği, zamana karşı yarışma olanağı sunuyor. Oyunda tek başınıza yarışırken, en iyi zamanlamanız her zaman hayalet olarak sizinle birlikte oluyor. Bu da her turda kendinizi geliştirmeniz için iyi bir gösterge oluyor.

Toplam 15 pist var oyunda. Hepsi birbirinden iyi ve zorlu. Zaten bu pistleri biliyorsunuz çoğunlukla. Bundan bir önceki oyunda 10 tane pist vardı. 41 tane de motorsiklet bekliyor sizi. Gerçekleriyle tamamen aynı tasarlanmış motorların yanında, gizli olan ve tek kelimeyle canavar olarak nitelendirilebilecek motorlara da yer verilmiş.

Oyunun kontrolleri oldukça geliştirilmiş durumda. Önceki oyunlardan tek farkı da aslında bu kontroller. Oyun daha bir gerçekçi olmuş, daha zorlaşmış ve daha bir esnek kontrol imkanı sunuyor. Şimdi biraz karışık oldu gibi ama aslında değil. Oyunda kontrol etmeniz gereken artık daha fazla motor kısmı var. Ön ve arka frenler, öne ve arkaya ağırlık verme gibi seçenekleriniz oluyor ve bunların hepsini analog olarak kontrol edebiliyorsunuz. Çok ince detaylarla hareket edebildiğiniz gibi, eğer oyuna alışabilirseniz, viteslerin de manuel olmasıyla, süper yarışlar çıkartabiliyorsunuz. Bazı şeyleri (vites gibi) otomatiğe de alabiliyorsunuz. Böylelikle üzerinizdeki yük biraz hafifliyor ama eğer manuel olursa, gerekli yerlerde daha yararlı hareketler yapabiliyorsunuz.