Artık oyunun demosundan sıkılmaya başladığımdan, oyunun tam sürümünü elime geçirmem acaip sevindirdi beni. Hemen kurdum. Oyunu oynamaktan yazıyı bile yazmaya üşendim. Neyseki sağlam bir yenilginin ardından oyunu kısa süreliğine kapatmaya karar verdim. Ama ne diyim, oyunu günlerce aralıksız oynasam bile asla sıkılmam. Tabi bu şimdilik fikrim, ileride değişebilir :)

Bir yıllık aradan sonra EA, PC oyuncularına kendini affettirecek gibi görünüyor. Tabi basketbol klasmanından bahsediyorum. Futbol yönünden affedilmeyecek yaralar açtığı kesin. Ama diğer spor dalları söz konusu olunca acaip kaliteli oyunlar ortaya çıkartmışlar. Aralarında en kalitelisi de NBA Live 2003 olmuş sanırım. Daha çıkmayan spor dalları var ama olsun, NBA'den daha kaliteli olacaklarını sanmıyorum.

Oyun tamamen yenilenmiş. Mod olarak yeni birşey yok ama herşey toptan ele alınıp şöyle bir cilalanmış. 2 sene öncesine göre oldukça kaliteli bir basketbol oyunu çıkmış. Grafiklerden müziklere, oynanışından menülere kadar herşey tamamen elden geçirilmiş ve geliştirilmiş.

Mod olarak oyunda şampiyona, sezon, teke tek, pratik modları var. Bunları zaten biliyoruz. Ama bunlar da azıcık daha geliştirilmiş. Mesela artık 1'e 1 oyunlarda saha seçimi yapabiliyorsunuz. Bunlar 3 tane ama olsun, yine de güzel olmuş. Özellikle de plajda olan. Oyunun genel atmosferi çok iyi. Gerçekten de kendinizi sahada hissediyorsunuz. karakterler tamamen gerçekler. Dövmelerinden hareketlerine kadar herşey oyuna birebir aktarılmış. Hatta oyuncularla kalmamış, koçların da aynılarını aktarmışlar. Koçlar arada oyuna müdahele ediyorlar. Hakemle tartışıyorlar, oyunculara taktik veriyorlar. Oyun arasında, özellikle basket kaçırdığımız zaman üzülmeyi engelliyor bu :) Bazen de acaip komik şeyler yapabiliyorlar. Birbirleriyle şakalaşıyorlar, gülmekten ölüyorum ben de bunlara.

Oyunun kontrolleri kolay olmuş. Zaten pek de birşey değişmemiş. 6 tane tuş ile oynanıyor oyun. Ben kendime göre ayarladım, senelerdir hep aynı tuş konfigürasyonuyla oynarım da. O yüzden oyuna girdiğimde ilk işim tuşları değiştirmek oldu. Sizin de öyle olsun. Oyunun geneli acaip hızlanmış, bazen kontrollerde bocalamanız, olan biteni anlamanız zor olabiliyor. Pota altı öyle bir karışıyor ve siz de o insan topluluğuna öyle hızlı giriyorsunuz ki, bir anda gözden kayboluveriyorsunuz. Bana çok oldu. Pota altında etrafımı bir sardılar, ne yapacağımı şaşırdım. Tabi bunlar 1 saniye içinde olan hızlı oyunlar. Oyun arcade havasına bürünmüş tamamen, ama bundan pek şikayetim yok. Simülasyon modunda bile arcade havası var. Bu pek hoş değil tabi ama sorun da değil (bana göre). Ciddi basketbol hastaları üzüleceklerdir büyük ihtimalle.

Rakipler süper zekiler. Taktik değiştirmekten, başları belaya girdiğinde kendi çaplarında birşeyler yapmaya uğraşıyorlar. Oyun oynarken "pes yani" dediğim zamanlar oldu çok, şaşırdım kaldım yerimde. Taktik fauller falan yapıyorlar, zamanında taktik veya oyuncu değiştiriyorlar. Bu tür şeyler de sizi direk gerçek maçın havasına sokuyor ve heyecanlı dakikalar geçirmenizi sağlıyor. Hatta siz oynarken izleyenler için bile süper bir basketbol karşılaşmasına dönüşüveriyor oyun. O derece kaliteli işte.