Neighbours From Hell, kesinlikle son yıllarda oynadığım en keyifli, en komik oyun. Oyunun insanı nasıl eğlendirdiğinden uzun uzun bahsedeceğim ama gelin önce standart bilgileri aktararak incelemeye başlayalım.

N.F.H. tek cd'lik ama her byte'ı helal dedirten bir oyun. Oyundaki karakterimizin adı Woody ve daha zaten ilk ekranı görür görmez adamın ne muzur bir tip olduğunu hemen anlıyoruz. Woody'nin tek hedefi hoşlanmadığı komşusunu delirtmek. Bunun için de gizlice komşusunun evine girip, sağı solu karıştırarak bulduğu eşyalarla adamcağıza çeşitli tuzaklar kurup, zavallının akıl sağlığıyla oynuyor.

Oyunu yükledikten sonraki ilk ekranda başlamadan önce istersek options seçeneğinden default ayarları değiştirebiliyoruz. Oyun menümüz iki kısımdan oluşuyor. Ekranın sağ kısmında ilk başlarken bir tutorial bölümü var. Tutorial 3 bölüm ve amacımız, oyunun oynanışı ve dikkat etmemiz gereken şeyler konusunda bir alıştırma. Menü ekranının sol tarafında ise oyunun çeşitli kademeleri ile ilgili thumbnail'ler var. Oyun 3 sezondan ve her sezon da farklı bölümlerden oluşuyor. Tutorial'ın hemen ardından ilk sezonun birinci bölümüyle komşumuzu delirtmeye başlıyoruz. Oyunun bu kısmına geldiğimizde oynayacağımız bölümle ilgili detaylar ekranın sağ tarafına yazılıyor. Bölümü bitirebilmemiz için gereken puan yüzdesi, işimizi bitirmemiz (ya da komşumuzun işini bitirmemiz) için sahip olduğumuz zaman, mümkün olan tuzak sayısı, işimize yarayacak ipuçları ve bölümün kısa bir tarifi yer alıyor. Eğer istersek options menüsünden süre kısıtlamasını kaldırmamız da mümkün. Oradan play tuşuna basıyor ve gülmekten kırılacağımız bir maceraya atılıyoruz.

Oyun ekranımız komşumuzun evindeki odalardan oluşuyor. Bu odalarda gezinerek, kıyı köşeyi araştırıp bulduğumuz eşyalarla tuzaklar hazırlıyoruz. Ekranın alt sol tarafında bir düşünce balonuyla birlikte komşumuz, hemen yanında da bir termometre bulunuyor. Bu düşünce balonu sayesinde adamın hangi odaya gideceğini görüp, tedbirimizi ona göre alıyoruz. Normalde mavi renkli olan termometre komşumuz tuzaklara yakalanıp çıldırdıkça kırmızıya dönüyor. Ekranın alt orta tarafında inventory'miz var. Topladığımız bütün eşyalar burada birikiyor. Inventory'nin hemen yanında ise başarı yüzdemizi, kurduğumuz tuzak sayısı ve kalan süremizi gösteren ufak bir bilgi tablosu var. Komşumuzun yakalandığı her tuzakta onun özetle $**?#&%/() şeklinde yazabileceğim bağırışlarına karşılık biz belirli bir puan kazanıyoruz ve bu puan bizim başarı hanemize % olarak ekleniyor.

Oyun boyunca tuzaklarımızı kurarken dikkat etmemiz gereken en önemli şey komşumuza yakalanmamak çünkü yakalandığımız anda bölüme en başından başlamamız gerekiyor. Bir başka deyişle bölüm içinde oyunu kaydedip devam etme şansımız yok. (Aslında oyunda hiç save yapmıyoruz çünkü bitirdiğimiz her bölüm otomatik olarak kaydediliyor). Örneğin 3 tuzak kurup başarılı olduktan sonra dördüncüde yakalanırsak bölüme en başından başlıyoruz. Her bölümün tuzak sayısı, bitirebilmek için gereken minimum puan ve sahip olduğumuz süre farklı. Verilen süre içinde minimum puanı topladığımız takdirde bütün tuzakları kurmasak da bölümü bitirebiliyoruz. İstersek daha iyi bir performans sağlayabilmek için aynı bölümü tekrar tekrar oynama şansımız da var. Bitirdiğimiz bölümü niye bir kez daha oynamak isteyelim derseniz, cevap çok basit. Bir sezon içindeki bütün bölümleri belirli bir puanın üstünde tamamlarsak sezon sonunda başarımıza göre bronz, gümüş ya da altın bir ödül kazanabiliyoruz (Nitekim bazı arkadaşlarımız bu konuda hırs yapıp %100 yapabilmek için ellerinden geleni artlarına koymadılar! Hatta boy boy madalyalarını dizip "Bak bak sende bundan var mı?" diye gösteriş yaptılar!).