"Bekleyin..." dediler, bekledik! "Hazırlıyoruz..." dediler, umudumuzu yitirmedik! "Biraz daha!" dediler, zaman verdik!... Fakat tam sabır damarımız çatlayacakken piyasaya bomba gibi düşüverdi. Haliyle biraz panikledik! Ne de olsa EA Sports'un yıl içinde en çok beklenen oyunlardan biri olma özelliğini taşıyordu. Oyun beklediğimize değiyor mu? NBA tutkunlarını yeterince tatmin edecek mi? Zihnimizde dolaşan onlarca soruya yanıt aramalıydık. Biz de emektar bilgisayarımızı karşımıza aldık, oyunu CD ROM sürücüsüne yerleştirdik ve sizler için kapsamlı bir inceleme yazdık...

Her oyun severin beğeniyle takip ettiği bir seri olan NBA LIVE 2001, beklediğimiz süreden bir miktar geç de olsa en sonunda elimize ulaştı. Oyun, birkaç yıldır yapılan NBA LIVE serisinin son oyunu. Her sene ayrı başarılara imza atan Electronic Arts, bu sene de yeni bir yapılanma geçirip kendini revize etti. Logosunu ve yaptığı faaliyetleri geliştiren ve değiştiren Electronic Arts bu oyunla da oyun severleri 12'den vurmayı hedefliyor.

Öncelikle oyun, aynı zamanda ismini aldığı NBA ligine dayanıyor. Bu lig Amerika'da en çok tutulan basketbol ligi. İzleyenler veya takip edenler bilirler, bu ligde her şey show üzerine kurulu. Adamlar spor yaparken onları izlemeye gelen seyircilere de heyecanlı dakikalar yaşatıyorlar. Tabi hal böyle olunca 100$'ı bulan bilet fiyatlarına rağmen bu maçlara ve dolayısıyla bu spora olan ilgi giderek artıyor. Binlerce kişi her maçta takımının yanında yer alabilmek için yarışıyor. Biletler kapış kapış giderken ülkeye olan ekonomik katkı da artıyor. Şimdi Amerika'nın nasıl bu şekilde dünya devleri arasında yer aldığını anladınız mı?

Oyun düzenli olarak her sene çıkıyor. Tabi bu da çok büyük emek ve yatırım isteyen bir şey. Çünkü siz her sene oyun severlerin karşısına aynı oyunla (tabi oyuncuları yerlerini değiştirmek gibi birkaç küçük değişiklik olabilir) çıkarsanız bu şirketiniz için hiç de iyi bir gelişme olmaz. Ama herkesin bu noktada en çok güvendiği şirketlerden birisi de Electronic Arts. Çünkü şirketin diğer bir ünü de devam oyunlarının bile milyonlarca satılması... Bu açıdan bakarsak NBA LIVE 2001'in de bizlere çok büyük yenilikler sağlayacağını söylemeliyim. Yani demem o ki, daha oyunun açılış demosunda bile şirketin ne tür bir yapılanmaya gittiğini kolaylıkla anlıyorsunuz. Çok akıcı bir şekilde hazırlanmış bu video sizleri oyunla tanıştığınız ilk saniyelerde büyük bir sevince boğuyor. İyi bir bilgisayarınız da varsa bu videoyla gözlerinize ve kulaklarınıza bayram ettirebilirsiniz.