Star Wars oyunları her zaman sevilerek oynanmışlardır. Rebel Assault'tan bu yana da birçok SW oyunu çıkmış olmalı. Hepsini oynama fırsatı bulamadım ama oynadıklarım genelde iyi oyunlardı. Jedi Knight serisi bir başka güzeldi. Star Wars olsun, Star Trek olsun, FPS türde olan bu konuda oyunlar büyük ihtimalle başarılı oluyorlar. Birkaç istisna dışında hiç sekmeden satış rekorları kıran SW ve ST oyunları biliyorum.

İlk Jedi Knight'ın ardından, şimdi ikincisi geldi. 2 CD'ye doldurulan bir dolu görev, değişik fikirler ve büyük bir galaksi ile, size iyi zaman geçirecek bir oyununuz oluyor. Jedi Academy, çok değişik fikirler içeren bir oyun. Artık alışılmış kuralların baydığını düşündüler ki, değişikliğe gidilmiş.

Biz Jedi öğrencilerinden biriyiz. Gemimizle akademiye giderken saldırıya uğruyoruz ve gemimiz düşürülüyor. Ardından akademiye kendi başımıza gitmemiz gerekiyor. O anda gizli bir örgütün planlarına ortak oluveriyoruz. Oyun burada başlıyor. Görevlerde ilerledikçe, gizli kalmış planların ve gizli örgütün neler yapmayı planladığını öğreniyorsunuz. Konu böyle.

Oyunun başlangıcında değişik ırklardan seçebileceğiniz bir karakter yaratıyorsunuz. Kafa, vücut ve bacak olarak çeşitli seçim şanslarınız olan karakterler fazla değil. Ben dişi insan olarak başladım, konuya uyum sağladı. Hele bir de yanımdaki yalaka adam varken, tam bir film havasında ilerledi. Oyunun başında ayrıca ışın kılıcınızı kendiniz ayarlayabiliyorsunuz.

Oyun boyunca bize Luke ve Kyle (kendilerine Master denmesinden pek hoşlanmıyorlar, özellikle Kyle) çeşitli görevler veriyorlar. Bu görevleri istediğimiz sırayla yapabiliyoruz. Her görevde deneyim kazanıyoruz ve bu deneyimleri force'larımızı geliştirmekte kullanabiliyoruz. Belirli sayıda görev tamamladığımız zaman akademiden çağrılıyoruz ama son birkaç görev yapma şansı da verilebiliyor. Yani istersek bir sonraki görev dizisine geçebiliyoruz veya daha fazla deneyim kazanıp daha güçlü olmak için kalan görevleri de yapabiliyoruz. Akademiye her döndüğümüzde, level atlıyor gibi birşey oluyoruz. Kılıcımız değişiyor, stilimiz değişiyor, yeni silahlarımız oluyor.

Görevler çok eğlenceli ve iyi düşünülmüşler. Sadece ilerleyerek saldırı yapılacak görevler değil, eskortluk, saldırı, gemi için malzeme toplama, uçan bir cisimle uzun yollar katederek size saldıranları öldürme gibi değişik görevleriniz de oluyor. Bence en eğlenceli görev, düşen bir gemiye yardım etmeye gittiğimiz görevdi. Düşen gemi mürettebatından iz yok, heryerde kurtlar var. Dev kurtlar, insanları yemişler. Bizi de yemek için can atıyorlar. Bizim gemimiz de bozuluyor, 4 tane parçayı kumların üzerinden alıp gemimize dönmemiz gerekiyor. Bir seferde tek parça taşıyabiliyoruz ve taşların üzerinden zıplaya zıplaya gitmemiz gerekiyor. Kuma bastığımız an kurt bizi yutuyor. Çok eğlenceli bir görevdi.

Görevlerde ilerledikçe ve akademiye uğradıkça değişik silahlarınız oluyor. Her görevin başında yanınıza alacağınız silahları seçiyorsunuz. Oyunda fazla silah yok. Üzerinizde her görevde normal bir silah ve kılıcınız oluyor. Bunun yanına 2 silah ve bir de bomba seçiyor ve göreve başlıyorsunuz. Ben silahları sadece uzakta ve yüksete olan kişileri öldürmek için kullandım. Bombaları da zırhlı robotları öldürmek için. Geri kalan herkesi ışın kılıcımla öldürdüm ki, kılıcı kullanmak abartı eğlenceli. Kılıcın efektleri, verdiği zarar, karakterin kılıç ile yaptığı figürler çok iyi. Kılıçların kilitlenmesi ve etrafa kıvılcım saçması da ayrı bir zevk. Oyunun zorluk seviyesine göre ileride çok çetin dövüşleriniz olacak.