Her sene EA Sports oyunlarını takip ederim. Hiçbir zaman tam anlamıyla tatmin olduğumu görmedim. Ama bu sene biraz farklı olacak gibi. FIFA rezaletinden sonra, NHL ve NBA benim moralimi düzeltti. Özellikle de NBA, daha önceleri hep kafamdan geçen yenilikleri, 2004 yılında uygulamayı becermişler. Çok da iyi etmişler.

Oyunun intro'su bile diğerlerinden farklı. Her girişinizde farklı bir intro izliyorsunuz. Çok kısa olmaları, radikal olmalarından ibaret. Menü fazla detaylı değil. Herşey yerli yerinde. tek tek anlatmaya gerek yok ama grafik ayarlarını yapmanızı öneririm.

Oyunda eski modlar aynen korunmakta. 1-1 maçlar, playoff'lar, sezon maçları falan aynen duruyor. Ama bir yeni mod var ki, oyunun başından kalkamamanıza neden olacak. Bu mod, sıfırdan sezonlara başlayıp, gerçek NBA ruhunu yaşamanız için de birebir. Bu yüzden, takımınızı seçip, girin bakalım ortama. Ama dikkat edin, oyun acaip zorlaşmış.

Oyun zorlaşmış. Bir kere kontroller değişmiş. Önce bundan bahsedelim. Oyunda şut tuşu ve dunk tuşu ayrı artık. Yani potaya koşarken isterseniz şut atabilirsiniz. Dunk tuşu ile turnike, smaç ve benzer, hareketleri yapabiliyorsunuz. Bu 2 tuşun ayrı olması ne zamandır benim aklımdan geçiyordu ama bu seneye nasipmiş demek ki. Kontrollerin değişmesi, biraz zorlanmanıza sebep olacak ama bir kere alıştıktan sonra herşeyin çok kolay ve eğlenceli olduğunu göreceksiniz. Oyunun zor olmasının sebebi ise, rakiplerin zeki olması. Bir de oyunun hızının korunmasına rağmen, gerçekçiliğin artırılması, oyunu daha da zorlaştırmış.

Artık saha içinde uzun paslar vermek çok zor. Hemen kesiyorlar topu. Kalabalık yerlerde yürümek de zor, rakiplerden top almak da. Hatta sayı almak da oldukça zor. Beginner modunda oynasanız bile, yine de zorlanacaksınız. Superstar modunda ise, artık neler olacağını tahmin edin. Oyunda bir de, foul atışlarında, sağa-sola ve yukarı-aşağı hareket eden gösterge, potaya eklenmiş. Bu güzel olmuş, ama daha önce aklıma gelmemişti. İlk sefer gördüğümde, göstergenin kaldırıldığını sanmıştım. Sonradan farkettim :)

Oyun çok hızlı bir oynanışa sahip. Bir anda ortalık karışıveriyor ama oyuna alıştıktan sonra bunları sorun yapmayacaksınız. Özellikle 2 kişi oynarken çok zevk alacaksınız. Sezon modunda da zorlu müsabakalar sizleri bekliyor.

Grafikler biraz daha kötüleşmiş. Bunu söylemek zorundayım. 2003 versiyonunda daha iyi grafikler vardı. Seyirciler ve yedek oyuncuların hareketleri çok detaylıydılar. Oyuncular da iyi modellenmişlerdi. Ama 2004 yılı geldiğinde, grafik kalitesini düşürmüşler. Oyuncular detaysız modellenmiş. Ama kötü değiller. Sadece bir önceki versiyona göre kötü grafikler. Seyirciler 2D ama dikkatli bakmadıkça kötü durmuyor. Stad grafikleri de fena değil, ama pota falan çok sade tasarlanmışlar.

Sesler her zamanki EA Sports çalışması sonucu ortaya çıkmış. Spikerlr daha bir konuşkan olmuş. Müzikler kaliteliler arasından seçilmiş. SahSeyirciler falan iyi tepki vermekteler. Ayrıca sporcular da oyun esnasında birbirleriyle konuşmaktalar.

NBA 2004, spor severlere kesinlikle önerilmesi gereken bir oyun. NBA serisi hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı. Aslında oyun biraz konsol oyunu gibi olmuş. Ama bu kötü birşey değil. Hem oynanış, hem hareketlerdeki yenilikler ile, taze bir NBA oyunumuz olmuş. Zaten biz de her sene aynı şeyleri görmekten sıkılmıştık...