Açıkçası oyundan çok bir şey beklemiyordum. Filminin başarısını kullanmaya çalışan kötü bir Tomb Raider taklidi olacağını düşünüyordum ama gariptir, çok da kötü çıkmadı. Yani (notundan da anlayabileceğiniz gibi) bir "başyapıt" falan değil elbette, ama ilk anda düşündüğünüz kadar da kötü değil.

Filmi izlediniz mi bilmiyorum. Ben o talihsizliğe uğramıştım, yani kaçırdıysanız üzülmeyin. Burada bir de film eleştirisi yapacak değilim ama, efektlerin insanın gözüne gözüne sokulduğu kötü bir filmdi, ki inşallah bu cümlede bir imla hatası yapmamışımdır. Her neyse, filmi izleyemediyseniz bile üzülmeyin, oyunun neredeyse ilk yarım saati filmden oluşuyor. Ciddiyim, neredeyse filmin yarısını oyunun başına koymuşlar.

Oyun birebir filmle uyuşmasa da, aynı konuyu işliyor, kötü rahip Imhotep'in dünyayı ele geçirmesini engellemek için mücadele ediyorsunuz. Mumyalar ve kötü niyetli insanlar da düşmanlarınız. Tabanca ve akla ziyan türlü alet edevatla onların hakkından gelmeye uğraşıyorsunuz. Yolda ufak tefek bir iki bulmaca da çözdünüz mü tamam işte. Ki bu bulmacaların zorluğu, "kapıyı açmak için kapının yanındaki düğmeye bas" derecesinde oluyor.

Mummy, her yönüyle üzerinde uğraşılmamış bir oyun. Eline 3D bir modelleme programı geçiren herhangi bir amatör, bir ay içinde benzer bir oyunu tamamlayabilir. Evet, oyun Tomb Raider'a (grafik açısından) benzemiyor, ama elinizdeki şeyi görünce keşke benzeseydi diyorsunuz. Karakteri tek bir açıdan (tek kelimeyle sırtından) görebiliyorsunuz ve bu açıyla oynama imkanınız yok. Yani önünüzde bir çukur varsa içinde bir tuzak mı yoksa hazine mi olduğunu öğrenmek için içine atlamak zorundasınız, çünkü göremiyorsunuz. Bunun dışında kontroller oldukça basit ve kolay, çünkü toplam üç tuştan oluşuyor. Siz ilerleyene kadar önünüzün karanlıkta kalması efekti de, silahınızı çekince otomatik olarak düşmana nişan alabilmeniz yüzünden bütün etkisini kaybediyor, o karanlığa hiç girmeden silahınızla herkesi vurabiliyorsunuz.

Aslına bakarsanız, koskoca oyundaki (neredeyse 650 MB yer istiyor) tek iyi özellik, müzikler. Bunlar filmden aynen alınmış olmalarına rağmen o kadar etkileyiciler ki, oyunun bütün kötülüğüne rağmen sizi heyecanlandırabiliyor, hatta korkutabiliyor bile. Oyuna 40 puan verdiysem, bunun yarısı sadece müzikler içindi. Bunun dışında maalesef oyunda hiçbir olumlu özellik yok, save'i bile ancak level sonlarında yapabiliyorsunuz. Oyun cd'sine Mummy 2 filminin fragmanı da dahil edilmiş, ancak filmin çekimlerine henüz başlanmadığından eski filmden görüntülerle idare ediyorsunuz. Küçük kardeşinize hediye edebilir veya yapacak başka hiçbir şeyiniz yoksa oturup oynayabilirsiniz, bunun dışında para vermenize değmez.