RPG severlerin büyük olasılıkla geçen yıl oyun çıkar çıkmaz yakın markaja aldıkları Neverwinter Nights ile, adventure oyunları çıkana kadar boş kalmayayım dürtüsüyle, daha yeni tanıştım. İlk görüşte aşka benzer bir durum oluştu aramızda ve ilişkimiz bir anda değişti. Öyle ki hem gece gündüz NWN oynar oldum, hem de RPG'ye bakış açım tamamen yeni bir perspektif kazandı. Oyunu bu kadar beğenince ve Bioware de yeni bir expansion pack çıkarınca alıp oynamak ve dilimin döndüğünce bir inceleme yazmak boynumun borcu oldu.

(The) Shadows Of Undrentide (SOU) hemen hemen her expansion pack gibi tek cd'de geliyor. Genel anlamda oynanış tarzı, grafikler, seslendirme ve ses efektlerinde NWN'ın çizgisini korumakla birlikte tabii ki yeni bir hikayesi var ve detaylarda kimi farklılıklar göze çarpıyor. Bu kez Master Dragon'ın öğrencisi olarak Koboldlar tarafından çalınan sihirli ve çok güçlü 4 eşyayı bulmakla görevliyiz. Bu görevimizde bize yardım edebilecek iki henchmenimiz var: Xanos ve Dorna. Oyundaki ilk farklılık burada hemen dikkatimizi çekiyor. NWN'dan farklı olarak henchmenlerimizin inventory'sine müdahale edebiliyoruz. Yolculuk boyunca topladığımız eşyalar ağırlaştıkça bunları henchmenimizin inventory'sine aktarıp onlara taşıtabiliyoruz. Yine NWN'dan farklı olarak henchmenler zaman zaman bizi durdurarak belirli bir durum ya da görevlerimizle ilgili düşüncelerini aktarıyorlar. Bunlar kimi zaman sadece laf-ı güzaf kimi zaman da yararlı olabilecek uyarılar niteliğinde.

Henchmenlerle ilgili söyleyebileceğim son değişiklik ise SOU'da henchmenlerin biraz işe yaramaz oluşu. Oynadıkça göreceksiniz bütün işi yapan siz oluyorsunuz. Hele siz orada canla başla uğraşırken belli bir health seviyesinin altına düşünce, tabiri hoşgörün lütfen, henchmeniniz malaklar gibi kendini yere atıp "I need healing, damn you" diye bağırdıkça içinizden gelen "aman öl ne işe yarıyorsun ki zaten?" duygusunu frenleyemiyorsunuz.

Tıpkı NWN'daki Stone Of Recall gibi istediğimiz zaman kullanabildiğimiz ve bizi bedava healing, vs sağlayabileceğimiz Master Dragon'ın evine geri taşıyan bir teleport aracımız var. Spoiler olmaması için çok detaya girmeyeceğim ancak bu araç, bu kez bir yüzük ve kullanabilmek için inventory'mizde "focus crystal" denilen bir taşa sahip olmamız gerekiyor. Bu kristaller olmadan "respwan" olmamız da mümkün değil. Yüzüğü her kullanışımızda inventory'den bir kristal eksiliyor ve maalesef bu kristal sandıklardan ya da cesetlerden toplanabilen değerli taşlar gibi ortalıkta bulunmuyor. Yine de bu kristallere başka yollardan ulaşmamız mümkün. Ancak oyundaki teleport sistemi NWN'dan farklı olarak sadece birinci bölümde kullanabiliyor. Daha sonrasında tabana kuvvet, iş size düşüyor (iyi ki detaya girmedim). Oyunun başlarında oldukça fakir bir inventory'miz var ve NWN'dan farklı olarak çevredeki satıcılarda da fazla bir silah, giysi, büyü vs çeşitliliği yok. Zaten etraftaki sandık, kutu ve cesetlerin de ganimet yönünden ilk başlarda epey fakir olduğunu söylemeliyim.