Açıkçası simülasyon oyunlarını pek sevmiyorum. Neden diye sorarsanız; bence bilgisayar oyunları insanları eğlendirmeli, başına oturduğunuz zaman elli tane tuşun yerini ve ne işe yaradığını ezberlemek yerine, az uğraşla büyük zevkler alabilmelisiniz. Tabi bu türün fanatikleri yok değil, hatta inanılmaz sayıda simülasyon hastası var. Zaten böyle olmasa "Microsoft Flight Simülator" yılın 12 ayı oyun listelerinde en üst sıralarda olmazdı. Demek ki bir çekiciliği var bu oyunların. Belki ben "Flight Simülator"ü oynamadığım için o büyüye kapılamadım, kim bilir? Ama gerçekten simülasyon oyunlarından sıkılıyorum.

Daha kötü olan bir şey var ki, o da bu oyunun konusu olan "Nascar"ı sevmiyor olmam. Açıkçası araba yarışlarını çok severim, hele ki Dünya Ralli Şampiyonası ve Formula-1'e hastayımdır. Ama Nascar bana olabildiğince itici nedense. Arabalar çok güzel fakat, sürekli olarak oval pistlerde dönüp dönüp duruyorlar, ne heyecan var ne adrenalin benim için. Bence onca fanatik de sadece kazaları görmek için gidiyorlar yarışları izlemeye. Dünyada "Allah'ım nolur okkalı bir kaza olsun" diye dua eden başka bir seyirci kitlesi var mı acaba? :)

Hem simülasyon oyunlarını sevmiyorum, hem de Nascar'ı. Yani bu oyunu inceleyebilecek son kişi benim. Ama merak etmeyin, son derece ön yargısız, olabildiğince zevk olarak oynadım oyunu.


İlk aşamada şunu söyleyeyim; oyununu grafikleri çok iddialı. O kadar iddialı ki benim 1gb ram'li, Ati9700 ekran kartlı, Amd Athlon XP2500+ makinamda bile bolca kasmalar oldu. Oyunu bir de Duron 1800, Ati9550, 512 ramli bir makinede oynadım. Grafik seviyesi en altta olmasına rağmen ikici makinede oynamanızı tavsiye etmiyorum. Tüm oyun tecrübem süresinde oyunun en beğendiğim özellikleri bence bir Nascar oyunu için olabilecek en güzel grafiklere sahip olması idi. Işıklandırmalar muhteşem olmuş. Ama aşırı sistem ihtiyacı bu grafiklerden herkesin zevk almasını engelleyecektir. Oyunda detaylı olarak tüm pistler mevcut, pistlerin hepsi benim gıcık olduğum oval pistler değil tabii ki. Yarışlardan önce çıkan animasyon hoş, fakat sadece ilk izlediğinizde. Daha sonraları açılış seremonisini izlememeye yemin edeceksiniz.


Oyun simülasyon olduğu için olabildiğince gerçekçi. Yarışlardan önce 3 gün boyunca sıralama turları yapılıyor. Bu günlerde alabileceğiniz en iyi dereceleri almaya bakın, çünkü yarışta önlerde başlamak oldukça önemli. Hasar modellemeleri ise gayet iyi olmuş, zaten oyun gereği araçlar çok kolay hasar alabiliyor, oyun da bunu gayet iyi yansıtıyor. Hemen başlangıçta kendinize bir takım seçiyorsunuz, bunun çok bir artısı olduğunu görmedim ben, o yüzden renklerini beğendiğiniz bir takımı seçebilirsiniz.Oyunda olan hoş özelliklerden biri de araştırma yapabilmeniz. Yani daha iyi süspansiyonlar, daha iyi motor, daha iyi aerodinamizm vs için araştırma yapıp arabanızı geliştirebiliyorsunuz. Ayırdığınız bütçeye göre araştırma süresi azalıp artacaktır. Bütçe deyince akla hemen sponsorlar geliyor, sponsorlar olmazsa bütçe de olmaz doğal olarak. Sponsorların ilgisini çeken şey ise sizin yarış dereceleriniz. Yani ne kadar performans o kadar ekmek.