Eskiden sadece PC kullanıcısı iken hep özenirdim PlayStation 2'deki basketbol oyunlarına. Çünkü PC kullanıcılarının NBA Live serisinden başka alternatifleri yoktu.

Geçen sene bu dönemlerde aldım PlayStation 2'mi. Yanında da PES3, SSX3, ve NBA Street Vol 2 oyunlarını aldım. Gece gündüz oynadım. Sonunda NBA Live serisine bir alternatif bulmuştum çünkü. Ama aylar geçti, bu oyundan da sıkıldım. Güzeldi ama grafiksel olarak bayağı gerideydi. Bir gün yine PlayStation 2 standında dolaşırken "NBA Ballers" diye bir oyunu gördüm. Onu almalıyım diye düşündüm. NBA Street Vol 2 çok güzel olsa da artık eskimeye başlamıştı. İyi ki PS2'm var diyerek attım oyunu çantaya. Çünkü NBA Ballers da sadece PS2 için çıkmıştı.

Burada açmak istediğim PS2 vs. PC konusu değil. İkisinin de kendine öz, bir diğerine çıkmayan oyunları var. Half Life 2 ve Doom3 hiçbir zaman PlayStation2'a çıkmayacak mesela. Demek istediğim, etrafta çok güzel basketbol oyunları varken, PC kullanıcıları hala NBA Live 2005 oynaması. Ben de senelerce bu sorunları çektim. O yüzden PC kullanıcılarının bu derdini çok iyi anlarım. Çok zor değil aslında oyunu PC'ye de çıkarmak ama yapmıyorlar işte.

Evet, uzun süredir içime dert olan bir yakarışımı dile getirdim. Artık sıra oyunumuzu incelemeye geldi. Konumuz NBA Street Vol 3. PlayStation2'daki şaheserin bir devamı. EA Sprots Big'in yaptığı bu oyunu eğrisi ile doğrusu ile öğrenmek için gözlerimizi dört açıyoruz. Klasik olarak önce ana menüdeki seçeneklere bakacağız, neyin ne olduğunu anlayacağız. Sonra ise, oyunun içine girecek ve eğlencesini, grafiğini, oynanabilirliğini tartışacağız. Hazırsak başlıyoruz.

Hoş olmasına alıştığımız bir açılış videosu izliyoruz öncelikle. Muhteşem hareketlerin de sergilendiği açılış videosunda, esas muhteşem olan ise sessel özellikler. Oyunun müzik puanı yıldızlı beş. Artık Electronic Arts'ın müzik kalitesine alıştık zaten. Aferin EA diyor ve; ana menünün muhteşem tasarımına da bir beş veriyoruz.

Ana menüdeki seçenekler sırasıyla şöyle: Game On, Play It, Play Online, Create Baller, Custumization, Rewards ve Inside V3. Bu seçeneklerden tek tek bahsetmeyeceğim elbette. Bilindik hızlı oyun açmalar, ligler v.s. bunlar. Bu arada adam yaratmak da çok keyifli. Boyunu, gücünü v.s. ayarlayabiliyor olmak çok iyi. Bu arada hatırlamışken oyun memory cardımızda 305kb gibi cüzi bir yer tutuyor. "Bu oyun için değil 305kb, 1mb bile helal olsun!!" seslerini duyar gibiyim :)

Ana menümüze artık geri dönebiliriz. Ana menüde alışık olmadığımız bir seçenek var. Onun içine biraz girmek istiyorum. Inside V3. Bu seçenekte bazı çıkacak oyunların videoları bulunuyor. Bunlar içinde NFL Street 2 ve FIFA Street'in videoları da var. Bunların yanı sıra oyunumuzun açılış videosu, yapımcıları ile yapılan sohbetler gibi videolar da mevcut. "What's over"da ise oyunda yapabileceğimiz özel hareketlerin hangi tuşlarla yapıldığından bahsediliyor. Ana menüde boş boş bekleyince videolar giriyor. Bu videolar içinde çok keyifli maçlar ve süper hareketler görüyoruz. Pick Up seçeneğinde ise istediğiniz 3 oyuncuyu alıp, gösteri maçı yapabiliyorsunuz.