Uzun zamandır beklediğimiz "Unutulmuş Diyarlar" evreninde geçen Neverwinter Nights'a nihayet kavuştuk. Baldur's Gate ve Forgotten Realms hayranları bu oyun için kucaklarını açmış bekliyorlardı. NWN'den önce PS2'ye gelen BG: Dark Alliance adlı oyun ile de PC oyuncularını daha büyük bir merak sarmıştı. Oyunun çıkmasından önce yayınlanan etkileyici fragmanlar hepimizin ağzını sulandırıyordu. Ve sonunda oyun raflarda yerini aldı.

NWN çıkmadan uzun bir süre önce konusunun BG2'nin devamı niteliğinde olacağı ve BG2'nin sonuna geldiğimizde karakterlerimizi NWN'ye aktarabileceğimiz söylenmişti. Ne var ki, oyunun adından da anlaşıldığı gibi yeni maceramızın BG ile alakası yok. Tamamen farklı bir konu ile karşı karşıyayız. Bunun nedeni ise 3rd edition'a geçilmesi ile birlikte eski karakterlerinizin bu sisteme uyum sağlayamayacak olması.

Oyunun adı içinde geçen "Neverwinter" kelimesi aslında bir şehir ismi. Bu şehir kendi içinde yapılanmış ve dış dünyaya karşı kendini biraz soyutlamıştır. Şehri Lord Nasher adında bir emekli tarafından yönetilmekte ve tahmin ettiğiniz gibi bu huzurlu, içine kapanık şehrin başına kötü olaylar gelmeye başlıyor. NWN'nin single player hikayesinden aslında bahsetmesem daha iyi olacak gibi. Çünkü hikayeyi kendiniz anlamanız ve karakterinizi macera akışı içine kaptırmanız oyuna bağlanmanız açısından daha iyi olacak. Bu arada belirtmeden geçmeyim oyun 3 CD. Aslında "BG2 karakterinizi NWN'ye aktaramıyorsunuz" demek tam doğru değil. Bu kısıtlama sadece single player campaign için geçerli. Multiplayer oynamak istiyorsanız aktarma mevcut.

Bildiğiniz gibi Bioware'in yaptığı frp oyunları birebir D&D kurallarına dayanmakta. Karakter oluşumundan tutun, savaş ortamındaki hasar verme ve experience dağılımına kadar herşey gerçek masaüstü FRP gibi. Neverwinter Nights yeni 3rd edition kurallara göre oynanıyor. Bu alışılmadık durumu ilk başta biraz yadırgamadım değil. Örneğin önceki kurallara göre karakterinizin Armor Class'ı ne kadar düşük olursa o kadar iyi olurdu. Bunda tam tersine döniyor sistem. Karakter yaratma sisteminde de oldukça bir yenilik var. Bu kısımdaki zar olayı kalkmış mesela.

Yeni oyunumuzda seçebileceğiniz 7 ırk ve 11 class var. Irklar; Human, Elf, Half-Elf, Dwarve, Gnome, Halfling, Half-Orc ve Dwarf. Classlar ise; Wizard, Priest, Paladin, Druid, Ranger, Fighter, Rogue, Bard, Barbarian, Monk ve Sorcerer.

NWN'de karakter geliştirmek nedense BG'ye oranla daha zevkli geldi gözüme. Oyuna başlamadan önceki tavsiyem, karakter yaratma ekranı konusunda uzunca düşünmeniz ve gerçekten oyunda rahat edebileceğiniz, zevk alabileceğiniz bir karakter yaratmak olmalı. Bence, özellikle de yeni başlayanlar için söylüyorum, en az yarım saatinizi karakter yaratma olayına ayırın. Çünkü başladıktan sonra oyunun ortasına kadar gelip pişman olmak da var. NWN'de BG2'deki gibi half-orc ırkı hala mevcut ve yeni bir ırk eklenmemiş. Fakat sadece NWN'ye özgü (hatta bu tip bir skill D&D'de bile yok) olan yeni birkaç skillimiz mevcut. Bunlardan biri "Discipline". Bu skill knockdown ve disarm saldırılarından korunmayı sağlıyor. Bir diğeri ise savaş esnasında defansif takılmanızı sağlayan "Parry".

Şimdi en can alıcı noktaya sıra geldi. NWN'nin bu kadar popüler olmasının nedeni şimdiye kadar bir tek Vampire serisinde denenmiş olan, "DungeonMaster'lık" yapabilme opsiyonu. Bu özellik oyunun multiplayer oynanmasını zevkli hale getiren ve uzun ömürlü olmasını sağlayan en önemli unsur. Bioware'in oyuna yeni eklediği editing toolset ile kendi oyun dünyanızı da yaratabileceksiniz. Size önerim oyunu netcafelerde arkadaşlarla birlikte toplanıp LAN üzerinden oynamanız. Çünkü şu anda Türkiye'de internetten online olarak oynamak imkansız gibi. Single player da olması gerekenden biraz fazla "zindan temizlemece" olmuş. Yani oyun Baldur's Gate'den çok Dungeon Siege'e yaklaşıyor single player campaign'de.