Bu, hayatımda duyduğum, gördüğüm, oynadığım kaç milyonuncu Nascar oyunu bilmiyorum. Nascar teması bende hep ayrı bir yer tutmuştur. Hayatımda oynadığım ilk Nascar oyunu 96 senesinde aldığım Papyrus'un Nascar Racing'iydi. Üstelik bu oyunu orojinal olarak almıştım!! Cd versiyonu sadece 16 MB yer kaplıyodu. Müzikleri cda formatında olduğu için habire müzik setine koyup dinlerdim. O yıllarda daha Need for Speed 1 yeni çıkmıştı. Arkadaşlarla hep NFS ile bendeki Nascar oyununun karşılaştırmasını yapardık. NFS'de arabalar parçalanmıyordu. Nascar'da ise zamanına göre çok hoş hasar efektleri vardı. O günlerde yarış oyunu oynamak istediğimde gözüm başka oyun görmüyordu.

Nascar yarışlarına ilgi duyanlarınız, televizyonda seyredenleriniz varsa ne kadar kurallı bir yarış olduğunu bilirsiniz. Daha önce herhangi bir web sitesinde veya oyun dergisinde okumuş olduğunuz Nascar oyunları incelemelerinde olduğu gibi ben de bu yazıda bazı klişe konulara değineceğim. Öncelikle ülkemizde Nascar yarışlarına ilgi yok denecek kadar az. Sadece Amerika'da düzenlenen bu yarışların bizi pek etkilediği söylenemez. Açıkçası ben onlarca arabanın arka arkaya dizilip yeşil bayrakta yüzlerce kere, dolap beygiri gibi saçma sapan bir pist içinde dönüp durmasını heyecan verici bulmuyorum. Tamam belki yarışma duygusu hoş, dereceler saliselerle ölçülüyor vs ama nedense pek de bir atraksiyonun bulunmadığı Nascar ve Nascar konulu oyunlar ilgimizi çekmiyor.

Açıkça belirteyim oynadığım onlarca Nascar oyununda zevk aldığım tek bir şey olmuştur. O da yolun tersine geçip son sürat karşıdan gelen arabalara çarpmaya çalışmak ve oluşan kaza sahnelerini replaylerde defalarca izlemek! Dağılan kaporta, uçuşan kapılar, fırlayan tekerlekler. Sonra da zar zor hareket eden aracı pite sokmak için akla karayı seçmek...

Şimdi biraz ciddileşelim. Her ne kadar Nascar Türkiye'de sevilmiyor desem de bazı istisnalar kesinlikle vardır. Ve Nascar severler bu oyunda aradıklarını kesinlikle bulacaklar buna garanti veriyorum. Yeni oyunumuzun grafikleri gerçekten iyi. Şahsen ben Papyrus'dan çok EA sports'un Nascar serilerinin grafiklerini daha çok beğenmişimdir ama bu sefer Papyrus gerçekten iyi iş çıkarmış.

Nascar 4'ten bu yana böyle hoş pist çizimleri görmemiştim. Oyun için önerilen minimum sistem P3 450, 64 MB ram, 16 MB ekran kartı vs... Ama zevkli bir şekilde oynamak istiyorsanız P3 700 üzeri bir işlemci ve en azından 32 MB'lık bir ekran kartı gerecektir. Oyunu yükledikten sonra 3D kart ayarlarınızı yapmak için konfigürasyon programını çalıştırıyorsunuz. Bu minik program o kadar absürd ve hatalı tasarlanmış ki en az yarım saatimi ekran kartı ayarı ile geçirdim. Eğer doğru ayarları yapamazsanız menüleri geçmeniz bile imkansız. Güzel bir oyuna böyle sorunlu ayar programı yakışmamış. Sinir krizi geçirebilirsiniz. Ama sanırım sorunun neden kaynaklandığını buldum. Ekran kartınız TnL özelliğini destekliyorsa, bu özelliğin bulunduğu seçenekle oyunu başlatmamalısınız. Aksi taktirde oyun çalışmıyor. Üstüne üstlük bütün bu sorunlara rağmen konfigürasyon programcığı sisteminizin ve ayarların "tamam" olduğunu belirtiyor. İğrenç.

Gelelim kontrollere. Bu bölümde gene midemin bulandığını belirtmeliyim. Ben hayatımda bu oyun kadar berbat kontrol ayarı menüsü görmedim. İnsana kriz geçirtecek cinsten default kontrol ayarları var. Klavyenin alakasız yerlerine dağılmış tuşları kullanmaya çalışmak neredeyse ölüm. "Ben default istemem kendi ayarımı kendim yaparım" diyorsanız başınız daha büyük belada çünkü tuşları değiştirmeye çalışmak psikolojik dengenizi bozabilir. Örneğin oyunda accelerate (hızlanma) tuşu numpadde 8 olarak ayarlı. Bunu değiştirmek için kontrol ayarları menüsünde mousela numpad 8 yazısının üstüne tıkladığınızda (nasıl oluyorsa) kullanmak istediğiniz yeni tuşu Mouse Button 1 olarak alıgılıyor oyun. ARRGGHHH!! Ayrıca yanlış bir tuş ataması yaptığınızda geri dönme veya eski ayarları getirme opsiyonu da yok. Ve bu sorunu düzeltmenin yolunu bulmuş değilim. BUG mıdır nedir, yoksa başka bir kombinasyon mu yapmak gerekiyor anlamadım.