1930 yılında, genç ve zehir gibi yetenekli, yeni bir roman kahramanı doğdu: Nancy Drew. Geniş kitleler tarafından o kadar çok sevildi ki bu genç dedektif, maceraları 70 yıldan fazla bir süredir hala aynı ilgiyi görüyor. Aradan geçen zamanda 14 dile çevrilen ve tüm dünyada 200 milyon kopyadan fazla satan Nancy Drew kitaplarının yazarı Carolyn Keene, aslında var olmayan bir yazar. Çünkü hem yazarlarının adını saklı tutmak hem de sanırım devamlılığı sağlamak adına kullanılan bu takma ismin arkasında, hepsi birbirinden farklı pek çok yazar var. (Gerçi bugün bu yazarların kimler oldukları biliniyor ama başlangıçta saklı tutulmuş) Niye mi anlatıyorum Nancy'nin çıkış hikayesini? Çünkü yeni bir Nancy Drew macerası, serinin onbirinci pc oyunu çoktan raflardaki yerini aldı, hayranları alıp oynamaya başladılar bile.

Tıpkı kitaplarının başarısı gibi, Her Interactive yapımı Nancy Drew pc oyunları da yıllardır büyük bir ilgi görüyor hayranları tarafından. Yanılmıyorsam her yıl bir ya da iki yeni oyun çıkıyor. Nancy'nin son macerasının adı Curse Of The Blackmoor Manor. Nancy Drew'un (N.D.), daha önce hiç oynamamış olanlar için bir kez daha anlatacağım, her oyunda ya benzerlik gösteren ya da aynı olan bazı özellikleri var. Öncelikle her oyun mutlaka Nancy'nin, bir arkadaşı ya da tanıdığının yardımı üzerine bir yerlere gitmesi ve orada bulunuş sebebini anlattığı bir mektup ya da kartla başlar.

Böylelikle nerede ne oluyor, kimin başı dertte ve nasıl bir esrar perdesini aralamamız gerekiyor anlarız. Yeni macerasında Nancy, komşusunun ricası üzerine, bir İngiliz diplomatıyla evli olan kızı Linda Penvellyn'in İngiltere'de yaşadığı 14. yüzyıldan kalma Blackmoor Manor'a gidiyor. Ruhsal dengesi bozulmuş ve günlerini yatak odasında kendini gizlediği bir perdenin arkasında geçiren Linda'nın ve evin esrarını çözmek de oyunumuzun konusunu oluşturuyor.

Nancy Drew'un önceki maceraları gibi Blackmoor Manor da, toplanan eşyaların doğru yerlerde kullanılması, puzzle'ların çözülmesi ve karşımıza çıkan karakterlerle konuşmamız esasına dayanıyor. Yine önceki oyunlarda da olduğu gibi inventory'mizde yer alan not defterimiz ve cep telefonumuz sıkıştığımız zaman imdadımıza yetişiyor. Bir ipucu olarak hem cep telefonu hem de not defteri ikonlarının üzerinde bir ünlem işareti belirdiğinde, yapmamız gereken bir şeyi atladığımızı anlıyoruz.

Ancak bunların ikisinden de çok daha faydalı bir yardımcımız var ki, o da Loulou isimli bir papağan. Onunla olan sohbetlerimiz etrafta olan bitenlere dair pek çok ipucu içeriyor. Bunun dışında fikir alışverişinde bulunduğumuz, keşiflerimizi paylaştığımız ya da bir sonraki adımda ne yapmamız gerektiğine dair ipucu veren Linda'nın üvey kızı Jane ve sadece cep telefonumuz aracılığıyla ulaşabildiğimiz Linda'nın annesi Mrs. Petrov ve arkadaşımız Ned ile yine sadece odamızdaki telefon aracılığıyla konuşabildiğimiz Linda'nın kocası Hugh var.