Konusundan ve içeriğinden haberdar olduğum zaman "hadi ulen" tarzında tepki vermeme sebebiyet olduktan sonra, oyun dünyasında hatırı sayılır bir yeri bulunan Peter Molyneux amcamızın The Movies'in başkahramanı olduğunu öğrenince neden olmasın demekten kendimi alamadım. Lionhead stüdyolarında Peter Molyneux'ün üstün oyun zekası ile yapımı tamamlanan oyunun yayıncı firması son zamanlardaki bomba oyunlara imzasını atan Activision firması. Hal böyle olunca da The Movies için tadından yenmeyecek bir oyun tabiri kullanmak pek de yanlış olmasa gerek.

Aslında vaat ettiği şeyler pek de inanılası gelmiyordu biz oyun müdavimlerine. Pek çok yenilik görüp, pek çoklarına daha evvelden inanamamıştık halbuki ama bu daha inanılması güç bir proje gibi duruyordu. Öyle ki kişinin tüm bireysel yeteneği ve kendi hayal gücü ile sanal ortamda bir film yaratması çoğularına göre ütopyadan öte gidemezdi. Bize kalan yine oyunun çıkış tarihine kadar geri sayım yapmaktı. Geri saymayı bir yere bırakalım çünkü The Movies bizlerle. [Sevinç nidaları ile :) ]The Movies 2,14 GB'lık boyutu ile oyun severler ile buluştu. Hiç vakit kaybetmeden kurulum adımlarını geride bırakıp uzun zamandır hayalini kurmuş olduğumuz oyuna kavuşma arzusunda idi benim gibi birçok oyun sever. Çok da abartı olmayan bir kurulum süresinden sonra The Movies ile tanışmamıza saniyeler kalmıştı ve artık iki click uzaktaydı bize. Gerisi malum, action !!!

Ve artık oyundayız. İtina ile hazırlanmış giriş videosunun ardından ana menü bizleri karşılıyor. Intro'yu o kadar itina ile hazırlamışlar ki 5 saniye ya sürüyor ya sürmüyor. Böylesine merakla beklenen bir oyunun bu denli kısa bir intro ile çıkmış olması pek de normal bir hadise değil. Zira son zamandaki en kötü yapımlar bile film tadındaki, kaliteli introları ile oyuncuların ilk intibalarından yüksek puan almayı başarıyor. Sanırım The Movies zaten kaliteli bir yapım olduğu için bu tür ayak oyunlarına dahi tenezzül etmemiş. Hadiseyi ne kadar uzattığımın farkına varmış olmamdan olsa gerek derhal ana menüde bizlerin neleri karşıladığını geçiyorum. İlk olarak arka planda oyun ortamında çekilmiş filmlerden kareler görmek mümkün. Arka planda bu hadiseler cereyan ederken ana menüde Game (Oyun), Online [Adı üzerinde online :)], Movie Player (Film Oynatıcısı), Options (Ayalar), Credits (Oyunda emeği geçenler) ve Quit (Çıkış) seçenekleri de bulunmakta.

Her oyunda olduğu gibi The Movies'de de ilk adresimiz ayarlar kısmı. Bu bölümde grafik, ses ve oyun içi ayarları yapmamız mümkün. Zaten çok detaylı ayar yapabileceğimiz bir kategori yok açıkçası. Çözünürlük ve grafik kalitesi ayarını yapıp oyuna girmemiz kafi olacaktır. Game menüsünden içeri dalış yaptığımızda ise bizi Learn The Basic seçeneğini seçip oyunun nasıl oynadığı hakkında bir fikir sahip oluyoruz. Zira ekranda sürekli belirip imdadımıza koşan baloncuklar bizlere fazlasıyla yardımcı oluyor. Kısacası bu bölüm tutorial bölümü ve tamamen öğretmeye dayalı. Buradan gerekli bilgileri edindikten sonra oyunun asıl temasına New Game (Yeni Oyun) seçenği ile merhaba diyoruz. Bir sonraki adımda stüdyomuzun ismini, kendi ismimizi ve stüdyomuzun amblemini seçip start playing (oynamaya başla seçeneği) tickliyoruz. Loading (yükleme) ekranının ardından kayan yazılar eşliğinde oyundaki amaçlarımızın neler olduğuna tanık oluyoruz. Buradan öğreniyoruz ki asıl hedefimiz; kaliteli filmler yapıp kaliteli oyuncular ve yönetmenler yetiştirmek, toplayabildiğimiz kadar akademi ödülü toplamak ve hiç dur durak bilmeden stüdyomuzu devamlı geliştirmek. İlk olarak kulağa hoş gelse de oyun içinde bunlarla uğraşmak pek de kolay olmayacaktır. Elimizde bir miktar paramız ve kocaman bir arazimiz var. Daha ne bekliyoruz bu dünyada hiçbir şey imkansız değildir!