Star Trek; kimi için sadece bir isim, kimi için sadece bir bilim kurgu filmi veya dizisi, kimi içinse bir felsefe. Sanırım ben bunlardan sonuncusuna dahilim. Ve bu nedenledir ki adında Star Trek kelimesi geçen her oyunu düşünmeden alırım. Bazılarını beğenir ve oynar, bazılarını da tam tersi sadece almış ve bakmış olmakla yetinirim. Oyunlarda bu şekilde davranırken konu film ve dizilere gelince, özellikle tüm dizilerin sezonlarının DVD'de yayınlanmaya devam ettiğini düşünürsek, hepsini arşivime katmaktan ve seyretmekten büyük bir keyif aldığımı söylemeliyim. Ki, Star Trek: The Next Generation'ın (TNG) tüm 7 sezonu ve Deep Space Nine'ın (DS9) ilk 2 sezonu arşivimde; üçüncü sezon da bu ay sonunda (region 2 pal) satışa çıktı. Bu iki TV dizisinin (TNG ve DS9) ardından Amerika'da ve bazı Avrupa ülkelerinde ilk olarak Voyager ve son olarak da Enterprise isimli yeni diziler yayınlandı veya yayınlanmaya devam ediyor. Benim gibi, ancak benden daha şanslı Star Trek fanları bu iki diziyi de seyrediyorlardır veya seyretmeyi umuyorlardır. Neyse, sözü fazla uzattık, nitekim konumuz ben değil yeni oyunumuz.

Oyunumuz, bundan yaklaşık 3 yıl önce piyasaya çıkan ilk oyun olan Star Trek Voyager: Elite Force'un devamı. Daha doğrusu, yeni oyunumuz tüm Star Trek dizi ve filmlerinde olduğu gibi tarih ve olaylar açısından tutarlılığı sürdürerek ilk oyunun bittiği tarihten 7 yıl sonra geçiyor. İlk oyunda, yukarıda sözünü ettiğim Voyager'ın Delta Quadrant'ta kayboluşu ve gemi personelinden oluşan Hazard Team'in başlarından geçenleri oynamıştık. Teğmen Munro rolündeydik (kadın veya erkek seçebiliyorduk, bu oyunda sadece Alex Munro var) ve Borg ile savaşıyorduk. Oyunumuz bu olayların üzerinden geçen 7 yıl sonra son bir Borg görevi ile başlıyor ve konusu yeni bir film yapacak kadar ilginç ve keyifli şekilde dallanıp budaklanıp devam ediyor. Burada özellikle konuyu anlatmak ve oyunu oynayacak Star Trek fanlarının hevesini kaçırmak istemem. Ancak birkaç ipucu vermeden geçmeyeyim; Oyunun giriş demosunda ilk oyunun aksine bu kez Capt. Picard'ın TNG açılışlarındaki konuşması ve Enterprise-E (NCC-1701-E) görüntüleri yer alıyor. Ardından da Borg görevini tamamlıyor ve Voyager'ın kurtuluşunu seyrediyorsunuz. Son bir şey daha; TNG hayranları oyunu oynarken Picard'ı ne kadar özlediklerini hatırlayacaklar ki, oyunda artık Picard'ın emrinde Enterprise-E'de görev yapıyoruz. Bu arada, bence Picard tüm Star Trek'lerin en sağlam ve tutarlı karakteri :)

Gelelim oyuna; Munro ve ekibi bu yeni güzel konuda tam teşekküllü olarak görevlerine devam edecekler. Tabi üç yıl önceki oyuna göre, Quake 3 motoru kullanılmış olsa da, kalite açısından ilerlenmemiş olduğu söylenemez. Yeni silahlar, yeni mekanlar, ki özellikle Enterprise'ın bazı güverteleri ve StarFleet Academy, epey iyi tasarlanmış. Yanlız hoşuma gitmeyen bazı detaylar var; haritaların tam ortasında bile gitmeniz istenmeyen yerlere engeller konulmuş, görünmez bir duvara çarpıyorsunuz. Atlama ve zıplamalar da aynı Q3 mantığıyla devam etmiş. Ama şu FPS'lerdeki merdivenlerde yaşanan tutunamama, düşme vb. problemleri bu kez baya düzeltmişler.

Oyunda yeni silahlar geliştirildikçe bunları test etmeniz amacıyla Armory'nin holodeck'ine çağrılıyorsunuz zaman zaman. Silahlarda çeşit çok fazla değil (toplam 15), ama bunların çoğunu da sürekli olarak yanınızda taşıyabiliyorsunuz. Üzerinizde takımınıza özgü Hazard suit var ve zırh yerine geçiyor. Bu zırhı da, yine TNG fanları bir bölümden hatırlayacaklardır, "nanite"lar oluşturuyor ve gücü ve sağlamlığı da depolanan enerji ile sağlanıyor. Zırh ve sağlığı "Health" enarji portlarından, sadece enerjiyle çalışan silahları da silah enerjisi veren portlardan tamamlayabiliyorsunuz (ne tesadüftür ki bunlar her gezegende birbiriyle uyumlu :)). Zaten bunların hepsini ilk başta Lt.Cmd. Tuvok size holodeck'te öğretiyor. Unutmadan, oyundaki her silahın iki farklı modu var (sağ mouse tuşu).

Her bölümde sabit olarak bir tricorder'ınız var. İlk kez bu oyunda tricorder'ı doğru düzgün kullanmışlar. Bu "geliştirilmiş" tricorder elinizdeyken sağ mouse tuşu ile "Structural Integrity", "Bio scan" ve "Trace Gas" modları arasında seçim yapabiliyorsunuz. Bu size normal gözle göremediğiniz detayları gösteriyor. Örneğin, Structural Integrity modunda patlatılabilir yerleri parlak kırmızı gösterirken, Trace Gas modunda bulunduğunuz ortama yayılan gazları görmenize yardımcı oluyor (Gazların çıktığı yerleri phaser ile kaynak yapıp kapatabiliyorsunuz). Ayrıca, son görevde, yörüngede bulunan Enterprise'ın işaretlediğiniz yerlere bombardıman yapmasını da sağlıyor.