Nemesis of the Roman Empire, 2002 yılının mükemmel strateji oyunu Celtic Kings: Rage of War'ın devamı niteliğinde olan bir oyun. Geçtiğimiz yıllarda, çok fazla RTS oyunu piyasaya çıktı. Ama çok azı kendini hatırlatan bir yapıya sahipti. Bunların en başarılı olanı, Celtic Kings idi. Neden? Çünkü oyun, mükemmel yeniliklerle birlikte gelmişti. Bunların başında da, RTS tarzı ile RPG'yi birleştirmesiydi.

Oyun, Roma ile Carthage'in savaşını konu alıyor. Tarihi savaşların konu alındığı oyunda, ayrıca Gaul ve Iberia'yı yönetmek de mümkün oluyor. Bu tarafların hepsinin ayrı görev paketleri mevcut. Oyun, tarihi aynen yansıtan bir oyun değil ayrıca. Eğer öyle olsaydı, Roma İmparatorluğu'nun diğerlerini dağıtması ve kazanması gerekirdi. Ama öyle olmuyor. Bu oyunla, tarihi yeniden yazabiliyorsunuz.

Haemimont Games tarafından geliştirilen oyunda, yine RTS türünün en mükemmel tarafları alınmış, fantastik öğelerle birleştirilerek, sağlam bir RTS-RPG birleşimi oluşturulmuş.

RTS öğeleri olarak, bilinen şeyler en basite indirgenmiş. Şehir kurmak, altın ve yiyecekle ilgilenmek temel görevleriniz arasında. Ayrıca, asker üretmek de önemli işlerimiz arasında. Küçük bir köyden başlayarak kocaman bir şehir haline geliyorsunuz. Tabi, siz büyüdükçe ihtiyaçlarınız da artıyor. Ayrıca, şehrinizi korumanız gerekiyor. Askerlerinizin de çeşitli ihtiyaçları karşılanmalı ve onlara yiyecek taşımalısınız. Bu taşıma yollarının da korunması gerekiyor. Karışık gibi görünüyor. Aslında ilk başlarda kolay ama sonra, insan sayısı arttıkça ve şehir büyüdükçe, işler çok karmaşıklaşıyor.

RPG elementleri olarak da ilginç özellikler var oyunda. Mesela, karakterler bir göreve başladıklarında, çevredeki insanlardan bilgi alabiliyorlar. Bu bilgiler, görev hakkında veya harita hakkında olabiliyor. Ayrıca, oyunda ünlü kişilerle de karşılaşıyorsunuz. tarihte adları duyulmuş bu kişileri kontrol de edebiliyorsunuz, yardım da alabiliyorsunuz. Moral olayı da, askerlerinizin kazanması veya kaybetmesi açısından, çok önem taşıyan bir faktör. Dikkat etmek lazım.

Oyunun grafikleri oldukça geliştirilmiş. Karakterler harika görünüyor. Yer şekilleri, bitkiler de mükemmel yapılmışlar. Özellikle kalabalık ortamlarda, oyun asla yavaşlamıyor. Bu da oyunun grafik motorunun iyi bir yanı. Askerlerin görünüşleri, ne işe yaradıkları açısından size bilgi verebiliyor. Çevreye zarar veremiyorsunuz. Ama etrafta herşeyden bol kepçe var. Tamamen canlı bir ortam yaratılmış. Kullanılan efektler de oldukça canlı, oyuna renk katmış.

Herşeyin yanında, ses efektleri de süper. Müzikler bir harika. Bir önceki oyunda da öyleydi. Diğer kullanılan efektler de mükemmel. Ses kalitesi çok yüksek ve sesler çok çeşitli.

Kontroller çok basit. Oyuna alışmak zaman almayacaktır. Ayrıca, kolay kullanımı olan bir arayüze sahip olduğu için, oyunda herşeye hemen tepki verebileceksiniz. Ordunuz büyüdükçe ve etrafa dağıldıkça, hem ordularınızla hem de şehrinizle ilgilenmeniz gerekecek. Şehriniz de büyüdüğünde, yiyecek taşıma kanalları, askerler ve çeşitli stratejik noktaları kontrol etmek zorlaşacak. Ama kontrol kolaylığı sayesinde, bu zorluklar büyük ölçüde atlatılmış.

Arkadaşlar, bu oyun alınır. Kesinlikle oynanması gereken, şaheser niteliği taşıyan bir oyun. Bir arkadaşımız bana strateji oyunlarını incelemediğimi söylemişti. İşte, mükemmel bir oyun. Artık 1-2 ay bu oyunla idare edersiniz. Bunun gibi bir oyun uzun bir süre gelmeyecek gibi.