"Nancy Drew oynadın mı hiç?" sorusuna aldığım yanıt hiç şaşmaz.

a. O ne ya? Hiç duymadım.
b. Evet ve sinir oldum.
c. Evet, taparım Nancy Drew'a.

Yanıt daima bu üçünden biridir. Hiç değişmez. Yine de yedincisi henüz raflarda yerini almışken, serinin sekizinci oyunun yapımına çoktan başlanmış olması, hayranlarının nefret edenlerden çok daha fazla olduğunu düşündürtüyor insana. Ben N.D. serilerini sevenler grubuna giriyorum, kendimce çok haklı nedenlerden dolayı. :)

N.D. Ghost Dogs Of Moon Lake, benim dömi-klasik diye tanımlayabileceğim bir adventure oyunu. Oyunun kurgusu, karakterlerle konuş, eşya topla kullan mantığı açısından klasik ama kimi puzzle'ların belli bir süre içinde çözülmemesi ya da yanlış bir adım attığınız takdirde ölmeniz açısından ise klasik olma özelliğini yitiriyor. Ancak kimseyle savaşıp, dövüşmediğiniz için action/adventure da değil.

Bu yedinci oyun da tıpkı diğer N.D. oyunlarında olduğu gibi, yardımınıza ihtiyaç duyan birinin imdadına yetişmeniz ve nerede, niye bulunduğunuzu bir arkadaşınıza yazdığınız mektupta bize anlatmanızla başlıyor. Arkadaşınız Sally'nin yeni taşındığı göl kenarındaki evinin hayaletleri olduğunu ve korkusundan orada bir gece daha kalamayacak Sally'nin size bir not bırakarak evi terk ettiğini öğreniyoruz. Hasbam, bununla kalmıyor bir de sizden bir sürü ayak işini halletmenizi rica ediyor, o da ayrı konu. Ama tecrübeli bir dedektif olarak, siz gizemin kokusunu alıyor ve işin aslını öğrenmeden oradan ayrılmamaya karar veriyorsunuz. Daha fazlasını anlatmayayım, kalanını oynadıkça kendiniz keşfedersiniz.

N.D. tek cd'lik bir first person oyun ve maalesef ki pek çok adventure sever için oldukça kısa. Oyunda iki zorluk derecesi var; acemi ya da tecrübeli dedektif. Daha önce oynadıklarımdan farklı olarak, Her Interactive bu kez puzzle'ları daha kolay yapmış ama bol bol labirentimsi mekanlar kullanarak ve kimi yerde de abartarak bizleri uğraştırmayı tercih etmiş. Diğer açılardansa, serinin bütün oyunlarında görülen ortak özelliklere sahip. Yani mantıklı ve yavaş yavaş gelişen bir hikaye, öyküye bağlı olarak ister istemez öğrenmek zorunda kaldığımız yakın tarih ve genel kültür diyebileceğim bilgiler, mantıklı bir son... Altı üstü bir PC oyunu oynarken gerçek yaşama dair, belki bir ansiklopedide okusanız sonradan aklınızda kalmayacak şeyleri bir oyun aracılığıyla öğrenmek, benim gibi kapısı öğrenmeye sürekli açık kişiler için ayrıca bir zevk. (Söz gelimi serinin altıncı oyununu oynarken Maya uygarlığı hakkında çok ilginç şeyler öğrenmem, mors alfabesini ezberlemem gibi). Ghost Dogs Of Moon Lake'de neler öğrenebileceğinizi ise oyunun tadını bozmamak adına burada söylemiyorum.