Yeni bir oyun aldınız. Merak ve heyecan içinde, biraz da sabırsızca evinize ulaştınız, bilgisayarınızın düğmesine basıp açılmasını beklemeye başladınız. Herşey yolunda gitti ve Windows'unuz sorunsuzca açıldı. Şimdi bir bekleme süresi daha; Need For Sepeed: Porsche Unleashed'iniz kurulacak diye beklemek gerekiyor. Bu dediklerim oyun sever çok kişinin en azından bir kez dahi olsa yaşadığı birşeydir. Hele aldığınız bu oyun yeni çıkmış, hakkında birçok yerde birşeyler okuduğunuz ve merakla beklediğiniz bir oyunsa. Merak etmeyin, bu yazılanlar Porsche Unleashed için yaşamanız gereken şeyler, çünkü oyun gerçekten de başladığı ilk andan itibaren insanda hayranlık uyandırıcı birçok şeye sahip; hele bir de PC'niz yüksek özellikli bir konfigürasyona sahipse.

Öncelikle oyunun yapımcısı/yayıncısı Electronic Arts'ı tebrik etmek gerekiyor. Need for Speed serisini ilk oyunundan beri takip eden biri olarak, serinin her yeni oyununda (ortalama olarak yılda bir kez yenisi çıkıyor) hem teknolojik yeniliklerin herkesin kullanabileceği şekilde oyuna dahil edildiğini, hem de kullanıcılardan gelen taleplerin karşılandığını görmekteyim. Ancak bu oyun alışık olduğumuz yeniliklerin de ötesinde gelişmiş. Diğer bir taktir konusu da Need for Speed 2 ve 3 gibi oyunların hala zevk alarak oynanabiliyor oluşu.

Electronic Arts serinin bu beşinci oyunuyla, şimdiye kadar tahmini olarak 10 milyon resmi satış rakamına ulaşmış Need for Speed serisinin hızını kesmeye niyetli görünmüyor. Ve bu amaçla karşımıza diğer NFS'lerin aksine, oyunun adından da anlaşılacağı gibi, sadece Porsche marka spor otomobil serisini dahil etmiş. Bu işin arkasında başka neler vardır bilinmez ama, bu sayede oyunu oynayanların Porsche hayranı olacağı kesin. Oyun olarak düşünüldüğünde ise tek problem markalar arasında yarış yapıp hangisinin daha iyi olduğuna karar veremeyecek olmamız, ama bu kimin umurunda ki?

Need for Speed serisini tanımayan veya yeni tanışanlar için de kısa bir not verelim. Bu oyunda sakın bir yarış/rally simülasyonu beklemeyin. Oyun arcade unsurları barındırmasına karşın size rahat araba kullanmayı, hız yapmayı, yaptığınız hızı ve yarışlardaki heyacanı hissetmenizi sağlayan belki de tek oyun.

Jaguar, Lamborghini, Ferrari, Mercedes ve Corvette anahtarlarımızı bir kenara bıraktık ve girdik Porsche'lerimizin garajına. Acaba bugün hangisini nerede kullansak, şöyle bir dolaşıp gelsek mi, yoksa çıkıp ortalığı birbirine mi katsak?

Gerçekten de seçmek zor olacak, çünkü oyunda geçtiğimiz 50 yılda çıkan 80 Porsche modeli bizi bekliyor. Bu 80 araba içinde 1948 model 356 Roadster ile başlayan ve 2000 model 911 Turbo'ya kadar üretilmiş Porsche modelleri mevcut. Ama bu kadarla da bitmiyor, Electronic Arts'ın alışık olduğunuz uygulaması sayesinde oyuna yeni modeller de eklenebiliyor. Bu yazının hazırlandığı sırada iki yeni araba modeli eklenmişti bile.

Diyelim aklımızda ve hayalimizdeki araba belli, peki bu arabayla ne yapmayı planlıyorsunuz? Yoğun trafikte ortalığı birbirine katabilir, peşinize polisleri takabilir, kendi kariyerinizi oluşturabilir, araba alıp satabilir veya sadece araba sürüp manzaranın tadına varabilirsiniz.

Artık oyunumuzu başlatalım. Karşımıza ilk önce Need for Speed'lerden alışık olduğumuz tarzda herkese keşke ben de o arabada olsaydım dedirten filmimiz geliyor. Bitince ise belki de yapılabilecek ve oyunun konusunu çok güzel yansıtan çok güzel bir arayüzle karşılaşıyoruz. Hemen oyuna başlamayıp, önce sağ alttaki options... ile biraz ayar yapalım. Arabayı nasıl kullanacağımızı, grafik detaylarını, ses ve müzik ayarlarımızı yaptıktan sonra meraktan daha fazla çatlamadan Single Player seçeneğine klikleyip Quick Race seçeneğine girelim bir an önce...

O da ne! Hani oyunda 80 araba vardı, arabayı seçince üzeri örtülmüş araba geliyor! Tamam anlaşıldı, örtüleri açabilmek için gene bizi zorlayacaklar; yarış yapıp başarılı olmamız gerekiyor gene.