Şimdi yukarıda okuduğunuz satırların başlangıcına gidelim ve Nba Live 08'i incelemeye başlayalım. Oyunumuz Xbox 360 versiyonunda her sene olduğu gibi antrenman ekranıyla başlıyor(varsayılan ayarlarda oyuncumuz Gilbert Arenas), bu ekrana geldiğimiz ilk an bizi "Tips" ekranı karşılıyor. Bu ekrana göre bu yıl oyundaki yenilikler ise şöyle:

Quick Strike Ball Handling: Crossoverlar, fakeler... Bu yeni özellikle sağ analog + herhangi bir yön tuşu kombinasyonuyla rakibimizi saf dışı bırakmak için hareketimizi yapıyoruz. Normalde zaten NBA Live serisinde bulunan bu hareketleri yeni yapan ise esneklikleri ve birbirlerine bağlanmaları. Aynı zamanda birçok yeni hareket de mevcut.

Dominate the Paint: Artık boyalı alanda rakibimize sırtımız dönük içeri yüklenirken istediğimiz basketi bulabilmek için farklı olanaklarımız var. Hücum sırasında B tuşuna basarak fake atabiliyor, fake sırasında elimizden hızlı bir şut çıkartabiliyor ya da tekrar B tuşuyla ikinci bir fake deneyebiliyoruz.
Go to Moves: Pas verdiğimiz oyuncu adam adama yakın savunma altındaysa, top ona geçer geçmez şut tuşuna(B) ve sol analogtan herhangi bir yön tuşuna basarak hızlı bir driplingle kendimize şut imkanı yaratabiliyoruz.