Her geçen gün elime geçen adventure oyunları artıyor. Zaten her gün, bir adventure oyunu için yoğun istek alıyorum. Mailleriniz beni çok sevindiriyor bilmiş olun. Hatta benim elime geçmemiş adventure oyunlarını da öğrenip kısa zamanda edinebilme imkanım oluyor. Zaten eski adventure isteğim de doruk noktasında son günlerde, her elime geçeni aralıksız oynuyorum ve 1-2 günde bitirip hemen inceleme ve tam çözüm işine giriyorum. Elime son geçen oyun, Sherlock Holmes klasiği bir oyun. Mumyanın gizemi. Bir roman uyarlaması olduğundan, oldukça karışık ve tam bir Sherlock Holmes havası taşıyor. Oyun esnasında çok karışık ve bir o kadar da zor bulmacalar ile karşılaşacaksınız. Ben çözene kadar çıldırdım, hatta bazı kişilerden yardım bile aldım. Ama sonunda hallettim. Oyunu 10 dakika önce bitirdim, bitirmem de 1 gün sürdü. Toplam 12 saatte bitirdim yani. Ufak tefek yardımlar da aldıktan sonra, bu kadar kısa sürmesi normaldir. Herneyse...

Oyunun konusu çöyle. Hatunun birisinin babası kaçırılıyor ve bizden yardım istiyor. Biz de o eve gidiyor ve olayı araştırıyoruz. Aslında ev bir müze. Eski Mısır eşyaları ve mumya falan filan gibi malzemelerin sergilendiği bir ev. Her odası Mısır sanatına göre şekillendirilmiş, yani oyunda karşınıza çıkacak bulmacalar da buna göre dizayn edilmiş. Oyunun konusu böyle. Tahmin ettiğiniz gibi, oyunda tanıştığınız kişiler, umduğunuz gibi çıkmayabiliyor. Etrafta dolaşan bir mumya da var, siz bunun gizemini çözmeye çalışıyorsunuz aslında. Ama aslında olayın içinde mumya değil, daha farklı şeyler de olduğunu anlıyorsunuz. Karman çorman olaylar birbirlerini kovalıyor.

Bulmacalar aslında bir cismi alıp başka yerde kullanmaya dayalı. Bunlara fazla kafa yormadan çözebiliyorsunuz. Ama asıl problem çıkaran bulmacalar, sabit olanlar. Oyunda 2 tane Sliding Puzzle diye tabir edilen, parçalı resimleri düzeltme bulmacası çözeceksiniz. Bunların ilki oldukça küçük parçalardan oluştuğundan, sizi zorlayabilir. Ben de tam pes ederken şans eseri çözdüm :) Bunlardan bir tane de 9'lu var. Fazla zor değil, bunu çözmek zaman almayacaktır. Oyunun sonunda bir bulmaca var ki, işte onda direk oyunu kapatmak isteyebilirsiniz. Şu japonların, yüzlerce kareye ayrılmış bulmacası. rakamlardan yardım alarak karelere bomcuklar yerleştiriyorsun. 2 renkte. Bu sayılara göre yerleştirilen bomcuklar, en sonunda bir şekil meydana getiriyorlar. Ben bunu çözmeyi beceremedim, hile kullandım :) O hileyi de oyunun tam çözümünde bir yerlerde vericem. Belki de vermem, çözemeyenler bana maille ulaşabilirler :)

Aslında oyun eğlenceli bile denebilir, çoğu zaman sıkılacağınız uzun uğraşlar içine girseniz de, genel olarak oyun oldukça eğlenceli. Sizi meraklandırıp, olacaların çabuk olmasını istemenizi sağlıyor. Bu nedenle oyunu bitirmeden başından kalkamıyorsunuz. Kontroller kolay. Oyunun görüş açısı aynen Post Mortem'de olduğu gibi. Karakterin gözünden görüyorsunuz heryeri, mouse ile kamerayı istediğiniz gibi çevirebiliyorsunuz. Cursor ile de istediğiniz cisimle ilişkiye girebiliyorsunuz. Kontrol olarak pek bir zor yanı yok. Sadece mouse hareketi ilk başladığımda bana biraz hızlı geldi ama sonradan ona da alıştım. Inventory ve notların tutulduğu bölümler ekranın sol alt tarafında. Inventory minik pencerelere ayrılmış. İki cismi birleştirme ve başka bir cisim üzerinde kullanmak için seçme, direk üzerlerine tıklayarak yapılıyor. Bu tarafta da bir probleminiz olacağını sanmıyorum. Zaten oyunda, bu bahsettiklerimden başka da kafaya takılacak birşey yok.