Oyunun kapağı üzerinde sür manşet "StarCraft'ın Star Trek ile buluştuğu oyun" yazıyor, altında da PcGamer damgası var. Zannediyorum bu yorumu yapan arkadaş artık PcGamer'da çalışmıyordur, çoktan kovulmuştur. Yani ben patron olsam çalışanın bu oyuna bu lafı söylemek için kallavi miktarda rüşvet aldığına kani olur ve anında kovardım.

Star Trek serisinin "lanetli" olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Strateji, action, adventure her türden bir oyun çıkardılar ama hiçbiri tutmadı. Yazının bu noktasında, izninizle Raven firmasını iki kaşının ortasından şappadanak diye öpmek istiyorum zira tek işe yarar oyunu (Elite Force) onlar yapabildiler. Geri kalan tüm oyunlar serinin tanınmışlığından yararlanmaya çalışan abuk sabuk ve dikiz aynasına takılacak cd çeşitliliğini artırmaya yarayan olmasa da olur şeylerdi. Maalesef, "son mahsul" New Worlds de öyle.

Oyunda üç adet ırk var: Romulanlar, Klingonlar ve malum "Federasyon". Günlerden bir gün, Romulanlar rahat durmayıp bilmem neredeki bir galakside tuhaf bir silahın denemesini yaparlar. Zaten bir gün de Federasyon yapsa şu silah denemelerini çok şaşırıcam. Her neyse, silah denemesi sırasında "uzay-zaman dokusunda" bir yırtık açılır ve tahmin edebileceğiniz gibi, bu yırtık keşfedilmemiş bir yıldız sistemini açığa çıkarır. Üç ırk da bu sistemdeki gezegenleri ele geçirmek için "amansız bir yarışa girerler". Netice itibariyle yapacağınız şey, ırklardan birini seçip tüm sistemi ele geçirmek için çabalamak.

New Worlds de "geleneğe" uymuş: oyun 3D. Yani, en azından 3D olmak için çabalamış. Birim ve binalarınızı kırk yıl düşünsem aklıma gelmeyecek kadar tuhaf bir açıdan görebiliyorsunuz, zoom yapabilmenize rağmen bu açıyı değiştirmek elinizde değil. Daha doğrusu seçebileceğiniz bir kamera açısı daha var ama onu seçtiğinizde gökyüzünden başka bir şey görünmüyor ki, seçmeseniz de oluyor.. Hepimiz biliyoruz ki, 3D stratejilerin en büyük dezavantajı bir türlü durması gereken yerde durmayan kamera açılarıdır. New Worlds bırakın bu sorunu çözmeyi, böyle bir sorunun olduğundan bile habersiz görünüyor. Kamera açılarını ancak klavyeden değiştirilebiliyor ve toplam 9 tuşu sadece bu işe ayırmak zorundasınız. Savaşın ortasındayken klavyede "+" tuşunu aramak kadar bezdirici bir şey olabilir mi? Kamerayı sola çevirmek için 4'e basın, sağa çevirmek için 6'ya, yukarı almak için 8'e basacaksınız yani aslında kamerayı ortalayıp hiçbir düğmeye dokunmamak en doğrusu.

Grafikler ilk başta fena durmuyor ancak bir süre oynadığınızda aslında inanılmayacak kadar dandik olduklarını fark ediyorsunuz. Tüm bina ve araçlar aynı tornadan çıkmış gibi, özellikle bir aracı diğerinden ayırmanız mümkün değil çünkü hepsi birbirine benziyor. Oyundaki tüm birimler için şu söylenebilir: Dört tane gri renkli texture alın ve birleştirin, işte size bir colony hub. Şekli biraz değiştirin security station olsun. Hareket edebiliyorsa da araç oluyor. Kısacası hepsi de ruhsuz ve yaratıcılıktan yoksun, StarCraft'taki bina ve araçlarda bile daha fazla ayrıntı vardı. Hadi StarCraft'ı geçelim (neticede bununla karşılaştırılmayacak kadar kaliteli bir oyun) aynı tarzdaki Earth 2150'de bütün birimler birbirinden farklı ve güzeldi, bu da oyunu çekici kılıyordu.