'Star Trek: Insurrection' filmini seyredenler bilir. Filmde Enterprise ekibi Ba'ku gezegeninde bazı problamleri çözmüştü. 'Hidden Evil'da ise daha önce bu gezegende yaşamış eski bir uygarlığa ait kalıntılar bulunmuş ve buralarda arkeoloji araştırma yapılıyor. Aslında tam olarak arkeolojik araştırma denemez, çünkü bu uygarlıkla ilgili hemen herşey çalışır veya çalıştırılabilir durumda.

Siz oyunda Ensign (Asteğmen) Sovok rolünü üstleniyorsunuz. Star Fleet'te çok yeni olan siz Vulcan'lar tarafından yetiştirilmiş ve Vulcan Nerve Pinch (Spock'ın ünlü adam bayıltma taktiği) gibi tekniklerini öğrenmiş genç bir subaysınız ve oyun sırasında eski uygarlıkla ilgili araştırma yapan kaptan Picard ve Data'ya yardımcı olacaksınız. Bu arada da kirli emelleri olan Romulan'lar ile uğraşmak zorunda kalacaksınız. Aslında oyunu Riker, Geordi veya Troy olarak da oynayabilirdiniz, ama oyun içinde birşey değişmeyecekti.

Oyunun başında ilk görev eğitim, yani training. Bu bölümde Vulcan Nerve Pinch ve fazerinizi kullanmayı öğreneceksiniz. Burada iyi bir antreman yapmanızı öneririm, çünkü ilerleyen bölümlerde burada yapacağınız pratik sayesinde hayatta kalacaksınız.

Oyunda Picard ve Data ile sadece konu gereği iletişim halindesiniz. Size görevler sırasında, özellikle çatışmalarda, pek yardımcı olmayacaklar ve tüm görevleri tek başınıza halledeceksiniz.

Oyunda dikkatimi çeken bir nokta da bazı şeylerin oldukça mantıksız oluşu. Örneğin gezegene ilk indiğinizde size verilen ilk görev Picard'dan bir nesneyi alıp Data'ya analiz etmesi için götürmeniz. Data'ya verdiğinizde tricorder ile nesneyi inceliyor. Yahu, kaptanda da aynı tricorder'dan var ya o niye bukaradcık bir şeyi kendi yapmıyor? diye soruyorsunuz kendinize. Ama belli ki bu görevin amacı sizi oyuna ve çevreye alıştırmak. Bu yönden bakınca çok da mantıksız değil hani.

Eklemeden geçmeyeyim, oyunda Kaptan Picard ve Kumandan Data'nın seslendirmesi film ve dizilerde oynayan artistler tarafından yapılmış (Patrick Steward ve Brent Spiner).

Oyunu harddiskinizdeki yere göre istediğiniz ebatlarda kurduktan ve başlattıktan sonra karşınıza grafik modunu seçeceğiniz bir menü geliyor, ister software, ister Glide, isterseniz de Direct3D modunda oyunu başlatabilirsiniz (tabi ki grafik kartınıza uygun olanı seçeceksiniz). Hangi modda oynarsanız oynayın oyunun çözünürlüğü 640x480 olarak sabit ve bunu değiştirebileceğiniz bir seçenek yok. Kısaca, grafik ayarlarını değiştirmek gibi bir seçeneğiniz yok.

Tek seçenek olan 640x480'de oyun sırasında fazla bir rahatsızlık duymuyorsunuz. Ama benim gibi 17" monitörü olanlar daha fazla detay görebilmek için daha yüksek çözünürlüklerin de olmasını isterlerdi herhalde. Bu konuda en sevmediğim, görev aralarında gösterilen filmlerde çözünürlüğün gene aynı kalması ve ekranı kaplayabilmek için görüntü büyültülünce aralardaki noktaların keskin hatlarının rahatsız edici olması. Tabi bunda bu tip görüntüleri izleyebilmek için oyuna dahil edilmiş olan Quick Time göstericisinin de etkisi var. Sen kalk böyle ilginç konulu bir oyun ve 3D grafik sistemi hazırla, sonra da kendine özgü bir film gösterme aracı yapma, en azından Microsoft'un araçlarını kullanabilirlerdi.

Bunlar dışında, genel olarak grafikler çok da kötü değil. İlginç mekanlar tasarlamışlar. Yeraltındaki mekanlar dışında kalan yerlerde, yüzey ve uzay gemilerinin içi gibi, fazla bir yaratıcılık yok, sonuçta orjinal Star Trek fonunu kullanıyorlar. Ama gene de ilginç bulduğum bir mekan da oyunun ilerleyen bölümlerindeki Romulan uzay gemisinin içi.