PlayStation 3 çıkmadan çok önceleri, çıkacak bazı oyunların videolarını E3 fuarında görmüştük. Bunlardan özellikle bir kaç tanesi çok ses getirmiş ve 'Ne zaman çıkacak?', 'Grafikler ve oyun böyle mi olacak?' gibi bir çok soruyu da akıllarda bırakmıştı. Bir çoğumuz bu videoların CG tanıtım videoları olduğunu biliyordu ve tek umudumuz bu kalitede grafiklere, fizik ve ışıklandırmaya mümkün olduğunca yakın sonuçlarda oyunlar görebilmekti. İşte şimdi çok konuşulan E3 videolarından birisine sahip olan MotorStorm, tam versiyonu ile karşımızda. Bakalım oyun beklentileri karşılayabilecek mi? Kısacası bunca zamandır beklemeye değdi mi?

Toz, toprak ve kaos

MotorStorm, Arizona'da, kayalıklar, uçurumlar, toz, toprak ve çamur içerisinde kurulmuş bir haftalık özel bir yarış festivali olarak tasarlanmış. Yapılan yarışlar en tehlikeli pistlerde, bir birinden farklı araçlarla, neredeyse hiç bir kurala sahip olmayan müsabakalar. Hiç bir kural yok derken, tam anlamıyla kaos ortamından bahsediyorum. Yarış sırasında rakiplerinizi kayalıklara sıkıştırmak, uçurumdan aşağıya itmek gibi ölümcül hareketler yapmakta serbestsiniz. Oyunu diğer yarış oyunlarından ayıran en büyük özellik ise işte bu kaos ortamı, pistlerin doğal parkurlardan oluşması sebebiyle sahip olduğu onlarca kısa yol ve çok sağlam rock şarkıları eşliğinde tehlikeyle burun buruna yaşadığımız hız ve adrenalin keyfi.

Oyunda festivale katılan yarışçılar kazandıkları biletlerle daha zor yarışlara katılabiliyorlar. Oyuna başladığımızda 3 tane biletimiz var. Diğer biletleri açabilmek için elimizdeki biletlerin yarışlarında en azından ilk üçe girmemiz gerekiyor. Her bilet 1-4 arası yarış imkanı verebiliyor. Bazı, daha çok puan veren veya değişik araçlar açabileceğiniz özel yarışlara girebilmek için -örnek vermek gerekirse- elinizdeki birinci seviye biletlerin tümünde birinci olmak gibi daha zor hedefleri yerine getirmeniz gerekiyor. Yok ben böyle ayrıntılara girmem derseniz, her biletten belli bir puanı topladığınızda yeni biletler otomatik olarak açılıyor.

Yarışlar 8 değişik pistten birinde geçiyor. Fakat her yarışda kullanabileceğiniz araçlar değişiyor. Mesela bir yarışta motorsikletlerle yarışırken, diğer bir yarışta aynı pistte tankerlerle yarışmak zorunda kalabiliyorsunuz. Bazen adaletsiz yarışlara da katılmak zorunda kalıyorsunuz. Mesela dev gibi tankerlerin arasında küçücük bir ATV ile yarışmak ne kadar zevkli olsa da bir o kadar da zor.
Pistler ve araçlar

MotorStorm'da pistler harika tasarlanmış. Her pist kendine özel bir haritaya sahip ve bir çok kısa yol ve seçeneğe sahipsiniz. Nereyse tüm pistlerde genel kural, aşağıda kalan yollar daha çamurlu, geniş ve büyük araçlar için, yukarılarda kalan yollar daha tozlu,dar ve küçük araçlar için. Fakat tabii istediğiniz araçla istediğiniz yerde gidebilirsiniz. Yaşayacağınız en büyük sorun kullandığınız aracın araziye verdiği tepkiler. Öyle ki, bir Rally arabasını çamurlu ve engebeli bir araziye soktuğunuzda aracın kontrolü insanı delirtecek kadar zor olabiliyor ya da bir kamyonla tepedeki daracık bir yoldan ani bir dönüş yaparken uçurumdan yuvarlanmanız işten bile değil. Oyundaki pistlere şöyle bir göz atalım isterseniz.

Tenderizer

Çok kayalık bir arazi ve kesinlikle hafif ve küçük araçların daha rahat gidebileceği alanlara sahip. Kayalara çarpmamak için bol bol el freni kullanmanızı tavsiye ederim.

Sidewinder Gulch

Derin kanyonlardan oluşan, çok yönlü bir pist. Eğer ağır araç kullanıyorsanız çamurlu olan alt taraflardan gitmeniz şiddetle tavsiye edilir. Kanyonun üst taraflarında daha dar ve daha tehlikeli, fakat düzlük diyebileceğimiz toz toprak araziler mevcut.

The Grizzly

Oyunun en uzun ve en geniş pisti. Çok geniş çamurlu ve engebeli bir alanın etrafındaki yüksek kayalıklı zeminlerden oluşuyor. Tepelerden giderken çok fazla seçeneğiniz var. Geniş alanlarda giderken ise diğer araçlardan uzak gitmeye çalışın, böylece sizi etraftaki kayalara ve yapılara itmelerini engellemiş olursunuz.

The Mudpool

Adından da anlaşılabileceği gibi çamur banyosuna hazır olun. Seçim hakkınız varsa büyük ve ağır araçları almanızı tavsiye ederim. Hafif araçların kontrolü kabusa dönüşebiliyor.

Rockhopper

Her bir kaç yüz metrede rampalardan zıpladığınız, uçurumlar arasında uçtuğunuz değişik bir pist. Genelde yol sol ve sağ şeklinde sadece iki seçenek veriyor. Mudpool'un aksine sadece küçük araçların rahat yol alabileceği bir pist. Bike, ATV ve Buggie dışındaki araçların pek şansı yok burada.

Dust Devil

Bu pistin geneli düz alanlardan oluşuyor. Bir kaç rampa hayatı zorlaştırsa da genel olarak temiz bir pist ve hız yapmaya uygun. Rally araçları, ATV ve Bike bu piste en uygun araçlar. Alternatif yollar yok denecek kadar az.

Coyote Rage

Oyunun heralde en kısa pisti. Solda ve sağdaki küçük araçların gidebileceği yüksek alanların ortasındaki çamur deryası geniş bir alan üzerine kurulu. Her tip araç bir şekilde başarılı bitiş yapabilir burada. Tek sorun doğru yolu bulmak.

Rain God Mesa

PS3'ün çıkış tarihinde PS Store'daki MotorStorm demosunda oynadığımız pist. Katmanlardan oluşan ve bir tepenin uçurum tarafında yol aldığınız, çok tehlikeli ve zorlu bir pist. Aracanız ne kadar büyükse o kadar yukarı katmanlardan gitmeniz tavsiye edilir.